Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Eti Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Tarih27 Şubat 2020 23:11

Diş eti ne kadar sağlıklı ise dişlerin dayanıklılığı ve sağlığı da o derece yerinde oluyor. Birçok kişinin yaygın olarak görmüş olduğu sorunların başında diş eti kanaması geliyor. Diş eti kanamasına neden olan etkenler birden fazla olmak ile birlikte bu soruna neden olan etkenlerin mutlaka üzerinde durulması gerekiyor. Diş eti kanamasına nedenlerinden birisi diş eti şişmesi olarak görünse de Diş sağlığı birçok unsurun bir araya gelmesi ile sağlanan bir durumdur. Diş sağlığı dendiğinde sadece dişlerin çürük olmaması değil ağız içerisinde yer alan tüm unsurların aynı sağlıklı kriterleri içerisinde yer alması gerekiyor. Ağız ve diş sağlığı konusunda diş kadar önemli ola konulardan birisi de diş eti sağlığıdır.

Diş Eti Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlık ve estetik açıdan dişler kişilerde görüntüyü tamamlayan en önemli yapı taşlarından birisidir. Dişlerin sağlıklı olması yalnızca dişlerde çürük olmaması demek değildir. Ağız içi, damak ve diş eti de diş sağlığını büyük ölçekte etkiler. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı konusunda mutlaka diş eti sağlığına da dikkat etmek gerekir. Diş eti konusunda en çok yaşanan sıkıntılar diş etlerinde görülen kanamalardır. Diş eti kanamalarının farklı nedenleri ve sonuçları vardır. Diş eti kanamalarına neden olan durumlar belirlenerek gerekli tedaviler sağlandığı sürece diş sağlığı açısından da büyük adımlar atılmış olur.

 DİŞ ETİ KANAMASI TEDAVİLERİ NEDİR?

Bireylerde diş eti kanamaları görüldüğü zaman öncelikle diş hekimleri tarafından kişinin diş eti sağlık durumuna bakılır. Gerekli testler yapılarak diş eti rahatsızlığına neden olan durumlar ve bu durumların boyutları tespit edilir.

Doğru bir diş eti kanaması tedavisi için yapılması gereken ilk uygulama diş Aralarında bulunan taş ve tartarların giderilmesidir. Diş etlerinin sağlıklı yapısını olumsuz etkileyen tartarlar ve taşlar doğrudan diş etlerinde kanamalara ve diş eti şişmesi ne yol açar. Tartar ve taş oluşumu giderilerek diş eti tedavisine başlanmış olur. Bu sayede en kısa süre içerisinde diş etleri kendisini toparlayarak daha sağlıklı bir görüntüye sahip olacaktır. Diş eti kanamalarını durdurmak ve tedavi etmek için ayrıca dişlerdeki çürüklerin de giderilmesi gerekir.

 DİŞ ETİ ŞİŞMESİ BAŞLICA NEDENLERİ NEDİR?

Diş eti şişmesine neden olan etkenler sayıca fazladır. En temel özellik, dişlerin gün içerisinde yeterli sayıda bakımının ve temizliğinin yapılmamasıdır. Ağız içerisinde zamanla besinlere bağlı olarak tartar oluşumu meydana geldiği için oluşan bu tartarlar diş etinin direncinin zayıflamasına neden olduğu için diş eti şişmesi gibi durumların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu da zamanla diş eti kanaması gibi sorunların ortaya çıkması açısından mutlaka müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Diş eti kanaması bazı kişilerde dişlere çok iyi bakılsa da kalıtımsal olarak da meydana gelebiliyor. Bu tür durumlarda dişlerin çok hassas olması ve sık aralıklar ile periyodik olarak ağız ve diş sağlığı için hizmet alınması gerekiyor.

Bireylerde diş eti kanamalarına neden olan etkiler oldukça fazladır. Diş eti kanamasında diş doktorları tarafından belirtilen en önemli etken ise bakımı yapılmayan dişlerdir. Dişlere doğru bakım ve temizlik yapmama durumunda zamanla diş etlerinde farklı rahatsızlıklar ortaya çıkar. Özellikle günlük olarak yapılması gereken diş temizliği yapılmadığı zamanlarda tartar oluşumuna ve diş eti hastalıklarına meydan verir.

Tartar oluşumu ve dişlerin bakımsız olması ise zamanla diş etlerinin de zayıflamasına neden olur. Zayıflayan diş etleri doğrudan diş eti kanamasına yol açar. Özellikle diş açısından hassasiyeti fazla olan kişilerde diş eti kanaması daha fazla görülür. Kalıtımsal olarak da yaşanan diş eti kanamalarında sebep olan etkenlerden,  vitamin ve protein eksikliği de söz konusu olabilir.

Diş Eti Kanaması Nelere Neden Olur?

Diş etki kanamaları beraberinde bir takım sağlık sorunlarını meydana getirebiliyor. Bu sağlık sorunlarının başında diş çürümeleri geliyor. Dişin beslenmesi ve dayanıklılığını kazanmasını sağlayan diş etlerinin kanaması diş etlerinin direncinin azalmasına neden olmasından dolayı dişlerin yeterli düzeyde beslenememesine neden olduğu için belli bir süre sonra dişlerin çürümesine neden olabiliyor. Çürüyen dişler belli bir süre sonra diğer sağlıklı dişlerin de çürümesine yol açabiliyor.

Diş etki kanamasının kişilerde oluşturduğu bir başka önemli etken de ağız kokusu gibi istenmeyen durumlardır. Bu durum hem kişinin kendisini hem de çevresini rahatsız eden bir durum olarak görülüyor. Diş etki kanaması görülen kişilerde sert besinlerin çiğnenmesi esnasında diş etlerinde gözle görülür bir kanama ve ağrı meydana geldiği için beslenmenin sağlıklı bir şekilde yerine getirilememesi olası bir durum olarak ortaya çıkıyor.

 DİŞ ETİ KANAMASININ DİŞ SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMLİDİR!

Diş eti kanamaları ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat pek çok kişi tarafından diş eti kanaması çok önemli bir problem gibi görünmez. Diş eti kanaması konusunda doğrudan diş hekimlerine başvurulmazsa bu diş eti kanamaları ilerleyen süreçte pek çok rahatsızlığa da neden olabilir.

Diş hekimleri tarafından diş eti kanamaları genellikle ağız içi sağlığının ve diş bakımının doğru şekilde yapılmadığı şeklinde bir kanı olarak nitelendirilir. Kısacası diş hekimleri diş eti kanamalarının çok dikkate alınması gereken bir uyarıcı olduğunu vurgulamaktadır.

DİŞ ETİ KANAMALARINDA YAŞANABİLECEK DURUMLAR

Diş eti kanaması nedeniyle farklı problemler de ortaya çıkabilir. Özellikle sık yaşanan diş eti kanamalarında zamanla diş çürümeleri gözlemlenir. Hastalarda sürekli olarak görülen diş eti kanamaları kişinin doğru beslenme sağlamadığının da bir görüntüsüdür.

Diş eti kanamaları zamanla kişilerde ağız kokusuna neden olur. Ayrıca kanama nedeniyle diş hassasiyeti artar ve yiyeceklere karşı bir isteksizlik başlar. Çürümeye meyilli olan dişler ise kanamalardan etkilenerek daha hızlı çürüme sorunu yaşarlar.

5/5 - (3 votes)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp