Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Protez Diş Nedir?

Diş ya da diş etlerinde çeşitli nedenlerden ötürü meydana gelen hasarların veya rahatsızlıkların dolayı kaybettiği dişlerin yerini doldurmak için Protez Diş yöntemine başvurabilir. Protez dişlerin her hastaya özel olarak hazırlanmaktır. İnsanlar protez dişler sayesinde, sindirim sisteminin ilk noktası olan dişlere tekrar kavuşarak çiğneme hareketini doğru ve düzgün bir şekilde gerçekleştirmeye devam ederler.

Tarih11 Şubat 2021 12:39

Protez Diş tedavisi ile insanlar eksik dişlerinin yerini doldurarak, estetik açıdan sekteye uğrayan ağız ve diş yapısını geri eski haline ve daha iyi bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Bu sayede insanların yaşam kalitesi artar ve kendine özgüveni yerine gelir. Protez dişler, kişilere özel olarak üretilirken, hastanın ağız yapısına uygun bir şekilde tasarlanır. Bu protezler ağız içine sabitlenerek kullanılacağı gibi ağızdan kolayca çıkarılıp takılabilecek şekilde de tasarlanabilir.

protez diş nedirProtez diş taktıran insanların bu dişlere alışması için birkaç ay geçmesi gerekebilir. Bu süre içerisinde insanlar yeni dişlerine alışana kadar belirli rahatsızlıklar yaşayabilirler. Yeni dişlerden dolayı garip hissetme, çiğneme ve konuşma esnasında rahat edememe gibi durumlarla karşılaşabilirler. Protez dişler ilk zamanlarda ağız içerisinde gevşeklik veya dolgunluk hissi yaratabilir. Alışma süresi tamamlandıktan sonra hiçbir şekilde rahatsızlıkla ya da başka durumlarla karşı karşıya kalmazsınız.

Protez Diş Nasıl Yapılır?

Protez diş, hastaların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda üretilmektedir. Protezler eksik dişin yerine uygun olarak hazırlanarak, dişlerin doğal rengine uygun bir şekilde tasarlanır ve kullanımının kolay olmasına dikkat edilerek üretilir. Protez dişler tek bir diş için üretilebileceği gibi dişlerin tamamı için de hazırlanabilir. Protez dişler tasarlanırken hastanın kemik rengi göz önüne alınarak tasarlanır. Bu sayede protez dişlerin diğer dişlerden farkı anlaşılmaz ve doğal olarak gözükür.

Protez Diş Türleri

Protez Diş tedavisi genellikle diş çürümesi, diş kırılması gibi durumlarla dişlerin kaybedilmesi durumunda başvurulan bir yöntemdir. Yani dişlerinizdeki rahatsızlıklar tedavi edilemeyecek durumdaysa ve dişlerinizi kaybedecekseniz protez diş tedavisine başvurulur. Bu tedavi yönteminde en önemli olay sağlıklı dişlere hiçbir zarar gelmemesi ve sağlığının korunmasıdır. Diş protezlerinin iki farklı türü vardır. Bunlardan biri hareketli protezler, diğeri ise sabit protezlerdir.

Sabit Diş Protezleri

sabit protez dişSabit Diş Protezleri, kişilerin ağzını yerleştirildikten sonra kişinin isteği üzerine geri çıkarılması mümkün değildir. Ağız içerisinde yer alan dişlerdeki kayıplar az sayıda ise genellikle sabit diş protezleri ile tedavi gerçekleştirilir. Sabit diş protezleri farklı materyallerle tasarlanabilir. Sabit diş protezleri üretildiği materyale göre kullanım ömrü vardır. Diş hekimlerinin tavsiyesi ve hastaların isteği doğrultusunda sabit diş protezinin hangi materyalden üretileceğine karar verilir. Sabit diş protezlerinin üretildiği materyaller şunlardır.

Zirkonyum

Zirkonyum, beyaz tonlarında sahip bir materyaldir. Sabit diş protezinde en çok tercih edilen materyaldir. Zirkonyum materyalinden elde edilen protez dişler, işlevsel ve estetik açıdan oldukça önemli olmasının yanı sıra sağlamlığıyla da ön plandadır.

Laminate

Laminate materyali, dişlerin ön tarafına ince yaprak şeklinde porselenlerin yapıştırılması ile gerçekleştirilir. Bu protez diş tedavisinde dişlere müdahale oldukça azdır. Laminate diş protezi yalnızca ön dişlerin uygulanmaktadır. Bu protez çeşidi diş kırıklarının, dişlerdeki renk ve lekelerin tedavi gibi tedavilerde kullanılır.

Hareketli Diş Protezi

iskelet protez dişHareketli diş protezi, isminden de anlaşılacağı gibi hastaların istediği taktirde çıkarıp takabildikleri protezlerdir. Ağız içerisinde belirli sayıda doğal dişin bulunması durumunda fakat bu dişlerin yeterli gelmediği zamanlarda başvurulan diş protezi tedavisidir. Hareketli Diş protezleri şunlardır.

Total Protezler

Bireylerin ağız içerisinde hiç diş kalmadığında başvurulan protez diş tedavisidir. Alt ve üst çene için ayrı ayrı özel protezler tasarlanır. Akrilik maddesinden üretilen total protezler genellikle takma diş olarak da bilinmektedir.

Parsiyel Protezler

Kancalı protez olarak da adlandırılan Parsiyel Protezler, ağız içerisinde fazla sayıda eksik diş mevcutsa başvurulan bir tedavi şeklidir.

İmmediat Protezler

Doğal dişlerin herhangi bir nedenden dolayı çekilmesi ya da kaybedilmesi durumunda ortaya çıkan estetik olumsuzluğu ortadan kaldırmak için uygulanan geçici protezlerdir.

İmplant Üstü Protezler

Ağız içerisine yer alan dişlerde eksiklik olduğu durumlarda, titanyumdan elde edilen vidalara İmplant adı verilmektedir. Diş kökü yerine kullanılan implantların üzerine protez dişler yerleştirilerek diş eksiklerinin yeri doldurulur.

 

 

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. asasasa dedi ki:

  BİR WEB SİTESİ ANCAK BU KADAR SACMA VE BERBAT OLABİLİRDİ BIR YAZIYI OKURKEN KENDILIGINDEN DIGERINE BILDIRIM GELIYOR ANA SAYFADA DURMADAN BİR BİLDİRİM EKRANI AÇILIYOR YANİ BİR BİLGİ ALALIM DEDİK SİNİRDEN PSİKOLOJİM BOZULACAK

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp