Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Çene Kırıkları Tedavisi

Ağır darbe sonucu meydana gelen çene kırıkları, tedavi edilmesi mümkün olan rahatsızlıklardandır. Kırılma vakaları ile karşı karşıya kalındığında yapılması gereken en önemli şey, vakit kaybetmeden çene cerrahisi uzman hekimine görünmektir.

Tarih13 Mayıs 2024 16:33

Tedavisi, çene kırıkları tekrar eski haline getirilerek yapılır. kaynaşması için teller, plak, vida, protez veya özel splintler kullanılarak doğru konumda sabitlenerek kaynaşması beklenir.

Çene Kırıkları Tedavisi

Çene kırıkları tedavisi, 6 ile 8 hafta arasında iyileşme gösterir. Bu süreç içerisinde dikkat edilmesi gereken hususlar göz önünde bulundurulduğunda, daha kısa sürede iyileşme görülür ve hasta eski sağlığına kavuşabilir. Tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

· Hekimin verdiği ilaçları düzenli kullanmak: Hekimin verdiği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar ve diğer ilaçlar hekimin söylediği şekilde kullanılmalıdır.

· Diyet: Tedavi sonrasında en önemli hususlardan biri de gıda tüketimine dikkat etmektir. Kırılan çeneye takılan vida ve diğer araçların esnememesi için sert gıdalardan uzak durulmalı, sıvı ve yumuşak gıdalar tercih edilmelidir.

Evde Bakım

Çene kırıkları tedavisi yapıldığında evde uygulanacak bakım da son derece önemlidir. Bu süreçte ağzın temiz tutulması son derece önem taşımaktadır. Hekimin önerdiği zamanda ve vermiş olduğu temizlik malzemeleri ile çeneyi tutan metallerin temizlenmesi gerekmektedir.

Çene Kemiği Kırık Tedavisinde Şişlik durumu

Kırık tedavisi yapıldıktan ilk 24 saat içinde şişlik ve ağrıların meydana gelmesi normaldir. Bu durumda ilk 24 saat içerisinde her 10 dakikada bir buz uygulanması hastayı rahatlatacaktır. 4 ile 7 gün arasında şişlik kaybolur, şayet devam ediyorsa hekiminizle görüşün.

Çene Kemiği Kırık Tedavisinde Kesi yerinin bakımı

Enfeksiyon kontrolünün sağlanması ve ameliyat izinin kalmaması için İnsizyonun (kesi yerinin) bakımı ve temiz kalması son derece önemlidir. Dikişler ağız içerisinde ise hafifçe fırçalanmasında ve antiseptik gargarların kullanılması faydalı olacaktır. Dikişler ağzın dışında ise yara üzerine konan bandajın çıkartılmasına kadar herhangi bir şekilde müdahale edilmemeli, dikişler alındıktan sonra bölgenin temizliği sabunlu su ya da peroksitle temizlenmeli tropikal antibiyotik kullanılmalıdır. 6 ay kadar süren iyileşme sürecinde hastanın güneşten korunması, zaruret hallerinde güneş kremi kullanması gerekmektedir.

Aktivite

İlk 24 saatin çok önemli olduğu çene kırıkları tedavisi, hastanın dikkat etmesini gerektirir. İlk 24 saatlik dilim içerisinde hastanın dikkat gerektiren işlerden uzak kalması ve tedavi bitimine kadar alkol kullanmaması gerekmektedir.

Teller ve Braketler

Çene kırıkları tedavisi, temel olarak teller ve braketler üzerine işlemektedir. Bu teller ve kullanılan diğer malzemeler zaman içerisinde gevşeyebilir. Eğer aşırı bir gevşeme varsa uzman cerrahın kontrolü şarttır. Teller, zaman zaman diş ve dişetlerinde rahatsızlık verebilir, bu tip durumlarda hekimin verdiği mum, tellerin üzerine sürülür. Ağrının devam etmesi durumunda hekimle görüşülmelidir. Tellerin bilerek kesilmesi veya çıkartılması, yaranın enfeksiyon kapmasına neden olacağı için bu tip şeylerden kaçınmak gerekir.

Acil durumlarda yapılması gerekenler

Zor bir süreç olduğundan dikkat etmeyi gerektiren çene kırıkları tedavisi süresince, meydana gelebilecek kusma durumlarında paniğe kapılmaya gerek yoktur. Bu durumlar, genellikle tüketilen sıvıdan veya besin maddelerinden kaynaklanmaktadır. Kusma hissi başladığında hastanın aşağıya doğru eğilerek sıvıyı çıkartması gerekmektedir. Mecburi kalınması durumunda teller çıkartılarak zaman kaybetmeden hekime başvurulmalıdır.

Takip

Çene kırıkları tedavisi hassas bir bakım ve süreç gerektirir. Bu nedenle olası komplikasyonlara karşı hastanın sürekli olarak hekim kontrolünü yaptırması gerekmektedir.

Çene kırıkları tedavisi fiyatı

Beylikdüzü Akvadent Ağız ve Diş Poliklinikliği çağrı merkezi numaramızı arayarak tedavi hakkında detaylı bilgi alabilir, fiyatlar hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

5/5 - (3 votes)
Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. Uğur dedi ki:

  Yaklaşık 10 gün önce ameliyatım gerçekleşti çenemde 2 kırık vardı ameliyattan 1 gün sonra taburcu oldum ve şişliğim indi teller damakta yırtma yaptı mum bulamadım peçete basarak acısını dindirmeye çalıştım kontrole gitmem gerek haftaya gelin diyen cerrah seçkin hanım haftasına izin alıp bayramdan sonraya kadar tatile gidiyor ben hekimime gözükemiyorum hocam teller gevşedi ve çenem kaydı atl dişlerim üst dişlerimin altına girdi bunu üzerine telle baskı uygulandıkca dişimin lastiklerden zarar gördüğünü görüyorum hocam yamulmaya başladı ne yapmam gerek

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Uğur Bey, Yapılmış olan tedavinin detayını bilemediğim için sizleri yanıltmak istemem. Tedavinizi gördüğünüz doktorla irtibat kurmanızı öneririm.

 2. Arif dedi ki:

  Yaklaşık 13 yıl önce çenem kırıldı. Tedavisi yapılabilir mi.

  1. Akvadent dedi ki:

   Selamlar Arif Bey, Röntgen görüntüsü ile bakmak gerekir, Şu an herhangi bir probleminiz var mı?
   0544 620 10 20 numaralı telefondan bize ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

 3. Engin dedi ki:

  Komple zirkonyum yaptırmak ne kadar sure alır fiyat bilgisi nedir.

  1. Akvadent dedi ki:

   Zirkonyum tedavisi ortalama 4-10 gün arasında uygulanacak tedaviye, diş eti durumunuza göre değişmektedir. dilerseniz detaylı bilgi ve ücretsiz muayene randevusu için 0544 620 10 20 numaralı telefondan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp