Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL

Pedodonti

Anasayfa » Pedodonti

PEDODONTİ NEDİR?

Pedodonti bir diğer adıyla çocuk diş hekimliği, 0 ila 16 yaş arasında çocukların süt dişleri ve daimî dişlerini korumak ve oluşabilecek çürük, kalıtımsal ve benzeri sorunlarla ilgilenen bir bilim dalıdır.Çocuk diş hekimi Çocukların gelişim dönemini tamamlayana kadar, ağız, diş ve çene gelişimini takip ve gerekirse müdahale eder.

Çocuklar yaklaşık 9 yaşlarına kadar diş bakımlarını kendileri yapamadıkları için ebeveynlerinin yapması beklenir. Çocuklar için yapılan ağız bakımı yetişkinlerinkine göre farklılık gösterirler. Çocukların dişleri hassas olduğu için, belli bir yaşa kadar fırçalama işlemi yapılmamalıdır. Onun yerine, bebekler 6. Ayını tamamladıktan sonra ıslak bir bez ile ağız içi temizlenerek diş ve ağız bakım sürecine başlanır. Çocuğun süt dişleri çıkmaya başladıktan sonra sadece fırça ile diş temizliği yapılmalı, çocuk 6 yaşını tamamladıktan sonra macun ile fırçalamaya başlanmalıdır. Önemli olan ise, çocuğunuz 1 yaşını tamamladıktan sonra bir pedodonti uzmanıyla (çocuk diş hekimi) görüşüp, muayene yapılmasıdır. Çocuğunuz uzun süre emzik ya da biberon kullanmış ise muayenesi yapılırken biberon çürüğü ihtimaline karşı bir inceleme yaptırmayı unutmayın.

Biberon Çürüğü Nedir?

Biberon çürüğü, 1 yaşını geçtiği halde hala emzik ya da biberon kullanan çocukların dişlerinde oluşan bir çürük türüdür. Sebebi ise, bebeğin ön dişleri çıktıktan sonra biberon kullanımına devam etmesidir. Her çocukta mutlaka olur demek yanlış olur, fakat tedbirli olmakta fayda vardır.

Çocukların süt dişleri toplamda 20 tanedir. Süt dişlerinin önemli olmadığını düşünen ebeveynler vardır, fakat unutmamakta fayda vardır ki süt dişleri daimî dişler için yer tutucu görevini görürler. Bu sebeple süt dişleri çıkmadan önce çekmek ya da çektirmek çocuğunuzun diş ve çene yapısında bozulmalara sebebiyet verebilir. Süt dişi düştükten sonra ise, dişlerinin kaymasını eklemek adına çocuğun dişlerine bir aparat takılarak diş yapısını korumak mümkündür.

 

Pedodonti hangi hizmetleri verir?

Genel anlamda çocuğunuzun ağız ve diş sağlığı ile ilgili sizlere yardımcı olmasının yanında, spesifik olarak sizlere şu konularda yardımcı olurlar:

-Çocuğun ilk dişinden itibaren kontrolünün yapılması,

-Anne-babaya gerekli yönlendirmeleri yaparak, çocuğun ağız sağlığının takibi,

-Süt dişlerinin gelişimi ve daimî dişler için yapılması gereken hazırlıklar,

-Çocuğun travmasız diş kontrollerine gelmesini sağlamak,

-Ve son olarak çürük tedavisi.

Çocuğunuzun ağız ve diş gelişimin her aşamasında sizlerin sorularını yanıtlayıp, gelişimin takip edilmesi açısından büyük önem taşırlar. Çocuğunuzun diş sağlığı için kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyin.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur
Sizi arayıp detaylı bilgi vermemizi istermisiniz ?
GÖNDER
CONTACT
US
YOUR
NAME
YOUR
EMAIL
YOUR
PHONE
YOUR
MESSAGE
SEND MESSAGE

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu