Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş İpi Nedir? Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipi, ağız ve diş bakımında kesinlikle kullanılması gereken bir üründür. Ağız ve diş hijyeninizi tam anlamıyla gerçekleştirmek ve çeşitli ağız ve diş problemlerinin oluşmasını önlemek için diş ipi kullanmanız gerekmektedir. Diş fırçası, ağız ve dişlerinizin temizliğinin sadece %60’ı kadarını gerçekleştirebilir. Çünkü dişlerin aralarına ve diplerine erişmesi zordur. Bu alanların temizliğini gerçekleştirebilmek için diş iplerinden yardım almanız gerekmektedir. Bu sayede ağız ve diş hijyeninizi gerçekleştirerek plak, tartar ve bakteri oluşumunun önüne geçerek ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Tarih9 Mayıs 2021 23:52

Diş ipi, diş fırçası ile temizleyemediğiniz ya da ulaşamadığınız alanların temizliğini yapabileceğiniz bir üründür. Dişlerinizin arasına kaçan yemek parçacıklarını diş fırçasıyla temizleyemediğiniz takdirde bakteri oluşumuna neden olur ve diş sağlığınız tehlikeye girebilir. Bu nedenle kesinlikle bu yemek parçacıklarının temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizliği gerçekleştirmenin yolu da diş ipinden geçmektedir.

diş ipi kullanımıDişlerde oluşan plaklar, yemek yedikten yaklaşık 2 sat sonra ağız mukozası üzerinde oluşmaktadır. Araştırmalara göre, kremsi bir yapısı olan plakların temizlenmesinde diş fırçası %60 civarında etkili olmaktadır. Geri kalan %40’lık temizliği gerçekleştirebilmek için günde en az bir seferlik diş ipi kullanılması uzman diş hekimleri tarafından önerilmektedir.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Ağız ve diş temizliğinizi tam anlamıyla gerçekleştirmek için diş ipi kullanacaksanız diş ipinin nasıl kullanılacağını bilmeniz gerekmektedir. Öncelikle hijyen için kullanacağınız diş ipinin yaklaşık olarak 35 – 40 cm uzunluğunda olması gerekmektedir. Diş ipinin büyük bölümlerini her iki elinde orta parmağına dolamalısınız. Diş ipinin yaklaşık olarak 5 santimetrelik alanın açıkta kalması temizlik için yeterli olacaktır. Daha sonra açıkta kalan ipi dişleriniz arasına geçirerek yavaş bir şekilde yukarı aşağı hareket ettirmelisiniz. Bu işlemi tüm dişlerinizin arasına uygulayın, bir dişten diğer dişe geçerken diş ipinin temiz kısmını kullanmayı unutmayınız. Dişler arasına temizledikten sonra dişlerin yüzeyine de aynı işlemi uygulayın. Bu işlemleri gerçekleştirirken diş ipi yavaş ve bastırmadan hareket ettirmeye dikkat edin. Aksi takdirde dişlerinize ve diş etlerinize zarar verebilirsiniz.

Diş İpi Ne İşe Yarar?

Diş hijyeni ve sağlığı için oldukça önemli olan diş ipi, genellikle insanlar tarafından pek fazla kullanılmamaktadır. Bunun en önemli nedeniyse diş ipinin ne işe yaradığının bilinmemesidir. Diş ipi, dişlerdeki bakteri ve plak oluşumunu önlemek ve diş fırçalarının ulaşamadığı yerlerdeki yemek parçacıklarının diş aralarından temizlemesi için de kullanılmaktadır.

diş ipi nasıl kullanılır

Dişlerinizi düzenli ve doğru bir şekilde fırçalasanız bile diş fırçasının ulaşamadığı ve giremediği alanlarda yemek parçacıkları kalabilir.  Bu nedenle ağız ve diş temizliğiniz için diş ipi ile günde en az bir sefer olmak üzere dişlerinizi temizlemelisiniz. Bu şekilde hem diş sağlığınızı korumuş olursunuz hem de diş temizliğinizi tam anlamıyla gerçekleştirmiş olursunuz.

Diş İpi Çeşitleri Nelerdir?

Diş ipi, belirli bir zaman önce sadece pamuk ipliğinden üretilmekteydi. Ancak günümüzde birçok diş ipi çeşidi vardır. Günümüzde diş ipi üretiminde kullanılan malzemeler arasında pamuk, PTFE ve Naylon yer almaktadır. Bu malzemelerden oluşan diş ipleri rulo ve kürdanlı diş ipi olarak ikiye ayrılmaktadır. Uzman diş hekimine başvurarak hangi diş ipini tercih etmeniz gerektiğine kara verebilirsiniz.

Diş İpi Fiyatları Ne Kadar?

Ağız ve diş temizliği için kullanacağınız diş iplerinin fiyatları markalarına, uzunluklarına ve çeşitli özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Diş iplerini eczanelerden ve çeşitli alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz. Diş ipi fiyatları hakkında kesin rakamları eczanelere giderek öğrenebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp