Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

20’lik Diş Çekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Tarih13 Şubat 2020 09:10

 

20 yaş dişleri, insan çenesinde en son yerine yerleşen dişlerdir. Bu dişler, sonradan yerine oturduğu için bazen birtakım problemlere neden olabilirler. Bu sorunların görmezden gelinmesi, diğer sağlıklı dişlerin kaybına varan olaylara neden olabilir. 20 yaş dişleri için uygulanan bazı tedaviler mevcuttur. Ancak hiçbir şekilde tedavi olamıyorsa, 20 lik diş çekimi en uygun yöntemdir.

 

 20 Yaş Dişleri Hangi Sorunlara Neden Olur?

 

 20 yaş dişlerinde en sık görülen problem, gömülü kalmalarıdır. Bu dişler, diğer dişler çeneye yerleştikten sonra çıkarlar. Bu durum çoğunlukla 20 yaş dişlerinin çıkacak alan bulamamasına sebep olur. Bu durumda dişler gömülü kalabilir. Gömülü kalan 20 yaş dişi ağrı, iltihap gibi problemlerin sebebidir.

 

Tam olarak yerine oturamamış bir 20 yaş dişi, hijyen konusunda da sorun oluşturur. Çenenin en arkasında kalan 20 yaş dişleri, yemek artıklarının en fazla biriktiği alandır. Ve gömülü kaldıklarından fırçalama işlemi bu dişlerde gereken biçimde yapılamaz. Üzerinde bakteri biriken dişler, çürümeye başlar. Diş eti iltihaplanması gibi problemlere yol açarlar. Böyle durumlarda 20lik diş çekimi işlemi yapılması uygun olacaktır.

 

 20 Yaş Dişleri Mutlaka Çekilmeli Midir?

 

 Halk arasında 20’lik dişlerin gereksiz olduğuna yönelik bir yargı vardır. Buna istinaden diş hekimlerine 20’lik dişlerini çektirmek için giden insanların sayısı fazladır. Ancak 20’lik diş insan ağzındaki üçüncü büyük azı dişidir. Ve çiğneme fonksiyonunun yerine getirilmesi adına değer taşırlar. Eğer bu dişlerde herhangi bir problem yok ise, ağızda kalmaları gerekir.

 

Bir 20lik diş çekimi işlemi ancak gereken hallerde uygulanmalıdır. Dişin gömülü kalması, eğri çıkması bu hallerin başında gelmektedir. Eğri çıkan veya tam olarak çıkmayan bir 20’lik diş, diğer dişlere baskı yapabilir. Bu dişlerde çürüme, iltihaplanma oluşabilir. Böyle durumlar görüldüğünde çekim işlemi ile sorun giderilmektedir.

 

  20’lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Bu dişlerin çekimi, diğer diş çekimlerinden daha farklıdır. Eğer diş gömülü ise, daha zorlu bir müdahaleyi gerektirmektedir. 20 yaş dişleri çekilirken hastaya lokal anestezi uygulanır. Hasta çekim esnasında herhangi bir ağrı veya acı hissi duymaz. İşlem, gömülü olan dişin, cerrahi bir müdahale ile çeneden alınmasına dayanır.

 

Eğer diş kökünde iltihap oluşumu varsa, çekim öncesinde bu iltihabın kurutulması uygun olacaktır. Bunların tespit edilmesi adına işlemlere başlanmadan önce panaromik ağız röntgeni istenir. Bu tür röntgen filmleri, tüm çene yapısındaki problemlerin gözlemlenmesine yardımcı olacaktır.

 

  20’lik Diş Çekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilir?


Uygulanan 20lik diş çekimi işlemi sonrası diş hekimleri hastalarına bazı tavsiyelerde bulunmaktadır. Buna göre hekim tarafından çekilen dişin bölgesine konulan tampon en az yarım saat kalmalıdır. Sonra tampon çıkarılabilir. Dişin çekildiği bölgeye dokunulmamalıdır. İlk gün aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler yenilmemelidir. Ilık çorba gibi sıvı gıdalarla beslenilmelidir. Ve ilk gün sigara kullanımından kaçınılmalıdır.

 

5/5 - (3 votes)
Ziyaretçi Yorumları - 10 Yorum
 1. Buse dedi ki:

  Tel tedavisinde 20 lik diş çekimi olmalı mı

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Merhabalar Buse Hanım, Eğer ihtiyaç varsa dişleri sıkıştırıyorsa çekilmesinde fayda olmaktadır. 20lik dişler arkada kaldığı için temizliği çok zor olduğundan çürümeye çok daha yatkındır. Çiğneme fonksiyonunda da çok etkin kullanılmadığından sağlığınız açısından 20lik dişlerinizin çekilmesi olumsuz bir durum değildir.

 2. Aykut dedi ki:

  Paylaşımınız için teşekkürler

 3. Tankut dedi ki:

  Fiyat ve ödeme ile ilgili bilgi alabilirmiyim??

  1. Akvadent dedi ki:

   Merhabalar Efendim, 0544 620 10 20 numaralı randevu ve danışma hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 4. Halil dedi ki:

  20lik diş çekimini çene doktorumu yapıyor?

  1. Akvadent dedi ki:

   Evet Halil Bey, Çene Cerrahi operasyonlarının tümünü Uzman Çene Cerrahı Doktorumuz yapmaktadır. Dilerseniz detaylı bilgi ve Randevu için 0544 620 10 20 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

 5. Lili dedi ki:

  İmplant Fiyatları ile ilgili bilgi alabilirmiyim ?

  1. Akvadent dedi ki:

   Merhabalar Efendim,
   0544 620 10 20 numaralı hattımızdan fiyatlar ve ödeme koşulları ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

 6. Adela dedi ki:

  20 lik diş sorunum benimde var bir türlü cesaret edemiyorum maalesef :S

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp