Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Ev Yapımı Diş Macunu Kullanmanın Zararı Var Mı?

Doğal malzemelerle kendi kendinize hazırlayabileceğiniz çeşitli karışımlar ile ağız ve dişlerinizin temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu Ev Yapımı Diş Macunu dişlere zarar verir mi? İşte bu sorunun ayrıntılı cevabına makalemizi inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Tarih10 Temmuz 2024 13:05

DIY, halk arasında “Kendin Yap” olarak bilenen, mağazadan hazır olarak satın almak yerine evde çeşitli doğal maddelerle kendi kendinize yapabileceğiniz çeşitli projelere verilen isimdir. Kendin yap projelere evde kullanabileceğiniz eşyalardan tutunda birçok farklı kişisel bakım ürünlerini de içermektedir. Ev Yapımı diş macunu da bu projeler arasında yer almaktadır. Her doğal şeyle üretilen ürünlerin insan sağlığına iyi gelebilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle sağlığınız açısından kullanacağız kendin yap projelerini bir uzman hekim ya da diğer uzmanlar tarafından onaylanması ciddi derecede önemlidir.

Evde diş macunuİnsanlar artık daha çevreci bir tutum takınmaktadır. Bu nedenle de mağazadan satın almak yerine doğal şartlar altında çeşitli ürünleri kendileri üretmekte ve kullanmaktadırlar. Bu şekilde hem kendi olacakları ürünleri kendileri hazırlamakta hem de çevreye karşı olan sorumluluklarını bir nebze de olsun yerine getiriyorlar.

Eşya, teknolojik cihazlar gibi çeşitli konularda sizlere yardımcı olabilir. Fakat sağlığınız için kullanacağınız ürünler sizlere ciddi şekilde zarar verebilir. Çünkü kullanacağınız maddelerin ya da ürünlerin gramajı, ne zaman kullanılacağı, neyle karıştırılıp karıştırılmayacağı gibi konular oldukça önemlidir. Bu yüzden kendiniz yapacağınız sağlık ürünlerinin uzmanlar tarafından test edilmesi ve tam oranlarıyla belirlenmesi gerekir. Bu nedenle evde yapımı diş macunu kullanmak yerine sizlere hazır diş macunlarını kullanmanızı öneririz. Ancak uzmanlar tarafından onaylanmış ya da yararlı olduğu test edilmiş doğal ürünleri de ağız ve diş bakımınız için uygulayabilirsiniz.

Hazır Diş Macunlarının İçerdiği Temel Maddeler

Diş macunları ağız ve diş bakımını için oldukça önemli ürünlerdir. Bu nedenle kullanılan diş macunlarının kaliteli ve uzmanlar tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Diş macunlarının içerikli markalara göre değişiklik gösterse de genellikle aynı maddeleri içermektedirler. Tüm diş macunlarının diş minesinin güçlenmesine yardımcı olan florürü içermesi gerekmektedir. Ayrıca hazır diş macunları kalsiyum karbonat, susuz silika jel ve hidratlı aleminyum, sodyum lauril sülfat gibi maddeleri içerir. Dişlerin ve diş etlerinin nemlenmesine yardımcı olan glikol, gliserol gibi nemlendiricilerde diş macunlarında yer alır.

Ev Yapımı Diş Macunu İçerisinde Yer Alan Yaygın Maddeler Nelerdir?

Diş hekimleri, ağız ve diş bakımında kullanılacak olan diş macunlarının hazır olmasını önerirler. Ancak yine de ev yapımı diş macunu kullanmak isteyen bireylerin bu diş macunlarının hangi maddeler içermesi gerektiğini iyi bilmesi gerekir ve bunun için diş hekimlerinden yardım alabilirsiniz. Ayrıca insanların kendi kendine hazırladığı diş macunları genellikle şu maddeleri içermektedir.

 • Limon suyu
 • Karbonat
 • Hindistancevizi yağı
 • Kabartma tozu
 • Kil
 • Odun kömürü
 • Nane ve nane şekeri
 • Tarçın
 • Çilek, muz gibi meyveler

Evde diş macunu yapmak

Ev Yapımı Diş Macunu Zararları Nelerdir?

Ev yapımı diş macunu, diş macununda olması gereken en önemli madde olan florürü içermemektedir. Bu nedenle kullanacağız ev yapımı diş macunları dişlerinizi beyazlatıyor olsa bile diş minenizi koruma altına almadığından ağız ve diş sağlığınızı koruma altına almış olmazsınız.

Doğal yöntemlerle hazırlayacağınız diş macunlarında kullanacağınız maddeler herkes için sağlıklı olmayabilir. Çünkü diş ve diş etlerinizin durumundaki çeşitli sorunlar bu maddelerle karşılaştığında daha ciddi şekilde etkilenmesine ve ağız ve diş sağlığınızın bozulmasına neden olabilir.

Evde hazırlayacağınız diş macunlarını hijyenik bir şekilde saklamanız da zor olacaktır. Çünkü bir kavanoz ya da saklama kabı içerisinde taşımanız gerekmektedir. Bu şekilde muhafaza edeceğiniz ürünlerin içine kapağını açtığınızda çeşitli bakteriler girebilir. Bu durumda diş macununun dişlerinize zarar vermesine yol açabilir.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp