Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Üst Çene Genişletmesi Nedir?

Alt ve üst çene yapısı üzerinde yer alan dişlerinizdeki problemleri düzelttirmek için ortodonti tedavilerine başvurmanız gerekir. Ortodonti tedavileriyle dişlerinizdeki çeşitli problemleri düzelttirmek istediğinizde, bazı durumlarda diş tellerini takabilmek için yeterli alan olmayabilir. Diş tellerini takabilmek için üst çene genişletmesi yapılması gerekir.

Tarih24 Eylül 2021 16:44

Dişler ağız içinde sıkışık halde yerleşebilir, birbirlerinin üstüne binebilir, çapraşık şekilde çıkabilir ya da diş etlerinin yan taraflarından çıkabilirler. Bu durumları düzelttirmek içinde insanlar uzman diş hekimlerine başvurarak ortodonti tedavisi için yardım alırlar. Ortodonti tedavileriyle bu durumları düzeltmek için ağız içinde yeterli alan olmayabilir. Bu alanı oluşturmak içinde ilk olarak üst çene genişletmesi yapılır.

Gelişmekte olan çocukların çenesinde çoğunlukla dişlerin tamamını barındıracak kadar yeterli alan olmaz. Geçmişte bu gibi durumlarda dişlerin tam olarak ve doğru şekilde çıkması için diş hekimleri bazı dişleri çekmek zorunda kalırdı. Ancak bu uygulama insanların bazı daimi dişlerin kaybetmesine sebep oluyordu. Gelişen teknoloji ve imkanlar sayesinde artık uzman diş hekimleri bu durumlarda çene genişletme işlemlerine başvurarak çenede yeterli alanın oluşmasını sağlıyorlar. Bu şekilde de diş kaybetmeden, dişlerin doğru ve düzgün şekilde çıkmasına yardımcı olunuyor. Ayrıca bu işlem sayesinde çenedeki kapanış sorunları da tedavi edilir.

Çene genişlemesiÜst çene genişletmesi, yeterli alana sahip olmayan ağzın, daimi dişlerin doğru ve sağlıklı bir şekilde çıkabilmesi için uygun hale getirilmesidir. Bu işlem sayesinde ağzın kapanışındaki problemlerin tedavisinde de kullanılır. Ayrıca diş teli tedavisinde kullanılan braketler takılı kalacağı süreyi kısaltarak diş teli tedavisinin süresini kısaltacaktır. Bu şekilde de daha hızlı şekilde istenilen diş dizilimine ve görünümüne kavuşabilirsiniz.

Üst Çene Genişletme İşlemi Nasıl Olur?

Ağız içerisinde yer alan damak, erişkinlik dönemine kadar tam olarak birleşmeyen iki parçadan meydana gelir. Birleştikleri zaman, daha fazla yer açmak için iki parça birbirlerinden yavaş yavaş ayrılmaya başlar. Bu durum gençlerden daha etkilidir. Bunun nedeni yetişkinlik dönemine geçen insanlarda bölgenin kapanmış olmasıdır.

Dişlerdeki sorunları düzeltmek için başvurduğunuzda diş teli tedavisi için gerekli alan bulunmadığında üst çene genişletme işlemi yapılır. Bu işlem genellikle, üst azı dişlerin her iki tarafına takılan damak genişletici olarak ifade edilen özel bir aygıt yardımıyla gerçekleştirilir. Bu aygıt, genişletme vidası sayesinde yavaş yavaş ayrılabilen iki farklı parçadan meydana gelmektedir. Genellikle çocukların ve genç yetişkinlerin tedavisinde kullanıldığı için bu aygıt, iki bölümü birbirinden ayrı genişletmek için cihazın orta bağlantısındaki anahtarı döndürüldükten sonra anne babaya teslim edilir. Her tur için bu aygıt küçük küçük genişletilir. Bu işleme hastanın tüm dişlerinin çene yapısına tam şekilde sığacak şekilde genişletilmesine kadar devam edilir.

Üst çene genişlemesiÜst çenenin genişletilmesi için takılan aygıt ağzınızdayken ağız ve diş bakımınızı aksatmamalısınız. Dişlerinizi florür içeren diş macunları ile fırçalayınız ve ayrıca dişlerinizi fırçalarken takılı olan aygıtı da fırçalamalısınız.

Anlatılan bu işlemler gözünüzü korkutabilir. Ancak bu işlem oldukça basittir ve genişletme aygıtı kullanırken, aygıtın ağzınızda olduğu hissetmezsiniz bile. Bu aygıt ilk takıldı zaman hafif ağrılara neden olsa da bu ağrı düşünüldüğü kadar şiddetli değildir ve çeşitli ağrı kesicilerle giderilebilir.

Üst Çene Genişletme Ameliyatı Her Zaman Gerekli Midir?

Ortodonti tedavileri için gerekli olan alanı oluşturabilmek için genellikle damak genişletici kullanmak yeterli olacaktır. Genişleticiler genellikle çocuk ve gençlerin tedavisinde yeterli olacağından üst çene genişletme ameliyatı yetişkin bireylere önerilir. Bu ameliyatın gerekli olup olmadığına diş hekimi yapacakları tetkikler sonucunda karar verecektir. Üst çene genişletmek için ameliyat yapılmasına karar verildiyse, ilk olarak damağın ayrılması gerçekleştirilir ve daha sonra genişletici aygıtlarla istenilen konuma getirilmeye çalışılır.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp