Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL

Protez Diş

Protez Diş
06.05.2019
597

PROTEZ DİŞ NEDİR ?

Protez diş, dişini ya da dişlerini kaybetmiş kişiler için uygulanan bir işlemdir. Her ne kadar ağız içi bakımınızı tam yapsanız da bazen beklenmedik problemlerle karşılaşmak mümkündür. Dişlerinizle ilgili yaşadığınız sıkıntılar, diş çekimi, dolgu gibi birçok farklı tedavi yöntemleriyle çözülebilir. Fakat, yaşadığınız problem diş kaybına sebep olmuş ya da oluyorsa, dişinizde meydana gelen ve diş kaybına sebep olacak kadar büyük çürükler varsa, dişte kırılmalar, dişin düşmesi ya da dolgunun yetersiz kalması gibi durumlarda en çok tercih edilen tedavi yöntemi protez diştir.

Protez diş en son çare olarak uygulanan yöntemdir. Öncelikle problemli diş kurtarılmaya çalışılıp, farklı uygulamalar yapılır. Bu tedavi işe yaramıyorsa ve siz dişinizi kaybetmişseniz o zaman protez diş tedavisine başvuruluyor.

PROTEZ DİŞ NEDİR VE NASIL YAPILIR ?

İşlevini kaybetmiş olan dişin görevini üstlenmesi amacıyla yapılan dişlere protez diş denir. Genellikle porselen ya da akrilik kullanılarak yapılan diş protezleri iki çeşitten oluşur:

  • Sabit Protezler
  • Hareketli Protezler

Sabit protezler, adından da anlaşılacağı üzere hastanın takıp çıkaramayacağı, dişe bağlı olan sabit diş protezleridir. Sabit diş protezleri, hastanın kendi dişinden üretilir ve öyle takılır. Sabit protezler az diş kaybı yaşamış olan hastalara uygulanır. Tedavi sürecinde sabit protezin uygulanma aşamaları şöyledir:

  • İlk adım olarak yerine sabit protez takılacak olan diş çıkarılır ve bulundu diş boşluğu temizlenir.
  • Ardından kesilen diş hazırlanır, üzeri kaplanır ve hastanın ağzına yerleştirilir.
  • Sabit protezin hazırlanması 10 gün sürer. Bu süre boyunca hasta sık sık diş hekimiyle görüşmelidir.
  • 10 günün sonunda hastaya sabit protez diş takılır ve tedavi tamamlanmış olur.

Sabit diş protezlerinin ömrü 6-8 yıl kadardır. Hastanın ağız içi bakımı ve protezlerine nasıl baktığı süreyi uzatıp kısaltabilir. Eski dişin yerine takılan sabit protez dışarıdan tıpkı hastanın kendi dişi gibi görüneceğinden, estetik kaygı yaşayan hastalarda bu yöntemi tercih etmektedir.

Hareketli protez diş ise, sabit protezin aksine hastanın çıkarıp takabildiği bir protez türüdür. Genelde, diş kaybı çok olan hastalara uygulanır. Eğer hasta bölüm bölüm diş kaybı yaşamışsa hareketli protezi bölümlü takılır, toplu bir diş kaybı mevcutsa da o şekilde hareketli protez takılır. Hareketli protezin takılma aşamaları şu şekildedir:

  • Hastanın diş kaybına bakılır ve bu doğrultuda hareketli protezi kısmı mi yoksa tam mı takılacağına karar verilir.
  • Ardından hastanın diş ölçüleri alınır ve gerekliyse geçici diş takılır.
  • Protezler hazırlandıktan sonra hasta kullanmaya başlar.

Hareketli protez, sabit proteze göre daha uzun süren bir hazırlık aşamasına sahiptir. Yapımı 6-7 hafta süren hareketli protez takıldıktan sonra, hasta protezinin bakımlarını ihmal etmemelidir. Hareketli protezi sadece yaşlı insanların kullandığı önyargısı yüzünden hastalar hareketli protezi tercih etmemektedir, fakat toplu diş kayıplarında hareketli protez takmak zorundadır. Hareketli protez takan bireyler, ağız içinde protezi hisseder, öksürdüklerinde ya da konuştuklarında protezin hareket ettiğini fark ederler. Bu sebeple hastalar bu tedaviyi olumlu karşılamazlar. AkvaDent diş kliniği farkıyla en doğru bilgi için telefon numaralarımızdan veya Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilir veya ilk muayenenizi olup hemen tedaviye başlamak için bizi ziyaret edebilirsiniz

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur
Sizi arayıp detaylı bilgi vermemizi istermisiniz ?
GÖNDER
CONTACT
US
YOUR
NAME
YOUR
EMAIL
YOUR
PHONE
YOUR
MESSAGE
SEND MESSAGE

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu