Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Hangi Durumlarda Diş Hekimine Başvurulmalıdır?

Ağız ve dişlerimizde ortaya çıkan çeşitli problemler doğal olarak karşılanmaktadır. Bazı ağız ve diş rahatsızlıkları diş hekimlerine başvurmadan kendiliğinden birkaç gün içerisinde iyileşebilirler. Bu nedenle hemen panikleyerek diş hekimlerine başvurulmaya gerek yoktur.

Tarih10 Mart 2022 07:00

Ancak bazı ağız ve diş rahatsızlıkları biran önce tedavi edilmediği zaman ciddi problemlere yol açabileceği gibi birçok farklı hastalığında habercisi olabilir. Bu yüzdende erken teşhis edilerek tedavi edilmesi gerekir. Bu nedenle bu yazımızda, hangi durumlarda diş hekimine başvurmanız gerektiği hakkında sizlere bilgiler vermeye çalışacağız.

Diş Hekimi Ağız ve dişlerimizde ortaya çıkabilecek çeşitli problemler ciddi sorunları neden olmadan birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşebilir. Fakat bazı ağız ve diş rahatsızlıkları hem de ciddi sorunlara yol açabilir hem de diğer ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle çeşitli ağız ve diş rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kaldığınızda biran önce diş hekimlerine başvurarak erken teşhis ve tedavi ile bu durumu gidermelisiniz.

Diş Hekimine Başvurmayı Gerektiren Ağız ve Diş Problemleri Nelerdir?

Ağız ve diş sorunlarından bazılarının biran önce diş hekimleri tarafından tedavi edilmesi gerekir. Aksi taktirde ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca nedeni belli olmayan ağız ve diş sorunları da diğer ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu nedenle de diş hekimlerine başvurularak bu durumların kontrol ettirilmesi gerekir. Bu ağız ve diş rahatsızlıklarına, diş kırılması, diş eti problemleri, çene kırıkları, daimi dişlerin düşmesi ya da yerinden çıkması, diş ağrısı gibi problemler örnek olarak gösterilebilir.

Diş Ağrısı Ciddi Durumların Habercisi Olabilir

Diş HekimiDiş ağrısı bireyin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyen, yaşam kalitesini düşüren ve hatta sorumluluklarını yerine getirmesine engelleyebilecek olan bir ağız ve diş problemidir. Uzun süredir geçmeyen ve dayanılamaz seviyelere ulaşan kronikleşmiş diş ağrısı ile karşı karşıyaysanız diş hekimlerine başvurmalısınız. Çünkü bu ağrı, diş çürüklerinden, iltihaplanmalardan ya da birçok farklı neden dolayı olabilir ve tedavi edilmesi gerekir. Aksi taktirde dişinizi kaybedebilirsiniz.

Diş ağrısı ile karşı karşıya kaldığınızda dişlerinizi ve diş etlerinizi iyice temizleyerek ve çeşitli doğal yöntemler uygulayarak ağrınızı hafifletebilirsiniz. Ancak yine de kesin çözümler alabilmek için diş hekimlerine başvurmanız gerekmektedir.

Diş Kırılmaları Ciddi Sorunlara Yol Açabilir

Spor yaparken, çeşitli aktiviteler esnasında ya da kaza ve yararlanmalar sonucunda dişlerinizde kırılmalar meydana gelebilir.  Bu kırılmalar meydana geldiğinde aklınıza ilk olarak kırılan dişin parçası gelmelidir. Bu parçayı bularak biran önce diş hekimlerine başvurmalısınız. Diş kırıklarında kırılan parça ve erken müdahale dişin kurtarılabilmesi için oldukça önemlidir.

Diş kırılması sırasında bölgede kanama varsa kesinlikle temiz bir bez yardımıyla ya da gazlı bezlerle bölgeye tampon yapmalısınız. Bu şekilde kanamayı durdurabilir ve dişinizin daha çok zarar görmesini engelleyebilirsiniz.

Diş Hekimine Başvur

Daimi Dişlerin Düşmesi Ya Da Yerinden Çıkması

Daimi dişler birçok farklı sebepten dolayı yerinden çıkabilir. Bu durumda çıkan dişinizi bulmak dişin geri kazandırılmasına yardımcı olabilir. Dişiniz düştüğünde ilk olarak ağzınızı iyice temizlemek için çalkalamalısınız. Daha sonra dişinizi bularak sivri uç tarafından temiz ellerinizle tutarak diş hekimlerine başvurmalısınız. Bu sırada düşen dişinizde kırık var mı yok mu kontrol ederek, kırık varsa kırık parçayı bulmaya çalışınız. Ancak zamanın ne kadar önemli olduğunu unutmadan biran önce diş hekimlerine de başvurmalısınız.

Diş Eti Problemleri

Sağlıksız beslenme, yetersiz ağız bakımı ya da ağız ve diş temizliğinin yanlış yapılması gibi birçok farklı durum diş eti problemlerine yol açabilir. Bu problemler genellikle ağız ve diş bakımının düzenli ve doğru şekilde yapılması sonucunda kendiliğinden ortadan kalkar. Ancak uzun süredir diş eti problemleriyle karşı karşıyaysanız bu problemlerin nedeni başka rahatsızlıklar ya da ciddi ağız ve diş problemleri olabilir. Bu nedenle uzun süredir diş eti problemleriyle karşı karşıyaysanız diş hekimlerine başvurmalısınız.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp