Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Renk Değişikliği

Diş renk değişikliği, insanların yaşam kalitesini düşüren ve insanların utanmasına yol açan ağız ve diş sağlığı problemlerinden bir tanesidir. Renk değişiklikleri insanların bilinçli bir şekilde gülümsemelerini gizlemeleri ve rahatlıklarından taviz vermelerine yol açabilir. Dişlerde meydana gelen renk değişiklerini tedavi ettirerek eski pozitif ve sürekli gülümseyen hallerinize dönebilirsiniz.

Tarih22 Mayıs 2021 14:16

Diş renk değişikliği, dışsal nedenlerden dolayı dişin yüzeyinde, içsel nedenlerden dolayı dişin iç kısmında ya da çeşitli nedenlerden dolayı diş minesinde meydana gelebilir. Renk değişikliğine neden olan olay neyse, ona göre dişin rengi de sarı, siyah, gri, kahverengi gibi renklere dönüşebilir.

Diş Renk Değişikliği Nedenleri Nelerdir?

Diş Renk DeğişikliğiDiş renk değişikliğine neden olan birçok farklı faktör yer almaktadır. Bu etkenleri çevresel, gelişimsel, genetik ve dış etkenler olmak üzere 4 ana başlık altında inceleyebiliriz.

Çevresel Etkenler

Diş renk değişikliği çevresel bir etkenden kaynaklanıyorsa, diş rengi beyaz tonlarından kahverengi tonlarına doğru bir değişiklik gösterir. Bu renk değişikliğini önlemenin yolu oldukça basittir. Çevresel etkenlere karşı çeşitli önlemler alındıkça ve bu etkenler ortadan kaldırıldıkça dişler doğal rengine geri döner.

Gelişimsel Etkenler

Bebeklik döneminde çıkan süt dişler ve ilerleyen süreçte süt dişlerin yerini alan asıl dişler bir gelişim sürecinden geçmektedirler. Gelişim sürecinde meydana gelen renk değişikliklerinin giderilmesi ve dişlerin beyaz tonlara dönüştürülmesi için diş beyazlatma yöntemleriyle başvurulamaz. Bu nedenle hamilelik döneminde tükettiğiniz gıdalara, kullanmış olduğunuz ilaçlara, hastalık ve beslenme alışkanlıklarını özen göstermelisiniz.

Diş Rengi neden değişir

Genetik Yapı

Diş renk değişikliği nedenleri arasında genetik yapıda yer almaktadır. Genetik ya da kalıtımsal olarak dişlerin rengi ya beyaz ya da sarı olabilir. Ayrıca kalıtımsal sorunlar dişlerin şekillerinde ve renklerinde bozukluklara neden olabilir. Genetik ya da kalıtımsal olarak dişlerinizin renginde değişimler meydana geldiyse, dişlerinizi beyazlaştırmak için çeşitli yöntemleri deneyebilirsiniz. Ayrıca dişlerinizin diziliminde ya da şeklinde kalıtımsal nedenlerden dolayı bozukluklar meydana geldiyse, diş teli tedavisi, implant tedavisi, dolgu tedavisi gibi birçok farklı ağız ve diş sağlığı tedavilerine de başvurabilirsiniz.

Dışsal Etkenler

Diş renk değişikliği nedenleri arasında dışsal nedenlerde olabilir. Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Domates içeren bazı soslar, çikolata, çilek ve pancar gibi yüksek seviyelerde pigment içeren gıdalar dişlerin sararmasına ya da kahverengi bir renge gelmesine yol açabilir.
 • Aşırı fazla tüketilen çay, kahve ve alkol ürünleri dişlerin sarı, kahverengi ve mor renge dönüştürebilir.
 • Tütün ve tütün ürünlerinin tüketimi dişlerin koyu bir renk almasına yol açabilir.
 • Yaşlanmayla birlikte diş minesinde meydana gelen aşınmalar, dişin iç kısmının görünmesine ve sarı bir renk almasına neden olur.
 • Çeşitli nedenlerden dolayı kullanılan antibiyotikler dişlerin renginde değişiklikler meydana getirebilir.
 • Çeşitli yaralanmalar sonucunda dişteki kan akışında kesilmeler yaşanabilir. Bu da dişin gri bir renk almasına yol açabilir.

Diş Renk Değişme nedenleri

Diş Renk Değişikliği Tedavisi

Birçok farklı nedenden dolayı diş renk değişikliği oluşabilir. Bu nedenle insanlar dişlerinin beyaz yani doğal rengine kavuşmasını isterler. Dişlerin beyazlaştırılması ve doğal rengine kavuşturulması için belli başlı yöntemler vardır. Dişlerinizi beyazlaştırmak için çeşitli diş fırçaları, diş macunları ve gargaralar kullanabilirsiniz. Ya da reçetesiz olarak satın alabileceğiniz diş beyazlatma bantları gibi ürünleri de satın alarak kullanabilirsiniz. Ayrıca Akvadent Diş Polikliniğine gelerek uzman diş hekimlerinden herhangi birinden diş beyazlatma için yardım alabilirsiniz. Uzman diş hekimlerine başvurarak istediğiniz diş rengine kavuşabilir ve yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz.

Dişlerinizin renk değişimine uğramamasını istiyorsanız düzenli olarak ağız ve diş bakımınızı ve hijyeninizi gerçekleştirmelisiniz. Buna ek olarak uzman diş hekimlerine düzenli olarak kontrollere giderek ağız ve diş sağlığınızı kontrol ettirmelisiniz.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp