Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL

Gömük Diş Çekimi

05.02.2019
97
Gömük Diş Çekimi

Gömülü Diş Nedir?

Gömük diş veya (gömülü diş) çıkma vakti geçmiş olmasına rağmen çıkmayan dişlere denir. Bu dişler tamamen çene kemiğinde kalabileceği gibi doğru yerde olmasına rağmen üzerinde yumuşak dokunun olmasından dolayı da dişlerin görünmemesi durumu söz konusu olabilir.

Gömülü diş kalmasında birden fazla nedeni vardır. bazen tek bir etken buna neden olabilirken bazen de daha fazla neden dişlerin gömülmesine neden olabilir.

Gömük Diş Çekimi

· Genetik faktörler,

· Komşu dişlerin yer değiştirerek dişin önünü kapatması,

· Çene darılığı,

· Sürme zamanı gelen süt dişlerinin tedavi edilmeyen çürükleri,

· Enfeksiyon ve iltihap.

Yukarıda sayılan nedenler, gömük diş oluşumuna etki eden faktörlerdir. Bazı hastalarda tek bir neden bile dişlerin gömülmesine neden olabilirken bazılarında ise birden fazla faktörün bir araya gelmesinden dolayı hastalık meydana gelebilir.

Hangi dişler daha çok gömülü kalır?

Kesin olarak “bu dişler gömülü kalır” demek doğru olmaz. Bu durum, kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Fakat gene olarak alt yirmi yaş dişleri, üst yirmi yaş dişleri ve üç kesici dişlerde gömük durumu daha fazla görülmektedir.

Gömülü dişlerin zararları nelerdir?

Dişlerin fonksiyonel özelliklerini yerine getirmemesi durumu başta olmak üzere estetik görünümden uzak kalınması da yine zararları arasında yer almaktadır. tedavisi kısa süren bu dişler, ortodontik tedavi gerektirebilir, dişin hangi aşamada ve ne şekilde tedavi edilmesi gerektiğine uzman diş hekimi karar verir.

Gömülü kalan dişlerin öncelikle ortodondik tedaviden geçirilmeleri gerekmektedir. Özellikle estetik açısından daha önemli olan kesici dişlerin kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Gömülü kalan diş hekim tarafından incelenerek tedavi edilip edilmemesine karar verilir, çünkü bazı durumlarda tedavi gerekli olmaz ve kişiye herhangi bir zararı olmayabilir. Buna ortodonti hekimi karar verir.

Gömülü dişler nasıl çekilir?

Gömük dişler, uzman hekim tarafından detaylıca incelendikten sonra, dişin konumuna, diğer dişlere etkisine ve çene yapısı incelenerek anestezi yapılarak veya “sedasyon” denen yöntem ile tedavi edilir. Sedasyon, verilen bazı ilaçlarla hastanın uyutulmasına verilen isim ve yöntemdir.

Dişlerinizi kontrol ettirin!

Ağız ve diş sağlığı, sürekli olarak kontrol altında tutulması gerekir. Bazen kişinin anlamadığı şekilde gelişebilen hastalıklar, erken tedavi edilmediğinde sadece ağız ve dişlerde kalmayıp iç organlara kadar bulaşabilen hastalıklara neden olabilmektedir. Akvadent Ağız ve Diş Sağlığı Poliklinikliği olarak dişlerinizde yaşadığınız sorunlar için kesinlikle uzman hekimlerle görüşmenizi öneriyoruz. Gömük diş tedavisi hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için çağrı merkezi numaramızı arayabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Gönder
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu