Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Dudak Kanseri Nedir? Dudak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dudak kanseri, diğer ağız kanserleri kadar dikkat çekmese de sıklıkla rastlanan bir rahatsızlıktır. Yaklaşık olarak her on kişiden ikisi ömürleri boyunca çeşitli cilt kanserleriyle karşı karşıya kalırlar. Bu cilt kanserleri içerisinde dudak kanseri de yer almaktadır. Bu nedenle bu hastalığın neden ortaya çıktığı, belirtilerinin ne olduğu gibi konularda bilgi sahibi olmak, hastalığın erken teşhis edilmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olur.

Tarih13 Eylül 2021 11:37

Ultraviyole ışınlar sonucunda radyasyona maruz kalmak cilt kanserlerine yakalanmanın başlıca risklerinden bir tanesidir. Ultraviyole ışınlar genellikle güneş ışınlarından geldiğinden dolayı insanlar güneş kremleri kullanmaktadır. Bu kremleri vücudunuza sürerken dudaklarınıza sürmeyi aksatmayın aksi taktirde dudak kanseri riskiniz artabilir.

Dudak KanseriTütün ve tütün ürünlerinin ya da alkol tüketiminin ağız kanserine yol açtığı neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre sigara içen bireylerin içmeyen bireylere göre ağız kanserlerine yakalanma olasılığını 10 kat daha çoktur. Ayrıca her gün düzenli olarak alkol alan insanlar, tüketmeyen insanlara göre 2 kat daha fazla ağız kanserlerine yakalanmaktadırlar. Buna ek olarak hem tütün hem de alkol tüketen insanlarda ağız kanserine yakalanma oranları en az 3 – 4 kat artmaktadır.

Dudak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dudak kanseri belirtilerinin birçoğu gözle görülebilecek olumsuzlardır. Örneğin dudakta meydana gelen kabuklanma, kaşıntı, dudak derisi soyulduğunda kan gibi kırmızı lekelerin gözükmesi gibi durumlar dudak kanserinin belirtisi olabilir. Dudak ve çevresinde ortaya çıkan siğil, küçük kitleler ve diğer gözle görülebilir durumlarda bu hastalığın belirtileri arasındadır. Ayrıca dudaklarda oluşan açık yaralar, uçuk benzeri durumlar veya tamamen farklı halde oluşan rahatsızlıklarda dudak kanseri belirtileri arasındadır.

Dudak kanserinin belirtileri diğer ağız ve diş rahatsızlıklarıyla aynı belirtileri gösterebilir. Bu nedenle bahsedilen rahatsızlıklarla karşılaştığınızda çok fazla korkup psikolojinizi bozmanıza gerek yoktur. Kesin teşhis için uzman hekimleri başvurarak bu durumların neyden kaynaklandığını öğrenebilir ve ona göre tedavi olabilirsiniz.

Dudak Kanserine Erken Teşhisin Önemi

Dudak kanseri erken teşhis edildiği taktirde tedavi edilme olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle erken teşhis oldukça önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden bir ya da daha fazla ise karşı karşıya kaldığınızda ve bu durumlar en az 2 haftadır sizleri rahatsız ediyorsa uzman hekimlere başvurarak, bu rahatsızlıkların neyden kaynaklandığını öğrenmeniz gerekmektedir.

Dudak Kanseri belirtileriUzman diş hekimlerine ağız ve diş sağlığı için rutin kontrollere gittiğinizde, diş hekimlerinizden dudak kanseri taramaları içinde yardım isteyebilirsiniz. Rutin kontroller esnasında uzman diş hekimleri hem ağız ve diş sağlığını hem de dudaklarınızın sağlığını kontrol edecektir. Herhangi bir olumsuz durumlar karşılaştığında gerekli tetkikleri yapacaktır. Tetkikler sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda hastalığın ağız ve diş rahatsızlıklarından mı yoksa dudak kanserinde dolayı mı olduğunu tespit edecektir. Ağız ve diş problemlerinden kaynaklanıyorsa daha fazla ilerlemesine izin vermeden erkenden tedavi edecektir. Dudak kanserinden kaynaklı ise erken teşhis sayesinde bu hastalığın tedavisine biran önce başlanarak en kısa süre bireyin iyileşmesi için ne gerekiyorsa yapılacaktır.

Dudak Kanseri Tedavisi Nasıl Olur?

Dudak kanseri tedavisi için genel olarak iki ana tedavi yöntemi vardır. Bunlarından ilki, kanserli hücreleri temizlemek için kanserli hücrelere komşu olan sağlıklı dokularında bir kısmına alındığı ameliyat şeklidir. Bu ameliyat sonrasında dudaktan alınacak dokular sizlere estetik açıdan rahatsızlık yaratabilir. Ancak bu durum plastik cerrahi uzmanlarının yardımıyla ortadan kaldırılabilir.

İkincisinde ise, radyasyon tedavisidir. Bu tedavi yönteminde dudaktaki kanser hücrelerini öldürmek amacıyla bölgeye X-Işınları ve diğer güvenli radyasyonlar uygulanır. Ancak bu tedavi yöntemine başlanmadan önce hastanın mevcut olan ağız ve diş hastalıklarının tedavi edilmesi gerekir.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp