fbpx
Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL
ende

Diş Telinin Fonksiyonları Nelerdir?

Diş Telinin Fonksiyonları Nelerdir?
19.06.2019

Diş Teli Fiyatı Hesapla
Bu hesaplamalarda Türk Diş Hekimleri Birliği nin belirlediği fiyatlar baz alınarak hazırlanmış olup, tahmini olarak fiyatlandırılmıştır. Net fiyat bilgisi için ücretsiz muayene randevusu alabilirsiniz.

Ağız içinde çene kemiği üzerinde sıralanan dişler fizyolojik olarak bazı kişilerde standart özelliklerin dışında olabiliyor. Bu durumun oluşmasına neden olan birçok etken söz konusudur. Bu tür dişler kişilerin konuşma, yeme içme ve fizyolojik olarak rahat etmesini engelleyen özelliklere sahip olarak dikkat çekiyor. Ağız içerisinde yer alan dişlerin birbiri ile aynı sırada bulunması ve bir uyum içerisinde olması için bir takım yöntemler uygulanıyor. Bu yöntemlerin başında diş teli yöntemleri geliyor. Diş teli ağız ve diş sağlığı için uzman doktorların belirlemiş oldukları süre zarfı içerisinde kullanılması gereken materyallerdir.

 

 Diş Teli Kimlere Takılır?

 

Diş teli doğuştan gelen bozuk ve işlevsiz diş oluşumu olan ve küçük yaşta tedavi edilmeyen dişler için uygulanıyor. Bunun yanı sıra dış etkenlerden gelen darbelere maruz kalarak diş fizyolojisinde meydana gelen bozulmalar yine diş teli tedavi yöntemleri ile belli bir süre tedavi edilerek dişlerin normal bir fizyolojik yapıda olması sağlanıyor. Diş telinin ne kadar süre takılı kalması gerektiği dişi doktorlarının yapmış olduğu muayene neticesinde tespit edilerek kişilerin belirlenen bu süre içerisinde diş teli kullanmaları sağlanıyor. Diş teli tedavisi dişlerin işlevsellik olarak norma bir forma girmesini sağladığı gibi aynı zamanda estetik görünüme sahip olması açısından da büyük bir etkiye sahiptir.

 

 Diş Teli Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

 

Diş teli tedavisi dört çeşitte ele alınan bir tedavi yöntemidir. Bunlardan birisi olan metal diş teli tedavisi en sık kullanılan yöntemlerin başında geliyor. Metal diş teli tedavisinde hem çenenin hem de dişlerin fizyolojik yapıları göz önünde bulundurularak tedavi adımlarına başlanıyor. Doktor tarafından metal diş teli yöntemi uygulanmadan önce dişin iç ve dış kısımları için ayrı ayrı uygulanıp uygulanmayacağı tespit edilerek karar veriliyor.

Diş teli tedavisinde kullanılan bir başka yöntem de şeffaf diş teli tedavisidir. Şeffaf diş teli tedavisinin farklı yönü diş telinin şeffaf özellikte olması nedeni ile dışarıdan bakıldığında belli olmamasıdır. Diş teli tedavisinde hastaların en çok tercih ettiği yöntemlerin başında şeffaf diş teli tedavisi geliyor. Diş telinin gelişmiş bir yöntemi olarak kullanılan şeffaf diş plakları son zamanlarda en çok kullanılan diş teli tedavi yöntemi olarak dikkat çekiyor. Bu yöntem ile dişlerin üzeri tamamı ile kaplanarak dışarıdan bakıldığında uygulanan yöntemin diş teli uygulaması olduğu anlaşılmıyor. Aynı zamanda görüntüsü konusunda da estetik özelliklere sahip olması başka bir avantajı olarak dikkat çekiyor.

 

Lingual diş teli tedavisi tamamı ile kişilerin dışarıdan görünmesi neticesinde kişilerde oluşturacak rahatsızlıkları ortadan kaldırmak amacı ile dişin görünen yüzeyine değil iç kısımlarına uygulanmasını sağlayan bir yöntem olarak dikkat çekiyor. Bu durum kullanış açısından diğer diş tellerine göre uyum konusunda daha zorlayıcı özelliklere sahiptir. Ancak uyum sorunu atlatıldıktan sonra kişiler lingual diş telini oldukça konforlu bir şekilde kullanabiliyorlar.

5/5 - (2 votes)

Dt. Muhyettin Yılmaz

Dt. Muhyettin Yılmaz, Diş Hekimi alanlarında faaliyet göstermektedir. Muhyettin Yılmaz, kariyerine hangi hastanede devam ediyor ve iletişim bilgilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Gönder
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu