Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Hastalıklarında Ağız İçi Bakımının Önemi

Tarih11 Şubat 2021 12:41

Dişler düzenli bir şekilde temizlenmediğinde; diş aralarında biriken yemek artıkları zamanla bakterileri oluşturur. Bakterilerde diş çürüklerinin ve diş iltihaplarının baş sorumlusudur. Diş taşları ise tükürüğün çökelmesi ile oluşur. Bakteriler şekerli gıdaları parçalayarak asit üretirler. Oluşan asit dişi çürütmeye başlar.

 

Dişlerimizi fırçalarken; diş eti ve dişlere zarar vermemek gerekir.

Diş eti çekilmesiBirçoğumuz dişini fırçalamaz. Fırçalayanların birçoğu ise doğru bildiğini sanıp yanlış fırçalar. Dişlerimizi fırçalama şekli yatay bir şekilde değil, dikey bir şekilde yani diş etlerinden dişe doğru, kırmızıdan beyazadır. Dişlerin yanlış fırçalanması sonucu dişlerde de renk değişimi ve aşınma olabilir. Bu da ortaya görüntüsü hiç hoş olmayan bir diş şekli ortaya çıkartır.

Diş eti iltihapları ise diş eti kanaması sonucunda ortaya çıkar. Ağız kokusu, şekil bozuklukları ve diş etindeki renk de diş eti iltihabın olduğunu gösterir. Bilinenin aksine diş et iltihabı, diş çürümesinden daha çok kayıp verir. Sağlıklı bir diş eti açık pembe renktedir ve sıkıca kemiğe yapışmıştır. Diş eti iltihabı belirtileri fark edildiğinde, hekime başvurulmalıdır.

Ağız içi bakımda en önemli unsurlardan bir tanesi ise dildir.

Yemek artıkları dilde birikir ve biz bunu fark edemeyiz. Dişlerimizi fırçaladığımızda dilin de temizlendiğini düşünüp, gerekli önemi vermeyiz. Dil temizliği ise yine diş fırçalarının arka yüzeyinde bulunan kısım ile kazınarak temizlenebilir. Sağlıklı dişler için düzenli bir şekilde diş ve ağız temizliği yapılmalıdır.

 

4/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp