fbpx
Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL
ende

Tam Takım Total Protez

Tam Takım Total Protez
05.02.2019

Tam Takım Diş Protezi Nedir?

Tam takım protez veya “damaklı diş protezi” olarak da bilinen bu dişler, ağızda dişlerin olmadığı durumlarda kullanılan protezlerdir. Alt ve üst damaklara oturan bu yapay dişler, ortalama olarak 5 seansta tamamlanmaktadır.

Ağız ve diş hastalıklarında modern tıp dünyasının gelişmesiyle birlikte üstesinden gelinmeyecek sorun neredeyse kalmadı. Diş eksikliği bulunanlara uygulanan yöntemlerin her geçen gün geliştiği günümüzün getirileri ve geçmiş dönemlerde de uygulanan tam takım total protez diş seçenekleri, diş problemi yaşayanlar için ideal seçenekler olarak gösterilmektedir. Tam takım protezler, dişlerini tamamen kaybeden hastalara uygulanan seçeneklerden biridir.

Tam Takım Protez Kullanımı kolay mıdır?

Takılıp çıkartılabilen tam takım protezler, sabit protezlere göre daha zordur. Sürekli olarak çıkartılıp takılması gereken bu yapay dişler, alt ve üst çeneye kolayca yerleştirilebilirler fakat konfor bakımından diğer protezlere göre daha konforsuzdur.

Protez Alışma süreci nasıl işler?

Damak ve çene ile birleşen protezler, ilk takıldıkları dönemlerde ağzın belli bazı bölümlerinde yaraların oluşmasına neden olabilirler, fakat ilerleyen dönemlerde alışılmaması için herhangi bir neden yoktur.

Protez Diş Nasıl temizlenir?

Her protez diş çeşidinde olduğu gibi tam takım total protez diş çeşitleri de temizlik konusunda dikkat gerektiren dişlerdir. Çeşme suyu altında sabunla yıkanan bu dişlerde diş macunu kullanılmaz. Bazı markaların kendine ait yıkama tableti bulunmaktadır. Fırça seçimi ise tam takım protezler için üretilen diş fırçalar olabileceği gibi normal diş fırçaları da olabilir.

Tam diş protezleriyle rahat yemek yiyebilir miyim?

Hastaların çenelerinden ölçü alınarak yapılan tam diş protezlerin tutuculuğu alt ve üst çene kemiğine bağlıdır. Doğru şekilde ölçü alınıp yapılması durumlarında, alışma sürecinden sonra yemek öğütmek kolay hale gelmektedir.

Protez dişler yemek yerken hareket eder mi?

Kişinin ağız, alt ve üst çene kemiği ölçülere yapılan protezler, genel olarak yemek esnasında çıkmazlar. Ancak kemik miktarının yeterli olmadığı durumlarda tutuculuk ve stabilizasyonu azalacağından hareket edebilirler. Bu tip durumlarda diş hekimleri ya özel yapıştırıcı kullanılmasını tavsiye ederler veyahut çene kemiğine implant yerleştirerek tutuculuğunun artmasını sağlarlar.

Protez Diş Estetikliği nasıldır?

Yanak ve dudak çöküntülerini dolgunlaştıran tam takım total protezlerin ön diş grubunda porselen kullanılır. Bu nedenle estetiklik açısından herhangi bir olumsuzluğa neden olmazlar.

Protez Diş Bakımı nasıl yapılmalıdır?

Tam takım total protezler veya diğer protezler, bakım gerektiren yapay dişlerdir. Kişinin kendi ana dişlerine gösterdiği hassasiyeti bu dişlere de göstermesi gerekmektedir. Uyumadan önce protezlerin çıkartılarak kendi kutusunda muhafaza edilmesi, hastanın daha rahat nefes almasını sağlamakla birlikte dişlerin ömrünü de uzatır.

Dişlerin temizliği, musluk suyu ve sabun ile yapılmalıdır. Piyasadaki diş fırçaları ile bakımı yapılabileceği gibi bazı markaların kendilerine ait yıkama tableti ve özel diş fırçaları da bulunmaktadır.

Akvadent Özel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, sağlıklı gülüşler diler…

5/5 - (2 votes)

Dt. Muhyettin Yılmaz

Dt. Muhyettin Yılmaz, Diş Hekimi alanlarında faaliyet göstermektedir. Muhyettin Yılmaz, kariyerine hangi hastanede devam ediyor ve iletişim bilgilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Gönder
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu