Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL

Endodonti İşlemleri Ve Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endodonti İşlemleri Ve Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?
08.07.2019
606

 

Endodontiyi anlayabilmek için; öncelikle genel hatlarıyla, diş anatomisinden bahsetmek yerinde olacaktır. Dişin, diş etinin üstünde yer alan ve ağız içinde görünen kısmına dentin denir. Ağızda görünmeyen ve kemik içinde yer alan kısmına ise kök adı verilir. Dişler, birçok tabakadan oluşmaktadır. En dış katman; diş etleri sınırının üzerinde görülen mine tabakasıdır. Mine tabakasının bir altında, dentin adı verilen bir yapı bulunmaktadır. Dişin dış dokuları olan mine ile dentinin altında ise pulpa dokusu yer alır. Pulpa, yumuşak bir bağ dokusu olan ve de dişin canlı kısmını oluşturan yerdir.

Halk arasında “dişin siniri” olarak da bilinir. Bir dişin büyümesi ve gelişmesi sırasında pulpanın görevi dişi beslemektir. Pulpa dokusu; ağrıyı iletme özelliğiyle, dişin hasar gördüğünü ya da iltihaplandığını haber vermektedir.

Endodonti diş pulpasına kadar ilerlemiş çeşitli diş problemleriyle ilgilenerek, tedavisini yapan bir diş hekimliği dalıdır. İnsan hayatında önemli bir yer tutan dişler, zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak hasar görürler. Bu hasarların en ciddi ve belirgin olanlarından birisi ise, dişin çürüyerek işlevini yitirmesidir. Bu durumda, dişin işlevine devam edebilmesini sağlamak için; birtakım tedaviler uygulanmaktadır. Kanal tedavisi, bunlardan en sıkça uygulananıdır.

Kanal Tedavisi

Kanal tedavileri ile ilgili dal olarak bilinen Endodonti pulpanın hasar gördüğü durumlarla ilgilenir. Kanal tedavisi; Pulpa, yani sinirin kendini tamir edemeyecek şekilde zarar gördüğü durumlarda uygulanan tedavi şeklidir. Kırık dişlerde ya da derin çürüklerde bakteriler, çoğunlukla pulpanın iltihaplanmasına yol açar.

İltihaplı ve hasar görmüş sinir çıkarılmaz ise, diş ve çevresindeki dokularda enfeksiyon yaratır, diş kaybedilir. Pulpa dokusunun çıkarılarak, kanal boşluğunun temizlenmesi; şekillendirilmesi ve de kanalın, dolgu maddeleri ile doldurulması gereklidir. Bu işlemler bütünüyle, kanal tedavisi olarak tanımlanmaktadır.

Dişe son bir şans veren kanal tedavisinin uygulandığı diş, ömür boyu kullanılabilir. Ancak doğal dişlere nazaran, daha kırılgan olabilir.

Kanal Tedavisini Gerektiren Durumlar;

– Dişte kendiliğinden görülen ağrılar,
– Geceleri artan ve ağrı kesicilerle dahi geçmeyen ağrılar,
– Soğuk, sıcak hasasiyetinin veya dişe temas gibi dış etkenlerle tetiklenen ağrıların uzun süre devam etmesi,
– Dişin çevresinde, diş etlerinde ya da iltihaplanmaya bağlı olarak lenf bezlerinde görülen şişlikler,
– Dişin enfekte olması sonucunda oluşan fistül ya da dişte renklenme vb. sıradışı farklılıklar; tedavi sebeplerindendir.

Kanal Tedavisinin Uygulanması

Kanal tedavisi ortalama olarak, 1 saat süren bir işlemdir. Endodonti işlemleri ile dişin pulpa(sinir) tedavisi yapılır. Uygulama yapılırken, öncelikle; ağrı duyulmaması için, dişe anestezi yapılır.

Daha sonra ise, çürüyen diş temizlenir. İltihaplı pulpa dokusu, yani sinir çıkarılır. Kök kanalında yer alan tüm sinir ve doku artıkları temizlenir. Daha sonra ise, kanallar genişletilmekte; ardından uygun solüsyonlar ile kanal irrigasyonu, yani yıkama işlemleri yapılmaktadır. İyileşmeden sonra kanallar, doku dostu olan özel kanal dolgu maddeleriyle, kök ucuna kadar doldurulmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
  1. Serap dedi ki:

    Paylaşım için teşekkürler.

  2. zein dedi ki:

    Teşekkürler..

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur
Sizi arayıp detaylı bilgi vermemizi istermisiniz ?
GÖNDER
CONTACT
US
YOUR
NAME
YOUR
EMAIL
YOUR
PHONE
YOUR
MESSAGE
SEND MESSAGE

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu