Pazartesi - Cumartesi09:00 - 21:00
AdresYakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul

Diş Törpüleme Nedir?

3 Mart 20210

Diş törpüleme, dişlerin şekillendirilmesi ve görünümünü düzeltmek için başvurulan estetik uygulamalardan bir tanesidir. Diş minesinde yapılan törpüleme işlemleriyle dişlerinizi istediğiniz şekle ve görünüme kavuşturabilirsiniz.

Diş Törpüleme uygulamasını yaptırabilmeniz için ilk olarak uzman diş hekimlerine başvurarak dişlerinizin sağlıklı olup olmadığını, işlem sırasında herhangi bir sorun çıkıp çıkmayacağını kontrol ettirmeniz gerekir. Bunun için diş hekimleri diş törpüleme işlemini yaptırıp yaptıramayacağınız için dişlerinizin röntgenini çekerek buna karar verebilirler. Röntgenlerde bir sorunla karşılaşılmazsa diş hekimleri törpüleme uygulamasına başlar.

Diş Törpüleme Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Törpüleme işlemine geçilmesi için gerekli olan tetkikler yapıldıktan sonra diş hekimleri törpülenecek dişleri hangi şekli vereceklerse ona göre bir kalem yardımıyla ya da diş araçlarıyla dişlerinizde işaretlemeler yapacaklardır. Daha sonra dişleri şekillendirmek için diş hekimleri aşındırıcı diş aletleri kullanırlar. Dişlerinizdeki törpüleme işlemi tamamlandıktan sonra doğal diş renginize uygun olan ve yüzeyi tekrardan pürüzsüz hale getirebilmek için kompozit malzeme içeren yapıştırıcılarda kullanılabilir.

Diş Törpüleme aletleri, diş minenizi düzeltirken ya da şekillendirirken ufak hareketler yaparak dişlerinizi hiçbir zarar vermeden kullanılır. Dişlerinizdeki törpüleme işlemleri tamamlandıktan sonra tedavi bitirilmeden hemen önce dişlerinizdeki pürüzler giderilerek parlatma işlemleri yapılır. Diş törpüleme tedavisinden sonra dişleriniz için özel bakım yapmanıza gerek yoktur. Ağız ve diş hijyeniniz için yapacağınız işlemler, törpüleme içinde bakım olacaktır.

Diş Törpüleme İşlemlerine Ne Zaman Başvurabilirsiniz?

İnsanlar dişlerindeki küçük kusurları ortadan kaldırabilmek ve estetik açıdan kendilerini daha iyi hissetmek için diş törpüleme tedavisine başvururlar. İnsanlar daha iyi bir yüz görünümüne ve güzel bir görüşe sahip olabilmek için dişlerindeki uzunlukları, tırtıkları ve çeşitli problemleri törpüleme işlemleriyle tedavi ettirebilirler. Ya da herhangi bir dişinizdeki bir şekil bozukluğu diğer dişlere zarar veriyorsa bu dişin diğer dişlere verdiği zararı ortadan kaldırmak için de törpüleme işlemlerine başvurabilirsiniz.

Dişleriniz dilinize, dudaklarınız ya da ağız içindeki herhangi bir bölgeye zarar verecek şekilde uzunsa ya da tırtıklı bir yapıya sahipse diş hekimlerine başvurarak törpüleme tedavisinde yararlanabilirsiniz. Dişleriniz ısırma ve çiğneme sırasında sizlere zorluklar çıkartıyorsa ya da çeşitli ağrılara sebep oluyorsa, diğer dişlerinizin sıkışmasına sebep oluyorsa da diş hekimlerinden yardım alabilirsiniz.

Diş Törpüleme İşleminin Avantajları ve Dezavantajları

Herhangi bir sağlık problemi için tıbbi açıdan yardım alacak olan bireylerin her tedavi için belli başlı bilmesi gereken durumlar vardır. Her tedavinin avantajları olabileceği gibi bazı durumlarda dezavantajları da olabilir. Bu nedenle alacağını tedavilerin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Diş törpüleme avantajları şu şekilde sıralanabilir.

  • İnsanlar kendilerini daha hissettirebilecek diş görünümüne ve gülüş estetiğine sahip olabilirsiniz.
  • Diş törpüleme tedavisi sırasında hiçbir şekilde ağrı ve sızı gibi durumlarla karşı karşıya kalmazsınız.
  • Ağız ve diş sağlığıyla alakalı olan tedavilerde ortaya çıkabilecek alerjik sorunlarla törpüleme işlemlerinde karşı karşıya kalmanız oldukça zordur.
  • Ağız ve diş sağlığı enfeksiyonlarıyla karşı karşıya kalmazsınız.
  • Diğer ağız ve diş estetiklerine göre daha ucuz maliyetlerle yapılabilir.

Diş törpüleme dezavantajları şu şekilde sırlayabiliriz.

  • Diş minesi üzerine yapılan törpüleme işlemleri sonrasında dişlerinizde çeşitli hassasiyetler meydana gelebilir. Dişleriniz daha açıkta kalmış gibi gözükebilir.
  • Diş minesi gereğinden fazla işleme uğrarsa ve törpüleme sonrasında dişlerde kırılmalara ve çatlaklara neden olabilir.
  • Diş törpüleme işlemleriyle dişlerinizdeki tüm sorunları tedavi ettiremezsiniz. Dişlerinizdeki uzunluklar, tırtıklar, pürüzlü yapılar gibi ufak problemleri tedavi ettirebilirsiniz.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz diş törpüleme avantajları ve dezavantajları inceleyerek uzman hekimlere başvurmanızı tavsiye ederiz.

 

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/02/AkvaDent-Logo.svg

İstanbul’da kaliteli diş hekimliği hizmetini arayan hastalar için en doğru adrestesiniz.

Belge & Sponsorluk
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GHP.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GCR.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/Miss-Turkey-Official-logo.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/International-Health-Tourism.png
Sosyal Medya

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp