Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Kist Operasyonu

Tarih13 Kasım 2020 16:21

Kist Tedavisi – Çene Kisti

küretajAğız ve diş sağlığı problemleri arasında en sık görülen durumlardan biri de dişlerde oluşan apsenin çene kisti oluşması durumudur. Çene Kisti, içerisinde hava, sıvı ve katı maddelerin bulunduğu keseciklerdir. Bu kesecikler çenenin herhangi bir bölgesine yerleşir, hızlıca ve sinsice büyürler. Dişin kaybedilme durumuna gelmesine kadar hasta bunu fark etmez. Kist, geçen zaman içerisinde çene kemiğinde yer edinir, çene kemiğinin kırılmasına kadar yol açar. Kist operasyonu yada kist tedavisi yapılmadığında iltihap iç organlara kadar yayılabilir. Herhangi bir diş problemi yokken birden bire ortaya çıkan kistler, çene, diş ve yüz ağrılarının oluşmasıyla kendini belli ettirmeye başlar. Diş kistleri iki farklı nedenden dolayı meydana gelir.

 

· Dişlerde meydana gelen yalanma ve travma durumlarında,

· Tedavi edilmeyen çürük dişlerde.

 

Kistler, diş kırılmaları durumundan dişin özüne inen yolları açmalarına neden olur, burada oluşan iltihap apse yapmaya başlar. Tedavi edilmediğinde ilerleyen dönemlerde kiste dönüşerek büyük rahatsızlıkların yaşanmasına neden olur. Bir de çürümeye başlayan dişlerde gerekli önlemler alınmadığında yani dolgu ve kanal tedavisi yapılmadığında da yine iltihabın apseleşmesi durumu söz konusu olur bu da yine kist oluşumuna neden olur.

Diş Kistinin Zararlı Etkileri Nelerdir?

Birçok yönden kişiye rahatsızlık veren diş kistleri, erken sürede tedavi edilmesi gerekir. Tedavinin gecikmesi durumunda aşağıdaki zararlı etkiler görülmeye başlar.

· Sinirler üzerine baskı uygular, yüzde hissizliğe yol açar.

· Çene kemiğinin belli bir bölgesinde oluşan kist, dokuların yer değişmesine yol açar.

· Erken sürede tedavi edilmediğinde kistin oluştuğu bölgeye yakın duran diş içeri doğru çekilmeye başlar veya çenenin dışına doğru ilerlemeye başlar.

· Çenenin büyümesine yol açar.

Tedavi için acele edin!

Akvadent Özel Ağız ve Diş Hastalıkları Polikliniği uzmanları olarak diş kistlerinin kısa sürede tedavi edilmesini öneriyoruz. Diş çürümesi, çocuklarda süt dişlerinin düşmesi ile başlayan ve daha farklı nedenleri olan kistlerden kurtulmak için kist operasyonu ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişim numaramızdan arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp