Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde diş ağrısına iyi gelen şeyler

Diş ağrısı günümüzde insanların yaşamını olumsuz etkileyen en önemli sorunlardan biridir. Dişlerin temizlenmemesi ve çürük olması nedeniyle ağrıya sebep olur ve hayattan tat almamızı engeller.

Tarih17 Ağustos 2022 08:54

Özellikle yemek yerken hatta su bile içerken canımız yanar, yeme-içme zorluğu yaşamamıza neden olur. Doktora gitmekten çekinen ve kendi tedavisini kendisi evde yapmak isteyen insanlar çareyi internette diş ağrısına ne iyi gelir diye aramakta buluyor. Diş ağrısı için evde uygulanan yöntemler her ne kadar yararlı olsa da uzman bir doktora gitmek daha kalıcı çözümler sağlar.

 Diş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Diş ağrısı Diş ağrısının birçok farklı sebebi olabilir. En önemlisi de çürük dişlerin ağrı yapmasıdır. Bunun dışında; diş iltihabı, yirmilik dişlerin çıkarken sebep olduğu ağrı veya diş dolgusundan kaynaklanan bir ağrı olabilir. Bu ağrılar yemek yerken veya sıcak-soğuk içeceklerden sonra meydana çıkabilir. Bunun sebebi de yemek sonrası temizlenmeyen dişlerde kalan artıklar veya hassas dişlere sahip olan kişilerin çok sıcak veya soğuk içmesinden kaynaklanır. Bu yüzden yenilen besinlere dikkat etmeli ve mutlaka yemeklerden sonra dişler temizlenmelidir.

 

 Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısının en büyük sebeplerinden biri çürük dişler ve dişlerin arasında kalan atıklar olduğu için öncelikle dişlere iyi bakılmalı ve düzenli fırçalanmalıdır. Günde en az iki kere en fazla üç kere fırçalanmalı ve bol suyla gargara yapılmalıdır. Bakım için karbonatla haftada bir kere gargara yapılması yeterlidir.

Dişlerin arasında kalan atıklar diş ipi yardımıyla temizlenmelidir. Dişlere faydalı olan muz gibi besinler düzenli olarak tüketilmelidir. Diş sağlığına çok önemli katkısı olan misvak ağacı veya misvak ağacı içeren diş macunları kullanılmalıdır. Diş ağrısı hormonsal değişikliklerden dolayı çoğunlukla gece görülür. Hormonsal değişiklikler ile damarsal genişlemeler geceleri ağrıyı daha şiddetli hissetmeye neden olur.

Diş Ağrısına İyi Gelen Çözümler

Gece ağrı yapan ve doktora gitme imkanının olmadığı durumlarda evde ağrının geçmesi için 1 su bardağına 2 çay kaşığı tuz ekleyip karıştırıp gargara yapılmalıdır. Bu yöntem ağrıyı hafifletip, mikropların ölmesine sebep olacaktır. Diş ağrısı nasıl geçer sorusunun bir diğer cevabı da şüphesiz çörek otu ve yağıdır.

Diş AğrısıÇörek otu ve yağı için rivayetlerde ölümden başka her derde deva olduğu söylenir. Uykusuzluktan tutunda kas ağrılarına kadar onlarca hastalığın tedavisinde çörek otu ve yağı önemli bir yer tutar. Diş ağrısının tedavisinde de çörek otu yağını bir parça pamuğa döküp ağrıyan dişin üzerine koyarak beklemeli daha sonra bol suyla gargara yapılmalıdır. Bir diğer çözümde sirkeli sudur. Sirke ve suyu karıştırıp gargara yapmak diş ağrısına iyi gelen ve çok sık kullanılan bir yöntemdir. Diş ağrısında en çok kullanılan yöntemlerden birisi de karanfildir. Ağrı kesici özelliği ile hızlı çözüm sağlar

Yukarıda bahsettiğimiz metodların hepsi geçmişte kullanılmış ve anlık ağrı kesici yöntemler olup çürük , enfeksiyonlu bir dişinizin tedavisinde veya diş eti rahatsızlığınızın giderilmesinde bir çözüm sunmamaktadır. Bunun için klinik muayenesi ile ağrınıza neden olan durumun tespit edilmesi ve dişinizin veya diş etinizin uzman doktorlar tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Evde kullanılan birçok yöntem olsa da kesin ve en sağlıklı çözüm uzman bir doktora gitmek olacaktır. Düzenli doktor muayenesi ve kişisel bakım diş sağlığı için çok önemlidir.

5/5 - (2 votes)
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Hamit ÖZSAĞLICAK dedi ki:

  Merhaba lar benim alt üst çene protez bunları implant yaptırabilir iyim. Sgk karşılar ı. Teşekkürler

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Selamlar Hamit Bey, Maalesef implant tedavilerini sgk karşılamamaktadır.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp