fbpx
Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL
ende

Ortodonti Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Ortodonti Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?
07.06.2019

Ortodonti Tedavisi Ağız ve diş sağlığında farklı tarzda sağlık problemleriyle karşılaşılmaktadır. Her sağlık problemi kendi içinde faklı araştırmaları gerektirmektedir. Bu sebeple diş hekimliği de kendi içinde uzmanlık alanlarına ayrılmıştır. Ortodonti, diş hekimliğinin alt dallarından biri olarak kabul edilir. Ortodonti uzmanlık alanında dişlerin dizilişi ve çene yapısıyla ilgili bozuklukları içermektedir. Tedavi sırasında farklı brackets çeşitleri kullanıldığı gibi çeşitli ilaçlardan da faydalanılmaktadır.

 Ortodontik Tedavisinin Önemi

Diş Teli Tedavi Ağız yapısını düzeltmek ve dişlerin dizilişini estetik görünüme kavuşturmak için ortodontik tedavi uygulanmaktadır. Tedavi sürecinde ilk etapta brackets olarak da adlandırılan diş telleri kullanılmaktadır. Diş hekimleri diş telinin kullanım aşamasında çeşitli jel ve kremler önermektedir. Bununla birlikte diş macunları da önermektedir.

Tedaviye düzenli katılan hastaların ağız ve diş sağlığı düzene girmektedir. Ağızda dişlerin dizilişi estetik görünüm kazanacaktır. Dişlerde duruş bozukluğu ortadan kalktığı zaman çene yapısında meydana gelebilecek bozukluklar da ortadan kalkmaktadır. Ortodonti tedavisi ile yüzün altın oran dengesinde problem oluşmaz. Problem teşkil eden bir durum söz konusu olsa dahi ortadan kalkmaktadır.

 

Ortodontik Tedavi Çeşitleri

Ağız yapısında ve dişlerin dizilişinde estetik kaygı ile uzmana başvuran pek çok hasta olmaktadır. Hastalar için ihtiyacı doğrultusunda farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden en önemlisi diş teli tedavisidir. Ancak diş hekimliğinin her geçen gün ilerleme gösterdiği bilinen bir gerçektir. Bu sebeple farklı diş teli tedavi yöntemler uygulanmaktadır. Tedavi yönteminin seçiminde belli hususlar dikkate alınmaktadır. Hastanın ağız yapısındaki bozukluğun miktarı, hastanın beklenti ve kaygıları tedavi yöntemini belirleyen belli başlı unsurlardır.

Ortodontik TedaviMetal Braket Tedavi Yöntemi

Metal brackets, diğer adıyla metal diş teli olarak adlandırılan tedavi yöntemi uzun yıllardan beri uygulanagelmektedir. Bununla birlikte dayanıklılığı en yüksek olan diş teli çeşididir. Dişlerin dizilişinde ağır derecede bozukluk söz konusu ise kesinlikle metal tel tercih edilmek zorundadır. Bu tedavi uyguladıktan sonra hoş bir görüntü vermediği düşünülmektedir. Öyle olsa dahi gereklilik arz ettiğinde mutlaka tercih edilmek zorundadır.

Porselen Braket Tedavi Yöntemi

Ortodontik Tedavisi nasıl yapılır?

Porselen diş teli yöntemi aynı zamanda şeffaf diş teli olarak bilinmektedir. Maliyeti metal yönteme göre çok daha fazladır. Tedavi aşamasında görüntü bozukluğuna sebep olmamaktadır. Dışarıdan bakıldığı zaman neredeyse fark edilmeye diş teli çeşididir. Ancak dayanıklılığı metal diş teli ile kıyaslanamaz. Diş yapısında büyük problemler yaşayan hastalar ve çocuklarda çok uygun olduğu söylenemez. Dikkatli kullanılmadığı taktirde tekrardan yapılmak zorunda kalınabilir.

 

lingualLingual Braket Tedavi Yöntemi

Lingual brackets tedavi yönteminde diş teli dişin görünmeyen kısmına yerleştirilmektedir. Yani dişlerin damağa bakan arka yüzüne yerleştirme yapılmaktadır. Son dönemlerde tercih edilen yöntemlerden biridir. Yapımı zor ve zahmetli olduğu için maliyeti fazladır.

Şeffaf Diş Plağı Tedavi Yöntemi

Şeffaf diş plağı kişinin diş yapısına uygun diş plaklarının hastanın dişlerine takılması işlemidir. Bu yöntem de oldukça hafif nitelikte çene bozukluklarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Hasta öncelikle çeşitli ölçümlerden geçer. Daha sonra diş yapısına ve ölçülerine uygun plaket üretilir. Bu plaketi doktorun önerdiği saat aralığında dişlerine takmak zorundadır.

 

5/5 - (2 votes)

Dt. Muhyettin Yılmaz

Dt. Muhyettin Yılmaz, Diş Hekimi alanlarında faaliyet göstermektedir. Muhyettin Yılmaz, kariyerine hangi hastanede devam ediyor ve iletişim bilgilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Gönder
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu