Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Hareketli Diş Teli Fiyatları

Tarih12 Ocak 2021 00:31

2024 Diş Teli Fiyatı Hesaplama
Net tedavi ücretleri için kliniklerden bilgi alınız.

Hareketli Aparey Tedavisi Beylikdüzü

Hareketli Aparey nedir?

Bu durum tamamen hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenmektedir.

 

“Hareketli aparey” olarak da bilinen müteharrik aparey, özellikle çocukların dişlerinin çıktığı dönemlerde kullanılarak çene darlıklarını engellemek ve dişlere yer açmak için uygulanan bir yöntemdir. Yer tutucular, pekiştirme apareyleri, çene genişletici apareyler ya da alışkanlık kırıcı apareyler şeklinde sınıflandırılan tüm araçlar, hareketli apareyler sınıfında yer almaktadır. Yapılan muayene ve klinik testleri sonucunda uzman doktorların ön gördüğü aparey uygulanmaktadır.

Müteharrik apareyler, sadece çocuk hastalarda kullanılmamakta aynı zamanda yetişkin hastalarda da kullanılmaktadır. Metal ve şeffaf tellere alternatif olarak geliştirilen ve son zamanlarda tıp dünyasında kendinden sıkça söz ettiren şeffaf plakların takılmasında da kullanılabilen hareketli diş teli, hem alt hem üst çeneye oturtulabilen apareylerdir. Bu tedavinin amacı, ağız ve çene yapısında oluşmuş veya kendinden var olan damak şekli bozukluklarını gidermek içindir. Beylikdüzü müteharrik aparey tedavisi alanında başarısını kanıtlayan kliniğimiz, her hastaya özel aparey tasarlayarak kullanımını sağlamaktadır.

Hareketli Aparey Tedavisi Hangi Durumlarda Kullanılır?

“Damak genişletme” ve “dişleri düzgün pozisyona yerleştirme” işlemlerinde kullanılan ağız içi hareketli diş teli, ortodendik problemlerde kullanılmaktadır. Tedavi sürecinin başlaması ile bitiş süresi arasındaki zaman, hastanın durumuna göre doktor tarafından belirlenmektedir. Tedavinin hangi durumlarda kullanıldığı aşağıda listelenmiştir.

 • Çapraşık veya yanlış konumlanmış dişlerin düzeltilmesi tedavisinde,

 • Yüz ve çene yapısının dengesiz olması durumunda,

 • İleri veya geri konumlanmış çene yapısının düzeltilmesinde,

 • Kavis anormalliklerinin düzeltilmesinde (alt ve üst dişler için kullanılabilir),

 • Tek diş kayıplarını telafi etme amacı ile,

 • Fırlak dişleri düzeltmek için ve bu esnada meydana gelebilecek travmaların önüne geçmede,

 • Çiğneme ve konuşma fonksiyonu bozukluğunun görülmesi durumunda,

 • Çene eklemi düzeltme amacı ile,

 • Ağız solunumu, parmak emme gibi sorunların tedavisinde kullanılmaktadır.

Hareketli Aparey Çeşitleri Nelerdir?

Hastanın hastalık şiddetine göre farklı apareyler kullanılarak sorunun çözülmesi hedeflenmektedir. Bunun için geliştirilen hareketli apareyler, farklı sorunların çözümü için kullanılmaktadır. Kullanılan aparey türleri şunlardır;

Monoblok: alt çene kayıklığı veya geride durduğu dönemlerde kullanılır. Tek parça halinde iki çeneyi kavrayabilen hareketli apareydir.

Twin Blok: alt çenesi geride olan hastalarda uygulanır. Amacı, geride duran alt çeneyi düzeltmektir. İki parçadan oluşmaktadır.

Aktivatör: üst çeneye vida eklenerek uygulanan aparey, şiddetli kapanış sorunlarında çene kemiğini desteklemek amacı ile kullanılmaktadır.

Hawley: Akrilden yapılan hawley, ortodontik tedaviden 2 yıl sonrasına kadar kullanılabilmektedir. Takılıp çıkartılabilen apareyin temizlenmesi kolaydır.  Hastaya uygulandığı ilk 8 ay boyunca 24 saat kullanması gerekmekte olup ilerleyen dönemlerde doktorun belirlediği sürelerde kullanılmaktadır.

Essix Plak: dikkat çekmeme özelliği sayesinde daha estetik bir görünüm sağlayan Essix plak, essix maddesinden üretilmektedir. Diş eğriliği durumlarını düzeltmek için kullanılan aparey şeffaf olduğu için ağızda belli olmaz.

Positioner: Fonksiyonel tedavilerin pekiştirilmesinde kullanılan Positioner, her iki çeneyi kaplayan plak türüdür.

Müteharrik Aparey Uygulaması

Başarılı çalışmalarıyla gerek yurtiçi gerekse de yurtdışı hastalarının teveccühünü kazanmayı başaran Özel Akvadent Ağız Diş Poliklinikliği uzmanlarımız İstanbul müteharrik aparey alanında tercih edilen ve güvenilen bir kadrodan oluşmaktadır. Hastalarımız bize geldiğinde gerekli muayene ve röntgen işlemlerini yaptıktan sonra uygun apareyi seçerek uygulama yapmaktayız. İletişim bilgilerinden kliniğimize ulaşarak müteharrik aparey tedavisi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Diğer Diş Teli Fiyatları Hakkında Bilgi Alın

 

4.4/5 - (5 votes)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp