Pazartesi - Cumartesi09:00 - 21:00
AdresYakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul

Retainer (Pekiştirme Apareyi) Nedir?

13 Eylül 20220

Retainer, dişlerin çene kemiğindeki konumunu korumaya yardımcı olan bir pekiştirme apareyidir. Retainer Nedir? Retainer Çeşitleri Nelerdir? Retainer Neden Gerek Duyulur gibi Retainer hakkındaki tüm bilgilere makalemizi inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Ortodonti tedavisi sayesinde dişlerinizdeki dizilim problemlerini giderebilir ve estetik bir gülüş tasarımına sahip olabilirsiniz. Ancak bu tedavi sonucunda dişlerinizin konumunun bozulması ve eski problemlerin yeniden ortaya çıkma olasılığı vardır. Bu olasılık ne kadar düşük olsa da ortaya çıkma durumu olduğu için Ortodonti tedavisi sonrası Retainer apareylerinin kullanmanızı öneririz.

Retainer, Ortodonti tedavisi sonrasında dişlerin konumunu ve hizasını koruma yönelik kullanılmakta olan bir pekiştirme apareyidir. Bu pekiştirme apareyi sayesinde diş teli tedavisi sonucunda dişleriniz yeniden kaymasını ya da hizalarının bozulmasını önleyebilirsiniz. Pekiştirme apareylerini kullanarak diş teli tedavisinde elde edilen başarılı sonucun ömrünün uzamasına da yardımcı olursunuz.

Retainer Çeşitleri Nelerdir?

Diş teli tedavisi sonrasında dişlerinizin hizasını ve konumunu korumak için kullanacağınız pekiştirme apareylerinin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Retainer Çeşitleri şu şekildedir.

Hareketli (Hawley) Retainerler

Hareketli Retainerler, damağınızın şekline uygun olan ve dişlerinizin dışına kadar uzanan bir tel uzunluğundaki pekiştirme apareyleridir. Plastik ve benzeri materyallerden üretilen bu apareyler diş teli tedavisinden sonra diş hekimlerinin hasta bireylerin kullanılması için önerilmektedir.

Hareketli pekiştirme apareyleri genellikle hastanın kendi başına çıkarıp takabileceği türdendir. Apareyleri dişlerinize taktığınızda dışarıdan fark edilmesi oldukça zordur. Çünkü yapıldığı materyallerin özelliğine göre görünmesi zordur.

Hawley hareketli Retainerleri ilk kullanmaya başladığınızda konuşma ve çeşitli ağız hareketleri esnasında zorlanabilirsiniz. Fakat bu durum apareylere alışmanızdan sonra kısa bir süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

Essix Retainer

Şeffaf plaklar olarak da bilenen Essix Retainerler, hareketli apareylere göre daha şeffaf materyallerden üretildiği için dışarıdan bakıldığında fark edilmesi neredeyse imkânsızdır. Bu apareyler hazırlanırken ilk olarak hastanın ağız ve diş ölçüleri alınarak kişiye özel olarak hazırlanır. Şeffaf plaklar hasta tarafından çıkarılıp takılabildiği için sizlere ağız ve diş bakımınızı gerçekleştirirken ya da yemek yerken herhangi bir sorun çıkarmayacaktır.

Sabit Retainer

Sabit Retainer, genellikle dişlerin iç yüzeyine, bir azı dişinden diğer azı dişine kadar uzanan bir apareydir. Bu apareyler bireyin ağız içine sabitlenmesinden dolayı bu ismi almıştır. Dişlere sabitlenen apareylerin hasta tarafından çıkarılması ya da yeniden takılması gibi bir durum söz konusu değildir. Dişlerin iç kısmına yerleştirildiği için dışarıdan bakıldığında fark edilmesi oldukça güçtür. Dişlerin iç yüzeyine yerleştirildiği için sizlere estetik açıdan da bir sıkıntı çıkarmazlar.

Retainer Kullanımı Neden Gereklidir?

İnsanlar beslenme, konuşma ya da çeşitli ağız hareketleri sırasında çene kemiğini kullanmaktadır. Bu durumda çene kemiğinin bir kuvvet uygulamasına yol açar. Kuvvet uygularken de dişlerin hizalarında ya da diziliminde sorunlar çıkmasına neden olur. Dişlerinizde meydana gelen dizilim problemlerini, kaymaları veya çarpıkları da Diş Teli Tedavisini yani Ortodonti tedavisiyle düzelttirebilirsiniz. Ortodonti tedavisi sonucunda dişlerinizde tekrardan dizilim problemleri ortaya çıkmaması içinde Retainer apareylerinin kullanılması gerekmektedir. Retainer yani pekiştirme apareyleri sayesinde dişlerinizin dizilimini koruma altına alabilirsiniz.

Retainer Apareyleri Ne Zamana Kadar Kullanılmalıdır?

Diş teli tedavisi sonucunda diş tellerini çıkardığınızda dişlerin tam oturması biraz zaman almaktadır. Bu durumda da dişlerinizin diziliminde problemler çıkmasına yol açabilir. Bu nedenle Retainer apareylerini kullanmalısınız. Bu apareyleri diş teli tedavisinden sonra ilk üç ay yemek yeme, ağız ve diş bakımı haricinde 24 saat takmanız önerilmektedir. Daha sonraki dönemde diş teli tedavisinden önce dişlerinizin durumu ve diş teli tedavisinin sonucuna göre bir planlama yapılarak diş hekiminiz sizleri Retainer kullanımı hakkında bilgilendirecektir.

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/02/AkvaDent-Logo.svg

İstanbul’da kaliteli diş hekimliği hizmetini arayan hastalar için en doğru adrestesiniz.

Belge & Sponsorluk
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GHP.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GCR.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/Miss-Turkey-Official-logo.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/International-Health-Tourism.png
Sosyal Medya

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp