fbpx
Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL
ende

İmplant Diş Ömrü Ne Kadar?

İmplant Diş Ömrü Ne Kadar?
11.12.2020

İmplant Diş Fiyatı Hesapla

Bu hesaplamalarda Türk Diş Hekimleri Birliği nin belirlediği fiyatlar baz alınarak hazırlanmış olup, tahmini olarak fiyatlandırılmıştır. Net fiyat bilgisi için ücretsiz muayene randevusu alabilirsiniz.

İmplant diş ömrü 30 yıla kadar çıkabilmektedir. İmplant diş ömrünü uzatmak için gerekli önlemler alındığında, implantların ömür boyunca kullanılabilmesi mümkün olmaktadır. Ağız içerisinde eksik dişlerin bulunduğu bölgelere implant yerleştirilmektedir. Yerleştirilen bu implantlar titanyum malzemesinden yapılmaktadır. Bu sebeple implantın biyouyumluluğu bulunmaktadır. Komşu dişlere zarar vermeden uygulanabilen uzun ömürlü bir tedavi olduğu için avantajlıdır.

İmplant Diş Ömrü Ne Kadardır?

İmplant dişin kullanılabileceği süre, birçok etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak ağız ve diş sağlığına önem verilmesi, diş hekimi randevularının aksatılmaması durumunda; 20 ile 30 yıl arasında bir sürede implantlar problemsiz bir şekilde kullanılabilmektedirler. İmplantların uzun yıllar boyunca kullanılabilmeleri için implant tedavisinin başarılı olması gerekmektedir. Bunun için tedaviyi tecrübeli bir diş hekiminin uygulaması ve hijyen kurallarına uyulması gerekmektedir.

İmplant Diş Ömrünü Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İmplantın ömrünün uzatılması için bilinmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

  • Öncelikle ağız ve diş sağlığına özen gösterilmesi gerekmektedir. İmplant tedavi süreci oldukça uzun bir süreçtir ve bu süreçte birçok emek verilmektedir. Bu emeklerin heba olmaması için implantların hijyenine dikkat edilmelidir.
  • Olası bir problemin erkenden tespit edilebilmesi ve önlem alınabilmesi için düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gidilmelidir.
  • İmplantların çürüme ve yıpranma riski taşımıyor olmalarına güvenerek implant bakımı aksatılmamalıdır. Çünkü implant üstü protezler gerçek dişler kadar zarar görmeseler de ağız içerisinde yoğunlaşan bakteriler hastanın ağız sağlığını oldukça olumsuz etkilemektedir. Hem diş etlerinde hem de çene kemiğinde açılan boşluklarda ağız sağlığının bozulması sonucunda şiddetli ağrılar hissedilebilmektedir.
  • Ağız içerisindeki her noktaya diş fırçaları uzanamayabilmektedir. Böyle durumlarda diş aralarının tamamen temizlenebilmesi için diş ipi kullanılmalıdır. Ayrıca ağzı gargaraları da kullanılabilmektedir.
  • İmplantların çevresinin özellikle temiz tutulması ve bu süreçte implantlara zarar verebilecek sert kabuklu besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir.

İmplant Tedavisinin Uygulandığı Hastalar Kimlerdir?

İmplant tedavisine uygun olan bireyler; 18 yaşını doldurmuş, çene ve yüz gelişimini tamamlamış olan kişilerdir. Çene bölgesinin röntgeni çekildiğinde, çene yapısının implanta uygun olduğuna karar verilmelidir. Kronik rahatsızlığı olanların tedaviden önce hastalıklarını kontrol altına almaları gerekmektedir. Ayrıca düzenli olarak ilaç kullananların bu ilaçları tedavi öncesinde doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir. Doktorları ilaçları ne kadar süre önce bırakmaları gerektiğini veya ilaçları kullanmalarının bir risk yaratıp yaratmadığını hastalara bildirmektedirler. Şeker hastalığı olanların tedavi öncesinde değerlerini dengelemeleri, kan sulandırıcı ilaç kullananların ilaçlarını tedavi öncesinde bırakmaları ve kemik erimesi problemi olanların kemik erimesini durdurmak için tedavi görmeleri gerekmektedir. İmplant diş ömrü ancak tedaviye uygun kişilere implant tedavisi uygulandığında uzun olmaktadır.

İmplant Diş Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

İmplant tedavisi sırasında uygulanan işlemler aşağıdaki gibidir:

  • Hastanın çene yapısının implant tedavisi için uygun olup olmadığına bakılmaktadır. Çenesi implant tedavisine uygun olanların tedavi süreçleri hemen başlatılmaktadır. Ancak eğer implant tedavisine uygun değil ise; hastanın implant tedavisi için uygun duruma gelmesi için farklı tedaviler uygulanmaktadır.
  • Hastanın çenesine doğru açılar ile belirlenmiş olan sayıda implant uygulanmaktadır. Yapay diş kökü olan implantların çene kemiği ile kaynaşması beklenmektedir.
  • Çene kemiği ile implantlar kaynaştıktan sonra hastanın ağız içi ölçüleri alınarak protez diş yapılmaktadır ve bu dişler implantların üzerine yerleştirilmektedir. Hastanın herhangi bir problem yaşamaması için protez dişlerin öncesinde prova aşaması olmaktadır. İmplant diş ömrünün uzun olması için implantların çene kemiği ile kaynaşması ve protezlerin ölçülerinin hastanın ağız içerisine uygun olması gerekmektedir.
5/5 - (1 vote)

Nesimi Sofuoğlu

Dr. Dt. Nesimi Sofuoğlu, Diş Hekimi ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi alanlarında faaliyet göstermektedir. ve Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Nesimi Sofuoğlu, kariyerine hangi hastanede devam ediyor ve iletişim bilgilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Gönder
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu