Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Plastik Periodontal Tedavi Nedir?

Diş etlerinde meydana gelen çeşitli estetik sorunların ve hastalıkların tedavisi için Plastik Periodontal tedaviye başvurabilirsiniz. Plastik Periodontal tedavisi hakkındaki tüm ayrıntılı bilgileri öğrenebilmek için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Tarih8 Ekim 2022 14:57

Plastik Periodontal tedavi ile gülümseme sırasında diş etlerinizin aşırı görünmesi, diş eti çizgisindeki anormallikler, dişlerindeki renk değişiklikleri, diş eti çekilmesi gibi çeşitli rahatsızlıklarınızı ve estetik sorunları tedavi ettirebilirsiniz. Bu tedavi yöntemi estetik gülüş tasarımı uygulamasında da kullanılmaktadır. Diş eti boylarının ayarlaması sayesinde kişiye güzel gir gülüş tasarımı kazandırılabilir. Bu da plastik periodontal tedaviyle gerçekleştirilebilir.

Plastik Periodontal Tedaviye Neden Başvurulur?

Diş etlerinde meydana gelen sağlık problemleri tedavi edilmediğinde ya da ilerlemelerinin durulmadığında diş kayıplarına kadar ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle diş etlerinde meydana gelen rahatsızlıklarınızı biran önce diş hekimlerine başvurarak tedavi ettirmeniz gerekir. Diş etlerinizdeki problemleri tedavi ettirebileceğiniz yöntemlerden biri de Plastik Periodontal tedavidir.

Ağız ve diş bakınızı düzenli ya da doğru bir şekilde gerçekleştirmediğiniz diş eti problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca birçok farklı nedenden dolayı da diş etlerinizde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Diş etlerinizde meydana gelen sorunlar sadece ağız ve diş sağlığınız değil genel vücut sağlığınızı da tehlikeye sokar. Bu nedenle diş etlerinizdeki problemleri biran önce tedavi ettirmelisiniz.

Plastik Periodontal Tedavi Nasıl Yapılır?

Plastik Periodontal tedavi, hasta bireyin diş etlerinin durumuna göre değişlik gösterebilir. İlk olarak hasta bireyin diş ve diş etlerindeki problemler belirlenir. Daha sonra belirlenen problemlerin ortadan kaldırılması için gereken tedavi yöntemlerine başvurulur. Bu yöntemler arasında diş taşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirmesi, gigivektomi, kuron boyu uzatma gibi tedaviler yer almaktadır. Bu tedaviler uygulanıp problem ortadan kaldırıldıktan sonra Plastik Periodontal tedavi ile diş etlerinin durumu istenilen görüntüye kavuşturulur.

Plastik Periodontal tedavi sırasında en çok başvurulan yöntemlerden bir tanesi Frenektomi uygulamasıdır. Üst ve alt diş etlerinin kenarlarındaki yakın bağlantılar, dişler arasında açılmalara ve diş eti çekilmelerine yol açabileceği için ilk olarak ortodonti tedavilerine başvurulur. Ortodonti tedavileriyle dişlerin dizilimindeki ya da hizalanmasında problemler ortadan kaldırılır ve Plastik periodontal tedaviye geçilir. Ayrıca Frenektomi yönteminde diş etlerinde ya da çene kemiğinde meydana gelen kayıpların giderilmesi için doku grefti gibi tedavilere de başvurulabilir.

Plastik Periodontal tedavinin ne kadar süreceği, hasta bireyin diş ve diş etlerindeki problemlerin durumuna göre değişiklik gösterecektir. Çünkü her hastanın diş etlerindeki problemler birbirleriyle aynı olmayabilir. Bu nedenle diş etlerinizdeki problemlerin durumu, tedavide hangi yöntemlere başvurulacağı, randevuların sıklığı, uzman diş hekimin bilgi ve tecrübesi gibi durumlar tedavinin sürecini ve ücretini değiştirebilir. Bu nedenle kesin bilgilere ulaşabilmek için diş hekimlerine başvurmanızı öneririz.

Plastik Periodontal Tedavinin Avantajları Nelerdir?

Periodontal tedavilerin genel amacı sağlıksız dişlerde oluşan problemleri giderek dişlerin ve diş etlerinin sağlıklı bir şekilde ağız içinde kalmasını sağlamaktır. Ayrıca Plastik Periodontal tedavisi sayesinde aşağıda sıralanan avantajlara sahip olabilirsiniz.

 • Diş etlerinde meydana gelen rahatsızlıkların erkenden tedavi edilmesiyle diş kayıplarının önüne geçersiniz.
 • Diş eti problemleri daha fazla ilerlemeden tedavi edildiği için hızlı bir şekilde ağız ve diş sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.
 • Diş etlerinde oluşabilecek diğer sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını önlersiniz.
 • Doğal dişlerinizin sağlığını tehlikeye atan problemleri ortadan kaldırarak dişlerinizi koruma altına alabilirsiniz.
 • Dişlerinizin sağlığını kontrol altına alarak kuvvetini ve dayanıklılığını artırabilirsiniz.
 • Oluşabilecek doku kayıplarını ortadan kaldırarak diş köklerinizin zarar görmesini engelleyebilirsiniz.
5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp