Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Ağrısı Nedir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı, insanların genellikle doktora gitmek yerine, evlerde kendi başlarına gidermeye çalıştığı bir rahatsızlıktır. İnsanlar diş doktorlarından çekindikleri için dişlerinde meydana gelen ağrıları kendi çabalarıyla gidermeye çalışırlar. Ancak düzenli olarak ağız ve diş sağlığı için uzman hekimlere başvuran kişilerde dişlerde ağrı oluşmaz ve sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olurlar.

Tarih3 Ağustos 2022 05:45

Diş ağrısı hafife alınacak bir ağrı değildir. Dişlerde oluşan çürükler ya da diğer rahatsızlıklar dişlerde ağrı ve sızıya neden olabilir. Dişlerde oluşan ağrılar için uzman hekimlere başvurmayı ne kadar ertelerseniz ilerleyen zamanlarda diş kayıpları ve daha fazla sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebepten ötürü her yıl en az 2 kez ağız ve diş sağlığınız için uzman hekimlere başvurmanızı öneririz.

Dişlerinizde meydana gelen ağrılar ve sızıların belirli bir nedenden dolayı çıkabilir. Bu nedenle dişinizde ağrılar oluştuğu en erken zamanda doktora giderek rahatsızlığınıza erken teşhis konulursa, ağrılarınız artmadan ve problem büyümeden hemen tedavi ettirebilirsiniz. Ağrıları dikkate almadan uzman hekimlere başvurmaz iseniz daha sonra hastalık ilerleyerek tedavi sürecini zorlaştırabilir ve uzatabilir.

Diş Ağrısı Neden Oluşur?

Diş ağrılarının çoğu dişlerde oluşan çürüklerden meydana gelmektedir. Diş mineleri ne kadar sert bir yapıya sahi olurlarsa olsunlar çeşitli kimyasal maddeler ya da bakteriler tarafından zarara uğrayabilirler. Bunlarda dişlerin çürümesine yol açabilir.

Dişlerde ve ağız içinde biriken bakteriler fırçalanarak temizlenmezse dişlerin yüzeyine yapışarak çoğalabilirler. Bakterilerin dişlere yerleşmesiyle salgıladıkları asitler ve diğer zararlı maddeler diş minelerinin erimesine ve çürük oluşumuna neden olabilir.

Diş yapısı içerisinde diş minelerinin altında pulpa bölümü vardır. Diş çürükleri tedavi edilmediği takdirde ve ilerlemesi durdurulmadığında dişin pulpa adı verilen bölgesine kadar ilerleyerek dişin sinir uçlarına ulaşır ve oradaki dokulara zarar verir. Sinirlere hava girdiği takdirde dayanılmaz Diş Ağrısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gün içerisinde aldığınız besinler şeker miktarı gereğinden fazla ise dişlerinizde çürükler meydana gelebilir. Çok fazla şeker tüketiyorsanız şeker kullanımını azaltmanızı hem diş sağlığınız hem de genel sağlığınız için tavsiye ederiz. Genellikle normal miktarlarda şeker tüketiyorsanız ve bayram ya da diğer özel günlerde şeker tüketimiz biraz artıysa dişlerinizde çürük oluşmaması için dişlerinizi çok iyi bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Dişlerde ağrı oluştuğu ilk zamanlarda insanlar tarafından fazla önemsenmez ve dayanılmaz bir ağrıya dönüşene kadar hekimlere başvurulmaz. Bu raddeye geldikten sonra doktora gidenlere yapılacak tedavi ise ya dişin çekilmesidir ya da diş sinirlerinin alınmasıdır. Bu nedenle son raddeye gelmeden diş hekimlerine başvurmanız gerekmektedir.

Diş Ağrısı çeken insanlar genellik ağrıyı geçirebilmek için rakı içmek, dişe tütün sürmek gibi yanlış davranışları başvurmaktadır. Bunlar gibi aslı astarı olmayan davranışlar dişlerinizi daha fazla zarar verebilir. Bu nedenle Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Sorusuna verebileceğimiz cevaplar şu şekildedir.

 • Herhangi bir nedenden dolayı dişlerinizde ağrı oluşmuşsa ve bu acıya dayanamıyorsanız ağrıyan dişin üzerine, bir adet çocuk aspirini ezerek un haline getirdikten sonra serpiştirebilirsiniz.
 • Diş ağrılarınızı dindirmek için karanfil kullanabilirsiniz. Karanfili öğüterek ağrıyan dişin üzerine serpiştirebilirsiniz. 5-10 dakika sonra ağzınızdaki karanfil bol su ile durulayarak temizleyebilirsiniz.
 • Dişlerinizde şişlik oluşmuş ve bu şişlik ağrıya sebep oluyorsa çay poşeti ile ağrınızı hafifletebilirsiniz. Çay içersinde yer alan tein dişlerdeki şişliğin inmesine ve ağırınız hafiflemesine yol açar. Çay poşetini ılık bir su ile ıslatarak şiş olan ve ağrıyan dişinizin üstüne koyarak biraz bekletmelisiniz. Faydasını görmeye başladığınızda biraz daha bekletin ve daha sonra ağzınızı ılık bir suyla temizleyiniz.
 • Diş ağrınızı hafifletmek için tuzlu su karışımını kullanabilirsiniz. Bir bardak sıcak suyun içine 1 çay kaşığı tuz ekleyerek ağzını çalkalayınız. Bu yöntemi yaptığınız ilk seferde dişinizde çürük biraz daha fazla sızlayabilir. Ancak birkaç kez ağzınızı çalkaladığınızda çürük diş uyuşarak ağrınız hafifleyecektir.
 • Sarımsak bol miktar anti bakteriyel maddeler içerdiği için diş ağrılarına iyi gelebilir.
 • Hafif acılı bir biber ile zencefil kökünü karıştırarak ağrıyan dişinize bir pamuk yardımıyla sürebilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz Diş Ağrısı çözümleri sizlerin diş doktorlarından tedavi alacağınız zamana kadar uygulayabileceğiniz çözümlerdir. Yani dişlerinizde bir ağrı oluştuğunda ilk olarak diş polikliniklerden sıra alınız ve muayene sıranız gelene kadar diş ağrısına dayanamıyorsanız yukarıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

 

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. Turhan dedi ki:

  Fiyatlari yazmaniz guven verici ayrica gorunuse gore guzel iscilik gozukuyor.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp