Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Florür Uygulaması

Koruyucu ağız ve diş sağlığı tedavileri arasında yer alan florür uygulaması uzman çocuk diş hekimi tarafından gerçekleştirilmektedir, daha çok küçük çocuklarda diş çürüklerine karşı önlem almak amacıyla uygulanan bir yöntemdir.

Tarih23 Ocak 2021 14:02

Flor maddesi, diş çürümelerine karşı etkilidir. Evimizde kullandığımız suların içerisinde de bulunmaktadır. Daha önce dünyanın birçok ülkesinde yaygın olarak şebeke sularına katılan flor, bazı ülkelerde zararları faydasından çok olduğu gerekçesi ile kaldırıldı. Ancak kesin olan durum, florürün diş çürümelerine karşı etkili bir madde olduğu gerçeğidir.

Florür Uygulaması

Florür Vernik Uygulaması Nedir?

Diş mine yapısının güçlenmesinde etkili olan florür, özellikle çürüme riski daha yüksek olan çocuklarda uygulanmaktadır. Koruyucu ağız ve diş sağlığı tedavisinde kullanılan bu yöntem, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde de uygulanmaktadır. Her yaştan kişiye uygulanabilen florür vernik uygulaması, bebeklik döneminden itibaren çürük belirtileri, fissür çürükleri olan, ortodonti tedavisi gören, kole açıklıkları ve dişlerinde hassasiyetleri olan herkese uygulanabilmektedir. Fakat alerjik reaksiyon nedeni ile hastanede yatmış kişilere, astım rahatsızlığı bulunanlara, reçine ve çam fıstığına karşı alerjisi olan kişilere uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Florür Vernik Uygulaması Nasıl Yapılır?

Diş çürümelerine karşı önlem almak amacıyla uygulanan florür, uygulamasına başlamadan önce dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Temiz dişler üzerine uygulanırken dişlerin hafif nemli olmasına dikkat edilmelidir. Uzman hekimler tarafından 2-3 dakika gibi kısa bir sürede uygulama tamamlanmaktadır. Uygulama aslında genel olarak bireysel olarak da yapılmaktadır. Birçok diş macunu içerisinde, diş çürümelerine karşı sodyum flüorür, sodyum monoflorofosfat, amin florür bulunmaktadır bu da bir tür florür vernik uygulamasının benzeridir. Uygulamada dikkat edilmesi gereken yaş, 3 yaş üstüdür çünkü bu yaştan küçük olan çocuklarda yutma eylemi fazla olduğu için mideye zarar verebilmektedir. Akvadent Özel Ağız ve Diş Poliklinikliği olarak bu yaştan küçük çocuklara uygulamayı tavsiye etmemekteyiz.

Florür uygulamasından sonra yapılması gerekenler nelerdir?

· 2-3 dakika kadar süren uygulama sonrasında hasta 30 dakika boyunca herhangi bir şey yiyip içmemelidir.

· Bu süreyi takip eden ilk 4 saat içerisinde ise sert yiyeceklerden uzak durulması önerilmektedir.

· İlk 24 saat içerisinde dişler fırçalanmamalı, sonraki gün ise rutin olarak ağız ve diş temizliği yapılmalıdır.

· Florür uygulaması yapıldıktan sonra 6 ayda bir kontrole gidilmesi önerilmektedir.

Florür Uygulamasının Yan Etkileri Nelerdir?

1- Nadiren de görülse uygulama esnasında öğürme refleksine bağlı mide bulantısı,

2- Reçine ve çam fıstığına karşı alerjisi olan çocuklarda reaksiyon,

3- Astım hastalarında hafif nefes darlığı.

Florür uygulaması yapıldıktan sonra beklenmedik bir durum ile karşılaşılması durumunda diş fırçası ve diş ipi yardımı ile florürün temizlenmesi ve akabinde ılık su ile ağzın bol çalkalanması gerekmektedir.

5/5 - (3 votes)
Ziyaretçi Yorumları - 6 Yorum
 1. Rukiye dedi ki:

  Benim ön dişimin biri çok arkada duruyor lamine ile düzeltilir mi

  1. Akvadent dedi ki:

   Merhabalar Rukiye Hanım, Lamine diş tedavilerinde diş hattının düzgün olması gerekmektedir. Bu sebeple eğer çapraşıklık varsa gene ips Emax cam seramik yada zirkonyum diş kaplama yapılabilir. Detaylı bilgi için 0544 620 10 20 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

 2. Mahsum dedi ki:

  Merabalar ben diş temizliğini yaptırdım fakat temizlikten sonra alt ön dişlerimin arası açıldı hiç hoş görünmüyor an kalıcı olarak ne yapmam gerekli…

  1. Akvadent dedi ki:

   Merhabalar Efendim,
   Bahsettiğiniz durum genellikle diş köklerinde diş taşı ve plak oluştuğu için diş taşı temizliği yapıldığında o taşlar yerinden gittiği için dişler aralıklı hissi verebiliyor. Fakat sizin durumunuz özelinde klinik muayene olmadan net bir bilgi vermek mümkün değil. 0544 620 10 20 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

 3. İbrahim dedi ki:

  Benim dişlerim çok aralıklı duruyor çene kısmından

  1. Akvadent dedi ki:

   Merhabalar İbrahim Bey,
   Ortodonti uzmanına görünmenizi öneririm, dilerseniz 0544 620 10 20 numaralı telefonumuzdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp