Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Protezler Nasıl Saklanmalıdır?

Protez dişler, insanların dişlerini kaybetmeden önceki gülümsemelerini, ağız hareketlerini ve özgüvenlerini kazanmasına yardımcı olur. Ancak bu protezlerin saklaması ve bakımı çok önemlidir. Saklanması ve bakımına özen gösterilmediğinde ağız ve diş sağlığınızı tehlikeye atabilirsiniz.

Tarih5 Ağustos 2021 11:38

Protez dişler, hasta bireylerin ağız ve dişlerinin ölçülerine özel olarak üretilirler. Protezler, bakımına ve hijyenine dikkat edilmesi durumunda uzun yıllar boyunca kullanıma uygundur. Bu protezlerin iki türü vardır. Bunlardan ilki tüm dişlerin yerine kullanılabilecek olan Total (Tam) protezdir. İkincisi ise birkaç dişin yerine kullanılabilecek olan Parsiyel (Kısmi) protezdir. Bu protezlerin kullanımı ve bakımı konusunda diş hekimleri sizleri bilgilendirecektir.

Protez dişlerin uygun koşullarda saklanması, temizlenmesi ve kurulanması gibi durumlara özen gösterdiğinizde bu protezlerin şekil olarak zarar görmesini, sertleşmesini ve takılma problemlerini önler. Bu nedenle protezleri nasıl temizleyeceğiniz, nasıl saklayacağınız hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Protez diş

Protez Dişler Nerelerde Saklanabilir?

Diş hekimleri ya da protez uzmanları sizlere ekstra kullanım talimatları vermediği sürece protezleri saklamak için şu maddeleri uygulayabilirsiniz.

 • Protezleri saklamak için temiz bir su ya da özel olarak satılan protez temizleme solüsyonları kullanılmalıdır. Bu solüsyonlar, protezlere yerleşen bakteriler ya da oluşan mantarların temizlenmesinde yardımcı olur.
 • Protez temizleme solüsyonları üzerinde bulunan kullanım talimatları uygulamaya özen gösteriniz.
 • Solüsyon tabletleri kullanırken ılık su kullanmaya dikkat ediniz. Sıcak su kullanırsanız protezlerin şekillinde bozulmalar meydana gelebilir.
 • Protezleri solüsyonda saklıyorsanız, Protezleri ağzınıza takarken ilk olarak protezleri iyice kurutunuz. Solüsyonlar kimyasal içerdiği için, protezi takarken kimyasallara temas edebilirsiniz.

Protezleri Saklarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş protezi

Protez dişleri doğru şekilde saklamak ve hijyenine dikkat etmek protezlerin ömrünü uzatır. Bu nedenle protez dişlerin bakımı ve temizliği için şu maddeleri uygulayabilirsiniz.

 • Protezinizi nemli tutmalısınız, aksi halde protezlerin şeklinde bozukluklar meydana gelebilir.
 • Protez temizleme solüsyonu kullanıyorsanız kullanım koşullarına göre hareket etmelisiniz.
 • Protez takılmadan önce temiz bir su ile dikkatlice temizlenmelidir.
 • Protezleri sakladığınız kapları düşmeyecek, ezilmeyecek gibi güvenli bölgelerde muhafaza etmelisiniz. Aksi taktirde bu kapları düşürebilir ya da ezebilirsiniz ve protezlerin kırılmasına neden olabilirsiniz.
 • Protezleriniz ilk zamanki gibi ağzınıza tam oturmuyorsa biran önce diş hekiminize başvurmalısınız.
 • Diş hekimlerinizin protez kullanımı, saklama ve temizleme hakkında verdiği talimatlara uymalısınız.

Protez Kullananların Yapmaması Gerekenler

Protez diş kullanırken aşağıdaki durumları yapmamaya özen göstermelisiniz.

 • Gece yatarken protezle yatmak.
 • Protezleri saklarken kaynar ya da aşırı sıcak su kullanmak
 • Protezlerin temizliğini yaparken aşırı sert diş fırçaları kullanmak
 • Protez temizliği sırasında aşındırıcı maddelerin oranı yüksek olan diş macunu kullanmak
 • Protezlerin temizliğinde çeşitli temizlik malzemeleri kullanmak

Yukarıda bahsedilen adımları uyguladığınızda protezlerinizin aşınmasına, şekil değiştirmesine, ölçülerinin bozulmasına ya da çeşitli zararlara uğramasına yol açarsınız.

Protezlerinizi temiz ve ferah olmasına ya da ağzınıza tam olarak oturmasını istiyorsanız protezin bakımına ve hijyenine gereken özeni göstermelisiniz. Ayrıca protezlerini doğru ve düzgün yerlerde saklarsanız ve bakımına dikkat ederseniz, uzun ömürlü olmasına yardımcı olursunuz. Diş hekimlerinizin verdiği protez kullanımı talimatlarına, takıp çıkarma önerilerini göz önüne kullanarak protezlerinizi kullanmalısınız.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp