Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Teli Türleri

Tarih11 Ocak 2021 23:11

2024 Diş Teli Fiyatı Hesaplama
Net tedavi ücretleri için kliniklerden bilgi alınız.

 Kaç Çeşit Ortodontik Diş Teli Vardır?

Yalnızca sağlık açısından değil, görünüş açısından da kişiye rahatsızlık veren sorunlar vardır. Bozuk diş yapısına sahip kişilerin dişlerini düzeltmek için uygulanan tıbbı bir müdahale olan diş teli ortodonti uygulaması, son dönemlerde fazlasıyla popüler hale gelmektedir. Yalnızca bozuk diş yapısına sahip kişilere değil, aynı zamanda

– dişi çıkmayan kişilere,

– dişi ayrık olan kişilere,

– dişi kırık olan kişilere,

– damak darlığı yaşayanlara ve

– çene yapısı bozuk olan kişilere de bu tedavi uygulanmaktadır.

Birden fazla nedene bağlı olarak uygulanabilen bu tedavi için 4 çeşit diş teli üretilmiştir;

– Metal Diş Teli

– Porselen Diş Teli

– Lingual Diş Teli

– Şeffaf Plak

Diş teli türlerinden en çok tercih edilen genellikle metal diş teli olmakla birlikte estetik olarak uygulanan diş teli çeşiti ise amerikan malı invisalign şeffaf plaklardır.

 Metal Diş Teli

Diş Teli Çeşitleri

Ortodonti tedavisinde en çok kullanılan diş tellerinden biri metal olanlardır. Dayanıklı oluşları nedeniyle tercih sebebi olan bu tel çeşidi, çoğunlukla tedavinin erken sonuçlanmasını sağlamaktadır. Ortalama 2 senede istenilen sonuca ulaşılabilmektedir. Çekilmesi gereken dişler, damak problemleri ya da farklı bir sorun olması halinde tedavinin süresi ve ücreti artış gösterecektir.

 Porselen Diş Teli

Estetik açıdan dişlerine önem verenlerin daha çok tercih ettiği porselen diş teli, şeffaf diş teli olarak da bilinir. Görselliğinin yanı sıra metal teller kadar dayanıklı değildir. Bu duruma bağlı olarak tedavi süresi 2 yılı aşabilir.

 Lingual Diş Teli

Genellikle yetişkinlerin kullandığı bir uygulamadır. Şeffaf tellerin dahi görünmesini istemeyen hastalar için dişlerin iç kısmına yerleştirilir. Alışma süreci diğer uygulamalara göre daha uzundur. Kişinin uyum sürecine göre tedavi süresi 2 yıldan başlamaktadır.

Metal Diş Teli Plak Tedavisi

Şeffaf, metal ya da lingual tedaviye dahil olmak istemeyen, tel tedavisini tamamen reddeden, düşük seviyede bozukluk yaşayan hastalar için geliştirilmiş bir uygulamadır. Düzenli olarak kullanılması halinde iyi sonuçlar alınabilen bu tedavide süreç kişinin istikrarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Düzenli temizlenmesi halinde şeffaf görüntüsünü kaybetmeyecektir.

Diş Teli Ücretlerini Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından alınan karar neticesinde her yıl ortodonti (Diş Teli Fiyatları) devlet hastaneleri ve özel hastaneler için olmak üzere belirlenir. Bu fiyatların rekabet şartları dolayısıyla İnternet üzerinde paylaşılması yasaktır. Dolayısıyla en doğru fiyat bilgisini öğrenmek için kliniğimizi ziyaret etmeniz ve klinik muayenesi gerekmektedir. Detaylı bilgi için Whatsapp üzerinden iletişim kurabilirsiniz.

ORTODONTİ İŞLEMİ 2019KDV HARİÇ

TL

2019KDV DAHİL(%8)

TL

Angle sınıf 1 ortodontik tedavisi 1569 1695
Angle sınıf 2 ortodontik tedavisi 1875 2025
Angle sınıf 3 ortodontik tedavisi 2513 2715
Sabit kapanış yükseltici tatbiki 106 115
Açık kapanış ortodontik tedavisi 2513 2715
Pekiştirme tedavisi 560 605
Pekiştirme aygıtı (hawley vs) 546 590
Sabit Pekiştirme Aygıtı (lingual retainer) 560 605
Tek çene için aparey Yapımı (vida hariç) 560 605
Çift çene için aparey Yapımı (frankey-akt vs) 1013 1095
Lingual Ark 305,56 330,00
Braket tatbiki (tek diş) 143 155
Düşen braket tatbiki (tek çene) 134 145
Düz ark teli tatbiki (tek çene niti teli) 222 240
Ağız İçi Distalizasyon Apareyi (Pendex vb) 1.171,30 1.265,00
Hızlı maxiller genişletme apareyi 791 855

Dişlerde gerçekleşen gelişim bozuklukları için erken yaşta görülecek bir ortodonti tedavisi hem sizi sonuca daha hızlı ulaştıracaktır hem de hayatınızda önemli adımlar atmadan dişleriniz o mükemmel görünüme kavuşacaktır.

Metal Diş Teli TürleriÇoğu zaman yalnızca besinleri parçalamaya yaradığını düşündüğümüz dişlerimiz, aslında günlük hayatta en büyük kurtarıcılarımızdır. Özellikle iletişim kurarken dikkat çeken ilk uzvumuz dişlerimizdir.

Dış görünüşümüz, sosyal hayattaki yerimizi belirleyen en önemli araçtır. Aslında tek bir dişin eksikliği dahi konuşmamızda bazı seslerin çıkmamasına ve ifade alanımızı kısıtlamaya sebebiyet vermektedir.

Vücudumuzda bulunan diğer aksanlara göre daha az önem ve özen gösterdiğimiz dişlerimizi korumak için erken tanı büyük önem taşımaktadır. Yılda en az 2 kez rutin kontroller için diş hekimine muayene olmalı, 6 ayda bir kullandığımız diş fırçalarını yenileriyle değiştirmeliyiz.

Kimi zaman doktor kontrolü ve fırça değişimi de yeterli olmamaktadır. Tükettiğimiz gıdalardaki şeker oranına dikkat etmeli ve dişlerimizi düzenli fırçalamalıyız.

 

 

5/5 - (2 votes)
Ziyaretçi Yorumları - 1 YORUM
 1. Garip EKİN dedi ki:

  Tek çene için metal diş teli fiyatınız nedir.Dişlerim çarpık.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp