Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Dental Bonding (Estetik Dolgu) Nedir?

Çene kemiği üzerine yerleşen herhangi iki komşu diş arasında boşluklar oluşabilir, bu boşluklara da Diastema adı verilir. Bu boşluklar insanların gülümsemesini, dış görünümü etkileyerek yaşam kalitesini düşürebilir. Ancak bu boşlukların tedavi edilmesi için uzman diş hekimleri Dental Bonding uygulamasına başvurabilir.

Tarih11 Ağustos 2021 12:14

Dental Bonding, doğal diş rengine en yakın kompozit reçineler kullanılarak uygulanan estetik bir ağız ve diş tedavisidir. Ön dişlerde yer alan ve hem gülüşü hem de estetik görünümü etkileyen boşlukları kapatmak için diş hekimleri, sizin doğal diş rengine uygun olan reçineyle bu boşlukları doldurabilir ve istediğiniz gibi şekillendirebilir. Estetik dolgu tedavisi genellikle tek seansta uzman hekimleri tarafından gerçekleştirilebilir.

Dental Bonding Nasıl Yapılır?

Dental bonding uygulaması ağız ve diş tedavileri arasında uygulana en basit uygulamalardan bir tanesinidir. Uzman diş hekimleri iki diş arasındaki boşluğu bir seans içerisinde kapatabilir. İlk olarak uzman diş hekimin tavsiyesi doğrultusunda ve sizlerin tercihiyle kullanılacak dolgunun rengine karar verilir ve daha sonra uygulamaya geçilir.

Dental bondingUygulama esnasında hangi iki diş arasındaki boşluk doldurulacaksa o boşluklar dolgu için hazır hale getirilir. Hazır hale getirilirken boşluğa komşu olan dişlerin yan kenarları aşındırılarak düz bir ortam oluşturulur. Daha sonra bu boşluklara dolgunun yapışması ve sağlam şekilde yapışması için bir sıvı uygulanır. Dolgu boşluğa yerleştirildikten sonra diş hekimleri diğer dişlerinize uygun boyutlara ve şekillere gelebilmesi için dolgu üzerinde şekillendirme çalışmaları gerçekleştirilir. Her şey tamamlandıktan sonra dolgunun sağlam bir şekilde sabitlenmesi için ultraviyole ışıklardan yardım alınır.

Son olarak tedavi süreci tamamlandıktan sonra dişler arasındaki boşluklara yerleştirilen dolguların dudaklarınıza, dilinize ya da yanak içlerine zarar vermemesi için parlatılması için çalışmalar yapılır. Dental bonding uygulaması bu şekilde tamamlanır. Tüm bu süreç dişler arasındaki boşluğun durumuna göre ya da ağız ve dişlerin genel sağlığına göre tek seansta tamamlanır. Ancak bazı durumlarda birkaç seans gerekebilir.

Dental Bonding Tedavisini Kimler Yaptırabilir?

Dental bonding yöntemine iki diş arasındaki boşlukları doldurmak için başvurulmaktadır. Ancak bu tedavi çene kemiği üzerine yerleşmiş olan tüm dişler arasındaki boşlukları doldurmak için uygulanmaz. Tüm dişler arasında boşluklar varsa, diş dizilimde çapraşıklar mevcutsa ortodonti tedavisine başvurulmalıdır.

Estetik dolgu tedavisini yaptıracak bireyler sadece iki diş arasındaki boşlukları doldurtmak için başvurabilirler. Örneğin ön iki dişiniz arasında boşluklar mevcutsa bu tekniğe başvurabilirsiniz. Ya da arka taraftaki iki diş arasında boşluk mevcutsa ve bu durumun sizleri etkiliyorsa bu tedavi için uzman diş hekimlerine başvurabilirsiniz.

Dental Bonding Yöntemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dental bondingDiş hekimlerinizin dişler arasındaki boşluğu dental bonding yöntemiyle tedavi edeceğini söyleyebilir. Ancak sizler bu tedavi kabul etmeden önce bu tedavi hakkındaki bazı bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Çünkü çeşitli alışkanlıklarınız ya da günlük yaşantınızda bu tedavinin sonucunu olumsuz olarak etkileyebilir.

Estetik dolgularda kullanılan malzemeler gözenekli yapıya sahiptir. Bu durumda sigara, çay, kahve tüketen bireylerde bu dolguların lekelenmesine yol açabilir. Daha sonra da sararabilir. Bu alışkanlıklarınız varsa estetik dolgu tedavisinden yardım alırken diş hekimlerine açıklamalısınız. Diş hekimleri de sizlere alternatif yöntemler sunabilir.

Dental bonding yönteminde kullanılan dolgular, doğal dişlerinize kıyasla daha kolay bir şekilde kırılabilir ya da çatlayabilir. Tırnak yeme, parmak emme, kalem ısırma ya da kabuklu yiyecekleri dişlerinizle kırma gibi alışkanlıklarınız bu dolguların kırılmasına ya da çatlamasına neden olabilir.

Dişlerinizdeki boşlukları doldurabilmek için estetik dolgulardan yararlanabileceğiniz gibi birçok farklı alternatiften de yararlanabilirsiniz. Bu nedenle diş hekimlerine başvurduğunuzda alışkanlıklarınızdan ve çekincelerinizden bahsetmelisiniz.

 

 

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp