fbpx
Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL
ende

Hangi Diş Teli Daha İyidir?

Hangi Diş Teli Daha İyidir?
05.12.2020

Diş Teli Fiyatı Hesapla
Bu hesaplamalarda Türk Diş Hekimleri Birliği nin belirlediği fiyatlar baz alınarak hazırlanmış olup, tahmini olarak fiyatlandırılmıştır. Net fiyat bilgisi için ücretsiz muayene randevusu alabilirsiniz.

Diş teli seçimi yapılırken tedavinin uygulanacağı ağız yapısına göre seçim yapılmasının yanı sıra uygunluk durumuna göre hastanın kendi tedavi biçimini de tercih etmesi mümkün olmaktadır. Diş teli tedavisi yapılırken şu seçenekler arasında tercih yapılabilmektedir:

 • Metal braketler
 • Şeffaf (porselen) braketler
 • Lingual braketler
 • Şeffaf plaklar

Bu seçeneklerin her birisi tel tedavisi kapsamında kullanılmakta olup diş hekiminin yönlendirmesi üzerinden seçim yapılabilmektedir. Her diş yapısı için her diş teli uygun olmayacağından öncelikle gerekli muayenelerin yapılması gerekmektedir.

Güncel Diş teli fiyatı almak için ve tedaviler hakkında uzman doktorlarımıza sorular sormak için buraya tıklayın!.

Metal Diş Tellerinin Özellikleri Nelerdir?

İyi diş teliMetal diş telleri en eski diş teli tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir. Geleneksel yöntem olarak da bilinmekte olup hem çocuklar hem de yetişkinler için uygulanan bir yöntemdir.

Metal diş teli tedavileri diş yapısındaki sorunların zorlayıcı olması ve daha kısa süre içerisinde tedavi sağlanması gereken durumlarda daha çok tercih edilmektedir. Fakat görüntü bakımından rahatsız edici olması nedeniyle, estetik kaygılardan ötürü tercih edilmeyebilir.

Metal diş teli çocuklarda ya da genç yetişkinlerde kullanılırken renkli lastikler aracılığıyla daha güzel bir hale getirilmeye çalışılmaktadır. Fakat her durumda istenmeyen bir görüntü olduğu için alternatif tedaviler son yıllarda daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Şeffaf Diş Tellerinin Avantajları Nelerdir?

Şeffaf diş tellerinin avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Görüntü olarak fark edilmeyecek bir yapıya sahip olduğu için özellikle estetik kaygılarla diş teli tedavisi almayanların tercih ettikleri bir yöntemdir.
 • Metal diş tellerinin oluşturduğu ağırlığı oluşturmadıkları için daha kolay kullanılabilir özellikte bir diş teli
 • Daha hassas bir yapısı olmasına rağmen yetişkinlerin dikkatli kullanımlarında tedavi sürelerinde metal diş tellerine nazaran bir farklılık oluşmamaktadır.

Bu avantajların yanı sıra hassas bir tedavi olması nedeniyle dezavantajlı durumları da olduğu bilinmektedir. Bu nedenle tedaviye başlanmadan önce tüm yönlerinin uzman diş hekimleri ile görüşülmesi ve buna göre bir karar verilmesi gerekmektedir.

Şeffaf Diş Telleri ile Metal Diş Tellerinin Hangi Farklılıkları Vardır?

En iyi diş teliŞeffaf diş teli ve metal diş teli farklılıkları şunlardır:

 • Görüntü bakımından birbirinden net olarak ayrılmaktadırlar. Şeffaf diş telleri fark edilmeyecek bir yapıya sahip olurken metal diş tellerinin metal renkleri nedeniyle hoş olmayan bir görüntü oluşturduğu bilinmektedir.
 • Şeffaf diş tellerinin temizliği konusunda daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Daha çabuk lekelenme oluştuğu için metal diş tellerine göre daha sık kontrol edilmelidir.
 • Şeffaf diş telleri metal diş tellerine göre ücret bakımından daha pahalı tedaviler olarak bilinmektedir.
 • Şeffaf diş telleri metal diş telleri kadar dayanıklı değildir bu nedenle kullanımında dikkatli olunması gerekmektedir.
 • Metal diş tellerinin sağlam yapısı sayesinde şeffaf diş teli tedavisine göre daha hızlı sonuç verdiği bilinmektedir.

Bu farklılıkların yanı sıra tedavilerin uygulanma amacına göre her ikisinin de aynı olduğu bilinmektedir. Yalnızca alternatif olarak birbirinin yerine kullanılabilecek tedavilerdir.

Diş Teli Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Diş teli fiyatları belirlenirken tedavinin en başında ihtiyaç duyulan malzemelere göre bir ücret belirlenmektedir. Bunun akabinde kişinin tedavi süresine göre fiyatlarda değişiklik olması beklenmektedir.

Diş teli tedavisi yapılırken aynı zamanda ne kadar geniş alanda tedavi uygulanacağına bağlı da fiyat değişikliği olabilmektedir. Alt dişlerin ya da üst dişlerin bir arada tedavi edilmesinin yanı sıra tek bölgenin tedavisinde fiyatlar farklılaşmaktadır.

Diş teli tedavilerinde hekim tarafından belirlenen muayene ücretleri de farklı olabilmektedir. Bu nedenle tedaviye ek olarak hekim muayene ücretleri de belirlenmekte olup buna göre bir ücret planlamasına gidilmektedir.

4.9/5 - (8 votes)

Nesimi Sofuoğlu

Dr. Dt. Nesimi Sofuoğlu, Diş Hekimi ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi alanlarında faaliyet göstermektedir. ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nesimi Sofuoğlu, kariyerine hangi hastanede devam ediyor ve iletişim bilgilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Gönder
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu