Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Endodonti İşlemleri Ve Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tarih30 Kasım 2020 10:09

 

Endodontiyi anlayabilmek için; öncelikle genel hatlarıyla, diş anatomisinden bahsetmek yerinde olacaktır. Dişin, diş etinin üstünde yer alan ve ağız içinde görünen kısmına dentin denir. Ağızda görünmeyen ve kemik içinde yer alan kısmına ise kök adı verilir. Dişler, birçok tabakadan oluşmaktadır. En dış katman; diş etleri sınırının üzerinde görülen mine tabakasıdır. Mine tabakasının bir altında, dentin adı verilen bir yapı bulunmaktadır. Dişin dış dokuları olan mine ile dentinin altında ise pulpa dokusu yer alır. Pulpa, yumuşak bir bağ dokusu olan ve de dişin canlı kısmını oluşturan yerdir.

Halk arasında “dişin siniri” olarak da bilinir. Bir dişin büyümesi ve gelişmesi sırasında pulpanın görevi dişi beslemektir. Pulpa dokusu; ağrıyı iletme özelliğiyle, dişin hasar gördüğünü ya da iltihaplandığını haber vermektedir.

Endodonti diş pulpasına kadar ilerlemiş çeşitli diş problemleriyle ilgilenerek, tedavisini yapan bir diş hekimliği dalıdır. İnsan hayatında önemli bir yer tutan dişler, zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak hasar görürler. Bu hasarların en ciddi ve belirgin olanlarından birisi ise, dişin çürüyerek işlevini yitirmesidir. Bu durumda, dişin işlevine devam edebilmesini sağlamak için; birtakım tedaviler uygulanmaktadır. Kanal tedavisi, bunlardan en sıkça uygulananıdır.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavileri ile ilgili dal olarak bilinen Endodonti pulpanın hasar gördüğü durumlarla ilgilenir. Kanal tedavisi; Pulpa, yani sinirin kendini tamir edemeyecek şekilde zarar gördüğü durumlarda uygulanan tedavi şeklidir. Kırık dişlerde ya da derin çürüklerde bakteriler, çoğunlukla pulpanın iltihaplanmasına yol açar.

İltihaplı ve hasar görmüş sinir çıkarılmaz ise, diş ve çevresindeki dokularda enfeksiyon yaratır, diş kaybedilir. Pulpa dokusunun çıkarılarak, kanal boşluğunun temizlenmesi; şekillendirilmesi ve de kanalın, dolgu maddeleri ile doldurulması gereklidir. Bu işlemler bütünüyle, kanal tedavisi olarak tanımlanmaktadır.

endodonti işlemleriDişe son bir şans veren kanal tedavisinin uygulandığı diş, ömür boyu kullanılabilir. Ancak doğal dişlere nazaran, daha kırılgan olabilir.

Kanal Tedavisini Gerektiren Durumlar;

– Dişte kendiliğinden görülen ağrılar,
– Geceleri artan ve ağrı kesicilerle dahi geçmeyen ağrılar,
– Soğuk, sıcak hasasiyetinin veya dişe temas gibi dış etkenlerle tetiklenen ağrıların uzun süre devam etmesi,
– Dişin çevresinde, diş etlerinde ya da iltihaplanmaya bağlı olarak lenf bezlerinde görülen şişlikler,
– Dişin enfekte olması sonucunda oluşan fistül ya da dişte renklenme vb. sıradışı farklılıklar; tedavi sebeplerindendir.

Kanal Tedavisinin Uygulanması

Kanal tedavisi ortalama olarak, 1 saat süren bir işlemdir. Endodonti işlemleri ile dişin pulpa(sinir) tedavisi yapılır. Uygulama yapılırken, öncelikle; ağrı duyulmaması için, dişe anestezi yapılır.

Daha sonra ise, çürüyen diş temizlenir. İltihaplı pulpa dokusu, yani sinir çıkarılır. Kök kanalında yer alan tüm sinir ve doku artıkları temizlenir. Daha sonra ise, kanallar genişletilmekte; ardından uygun solüsyonlar ile kanal irrigasyonu, yani yıkama işlemleri yapılmaktadır. İyileşmeden sonra kanallar, doku dostu olan özel kanal dolgu maddeleriyle, kök ucuna kadar doldurulmaktadır.

 

Endodonti Tedavisi Fiyatları 2019

Diş tedavi ücretleri Türk Dişhekimleri Birliği tarafından belirlenir. Rekabet koşullarından ötürü internet ortamında fiyat paylaşılması yasaklanmıştır. Dolayısıyla hem fiyat bilgisini öğrenmek hem de ihtiyacınız olan tedaviyi detaylı olarak belirlenmesi için klinik muayene gerekmektedir.

 

5/5 - (2 votes)
Ziyaretçi Yorumları - 9 Yorum
 1. Eren dedi ki:

  Merhabalar Muhyettin Bey;
  Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim gayet açıklayıcı ve sade. Benim sorum şu;
  Benim 2 adet ön süt dişim 20 yaşında olmama rağmen hala yerinde duruyorlar. Öndeki 2 köpek ve 2 kesici dişin de boyutları normalden daha uzun ve geniş. Bu sebeple bazı zamanlar çenemi ağrıtıyor hem de gülüş estetiğini bozuyor. Implant yaptırmalı mıyım yoksa 2 süt dişi küçük olduğu için onları çekip, diger büyük olan dişleri ve törpüleme yaptıktan sonra diş teli taksam belirli bir süre dişlerim yerine oturur mu?
  Çok teşekkür ederim. Iyi günler.

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Selamlar Eren Bey, 20 yaş dişleri pozisyon olarak en arkada olmasından dolayı yeterli bakımı yapmak oldukça zordur buda kolaylıkla çürümelerinin önünü açmaktadır. Bu sebeple 20 yaş dişlerinizin ile beraber çocukluktan kalma süt dişlerinizin alınıp ortodontik tedavi ile dişlerinizin düzelmesi mümkün fakat tedavi planı oluşturulabilmesi için klinik muayene gerekmektedir.

 2. Ekin dedi ki:

  Diş telinin ücret ödemeleri nasıl ve ne sıklıkla gerçekleşiyor?

  1. Akvadent dedi ki:

   Merhabalar Sayın Ekin,
   Ortodonti (Diş Teli) Tedavileri tamamen kişiye özel planlanır. Diş teli fiyatları, tedavi türüne göre 2.500 ile 9.000 TL aralığında değişmektedir. Tek çeneye diş teli tedavisinde bu fiyatlar 2.500 ile 3.500 TL gibi taban fiyatlar ile tedavi edilmektedir, diş yapısı bozukluk oranı bu fiyatları belirleyen temel unsurlardan bir diğeridir. Dilerseniz detaylı bilgi ve ücretsiz muayene randevusu için 0544 620 10 20 numaralı telefonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 3. hamza kesilmiş dedi ki:

  kanal tedavisi sonrası ağrı ne zaman geçer?

  1. Akvadent dedi ki:

   Bir kaç gün ile on gün arasında tamamen geçmektedir. Ağrı devam etmesi durumunda tekrar kontrol muayenesi gerekmektedir.

  2. Akvadent dedi ki:

   Merhabalar Hamza Bey,
   Genellikle 2 ila 7 gün arasında tamamen diş ağrınız geçmektedir. Kanal tedavisinden hemen sonra da hiç bir ağrı hissetmeyebilirsiniz.

 4. zein dedi ki:

  Teşekkürler..

 5. Serap dedi ki:

  Paylaşım için teşekkürler.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp