Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Florozis Nedir? Florosiz Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Su, diş macunu ya da ağız ve diş bakım ürünleri içerisinde yer alan florun, çok fazla alınması sonucunda dişlerde florozis oluşabilir. Makalemizi inceleyerek Florozis Nedir? Florozis Nedenleri Nelerdir? Florozis Belirtileri Nelerdir? ve Florozis Tedavisi Nasıl olur? gibi soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Tarih8 Mayıs 2022 15:12

Flor, tüm insanların vücudunda 2 – 3 gram aralığında bulunan ve vücut için gerekli olan bir elementtir. Diş macunlarının, içme sularının ve çeşitli maddelerin içerisinde de yer alır ve bu ürünleri temin ettiğinizde vücudunuza flor girişi sağlanır. Ancak gereğinden fazla flora maruz kaldığınızda Florozis durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Erken çocukluk döneminde süt dişlerin altında gelişimini sürdüren daimi dişler, çocuklar 8 yaşına gelene kadar gelişimlerini devam ettirirler. Normalde hem süt dişleri hem de daimi dişler için oldukça önemli olan flor, gereğinden fazla alındığında dişlerin yüzeyi zarar görebilir. Yüzey zararlarına dişlerdeki renk değişimleri eşlik edebilir. Ancak dişlerin iç kısımlarına herhangi bir zarar gelmez. Genellikle kozmetik bir problem olarak ifade edilen Florozis, ciddi bir hastalık değildir ve diş hekimleri tarafından kolaylıkla teşhis edilerek çeşitli yöntemlerle giderilebilir.

Florozis Nedenleri Nelerdir?

İnsan vücudunun işlevlerini devam ettirebilmesi ve diş çürüklerinin oluşmasını önlemek için flora ihtiyaç vardır. Bu ihtiyacı ülkemizde içme sularından belli bir miktarda karşılamaktayız. Ayrıca florürlü diş macunları ve ağız gargaraları ile de gereken florürü vücuda almaktayız. Fakat gereğinden fazla flora maruz kaldığımızda Florozis adı verilen, ciddi olmayan bir durumla karşı karşıya kalabiliriz.

Farklı yer altı ve yer üstü su kaynaklarını tükettiğimizde içerisinde ne kadar florür olduğunu bilmediğimiz için çok fazla florüre maruz kalabiliriz. Bazı su ile yapılan içecekler (su, kahve vb.) çok fazla tüketildiğinde de gereğinden fazla florla karşı karşıya kalabiliriz. Ayrıca çiftçilerin kullanmış oldukları tarım ilaçları da florozis gelişimine neden olabilir. Bu nedenle sebze ve meyveleri tüketmeden önce ya da kullanmadan önce kesinlikle iyice yıkamalısınız.

Florozis Belirtileri Nelerdir?

Florozis durumu sizlerin hissetmeyeceğiniz ya da hissedebileceğiniz belirtiler gösterebilir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Hafif florozis durumunda diş renginde çok az, hatta fark edilmeyecek bir şekilde değişme meydana gelebilir. Ancak diş hekimleri bu durumu fark edebilir ve sizlere diş beyazlatma işlemleriyle yardımcı olabilirler.
  • Orta şiddetli florozis durumunda ise, dişlerde beyaz çizgiler ve nokta nokta lekeler kendini belli eder. Dişlerinizi incelediğinizde bu değişikliklerin farkına varabilirsiniz.
  • Flora çok fazla maruz kaldığınızda ise dişler gri, kahverengi ve hatta siyaha bile dönüşebilir. Ayrıca diş yüzeyinde çukurlaşmalar görülebilir.

Dişlerinizi incelediğinizde yukarıdaki durumları saptadıysanız diş hekimlerine başvurarak yardım almanızı tavsiye ederiz. Florozis diş minesine ve dişe çok ciddi zarar vermese de estetik açıdan sıkıntılar oluşturabilir.

Florozis Tedavisi Nasıl Olur?

Florozis durumu çok ciddi rahatsızlıklara yol açmadığı için genellikle ciddi bir tedavi ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı durumlarda estetik açıdan çeşitli sorunlara neden olabilir. Bu nedenle diş hekimleri estetik problemlere neden olan durumları ortadan kaldırabilmek için diş beyazlatma, kaplama, diş temizliği, kompozit restorasyonlar gibi birçok farklı tedavi yöntemine başvurabilirler.

Florozisten Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Çocuklarınızın diş fırçalamalarını kontrol etmelisiniz. Çocuklar diş macunlarını tükürmek yerine yutabilir. Ayrıca aromalı bir diş macunu kullanmamanızı öneririz. Çünkü bu aromalar çocuğun hoşuna gidebilir ve diş macunu yutmasına yol açabilir. Buda çocuğunuzun çok fazla flora maruz kalmasına yol açar.

Yeterli miktarda florür almadığınızı düşündüğünüz için kendi kafanıza göre florür içeren tabletleri kullanmamalısınız. İlla bu tabletleri kullanmak istiyorsanız ilk olarak diş hekimlerinden tavsiye almalısınız. Aksi taktirde ağız ve diş sağlığınızı koruyacağım diye çok fazla florüre maruz kalarak dişlerinizi zarar verebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp