Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Hamilelik Dönemindeki Hassas Dişlerle Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelik dönemindeki kadınların vücutlarında ve hormonlarında meydana gelen değişimler birçok farklı rahatsızlığa ve soruna yol açmaktadır. Bu sorunlar arasında bel ağrısı, uykusuzluk, ağız ve diş problemleri gibi birçok rahatsızlık yer almaktadır.

Tarih15 Şubat 2022 07:22

Yeni anne adayları Hamilelik Döneminde Hassas Dişlerle de karşı karşıya kalabilirler. Bu nedenle sizlere hamilelik döneminde hassas dişlerle karşı karşıya kaldığınızda neler yapmanız gerektiği hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Hamilelik döneminde anne adaylarının hormonlarında ve vücut dengelerinde değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimlerde bazı rahatsızlıklara ya da huzursuzluklara yol açmaktadır. Yeni anne adayları hamilelik döneminde birçok farklı ağız ve diş rahatsızlığı ile karşı karşıya kalabilirler. Bunların en önemli nedeni hormonal değişiklikler nedeniyle kan dolaşımının artması ve hızlanmasıdır. Bu yüzden hamilelik döneminde hassas dişlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hamilelik Dönemindeki Hassas Dişlerin Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik dönemindeki hassas dişlerin nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Hormonlarda değişiklikler meydana gelmesi. Hormonlarda meydana gelen değişimler vücudun, vücuda alınan bakterilere karşılık verme şeklini ve düzeyini değiştirebilir. Bu durumda ağız içine yerleşen bakterilerin ya da ağız içinde oluşan iltihaplanmaların diş ve diş etlerine zarar vermesine yol açar.
 • Hamilelik döneminde kan dolaşımında artışlar meydana gelir. Çünkü artık vücut hem sizi hem de bebeğini desteklemektedir. Kan dolaşımında meydana gelen artışlarda çeşitli bölgelerde şişlik, hassasiyet gibi durumlara yol açabilir. Hatta sıcak ve soğuk gıdaların tüketimine bile hassasiyetin oluşabilir.
 • Hamilelik dönemindeki kadınlar normal zamana göre diş iltihaplarıyla daha çok karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu iltihaplanmalarda hem dişlere hem de diş etlerinde zarar vererek hassasiyet oluşmasına yol açabilir.

Hamilelik Dönemindeki Hassas Dişlerle Başa Çıkmak İçin Ne Yapılabilir?

Hamilelik döneminde yeni anne adaylarının pek gereksiz yere ilaç tüketmesi önerilmemektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde ortaya çıkabilecek ufak çaplı problemleri ilaç kullanmadan doğal şekillerde giderebilmek ya da iyileştirebilmek oldukça önemlidir. Bu nedenle Hamilelik dönemindeki hassas dişlerle başa çıkabilmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 • Ağız ve diş hijyenine gereken özeni göstererek ağız ve diş bakımınızı düzenli olarak gerçekleştirin. Ağız ve diş bakımınızı gerçekleştirirken kullandığınız diş fırçalarının yumuşak kıllı yapıda olmasına dikkat edin. Ayrıca dişlerinizi fırçalarken normal zamankinden daha hafif ve nazikçe fırçalamaya özen gösterin. Bu şekilde diş etlerinde oluşabilecek olan kanamaları önleyebilir ve hassasiyeti azaltabilirsiniz.
 • Dişlerinizde hassasiyet oluşmasına neden olan durumlar yediğiniz ya da içtiğiniz gıdalar ise bu tetikleyici yiyecekleri ve içeceklerin tüketiminden uzak durmalısınız.
 • Ağız içerisinde kalan şeker parçacıkları ağız içerisindeki bakterileri besleyeceğinden bakteriler hızlı ve çok fazla çoğalabilirler. Bu nedenle şeker tüketiminden sonra ağız ve diş bakımınızı düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz. Ayrıca hamilelik döneminde şeker tüketiminizi sınırlandırmalısınız.
 • Ağız ve diş sağlığınızı koruyabilmek, hamilelik döneminde diş hassasiyeti ile karşı karşıya kalmamak için düzenli olarak diş hekimlerine kontrollere gitmelisiniz. Hamilelik dönemini diş hekimlerine gitmemek için bahane olarak görmeyin. Diş hekimlerine rutin kontrollere gittiğinizde hamile olduğunuzu açıklayabilirsiniz. Diş hekimleri ona göre ayriyeten yapması gereken tedavileri gerçekleştirecektir ve sizlere hamilelik döneminde ağız ve diş bakımı hakkında bilgiler verecektir.

Hamilelik kadınlar için bir değişim sürecidir. Özelliklede hormonlar ve vücut dengesi açısından ciddi değişimler meydana getirmektedir. Fakat bu durum ağız ve dişlerinizde çeşitli problemlere yol açacak diye bir kesinlik söz konusu değildir. Hamilelik döneminden önce çeşitli ağız ve diş rahatsızlıklarıyla karşıyaysanız hamilelik döneminde bu rahatsızlıklarınızda biraz daha fazla kendini belli edebilir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulayarak ağız ve diş sağlığı açısından sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp