Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Teli Tedavisinde Yaş Unsuru

Tarih12 Ocak 2021 00:31

 

Diş teli kullanımı hastaların dişlerinde görülen çapraşıklıkların tedavisinde etkilidir. Hastaların diş yapılarında çarpıklık durumu söz konusu olursa diş doktoru tarafından diş teli tedavisine başlanır. Yaş sınırı yoktur. Her yaşta tedavi edilir. Ancak çenelerin önde ya da geride olması dediğimiz iskeletsel bozuklukların tedavisi 12 yaş öncesi yapılmalıdır. İleri yaşlarda bu tedavi çok daha zor olmaktadır. Yine de hastalarımıza 7 yaşından önce bir ortodontik muayene olmasını öneriyoruz.

 

 DİŞ TELİ KİMLERE UYGULANIR?

 

 Diş teli uygulaması doğuştan diş yapısı bozuk olan kişilere uygulanan bir tedavidir. Küçük yaşlarda bozuk ve işlevsiz olan dişlerin tedavi edilmemesi halinde ilerleyen zamanda diş teli  tedavisi ne başlanır. Bazı durumlarda ise diş çarpıklığı doğuştan olmayıp darbeler sonucu meydana gelir. Bu şekilde oluşan diş fizyolojisin bozulması diş teli uygulaması ile tedavi edilir. Diş telinin hastada ne kadar süre kullanılacağı ise diş yapısı ve bozukluğuyla ilgili bir durumdur. Hastalar diş polikliniklerinde ortodonti uzman doktora başvurarak, gerekli süreyi öğrenebilirler.

 

 DİŞ TELİ TEDAVİ ÇEŞİTLERİ

 

Ortodonti tedavisi kendi içerisinde farklı tedavi yöntemlerine ayrılır. Diş teli tedavisinde ilk tedavi çeşidi metal diş tedavisidir. Metal diş tedavisi diş çarpıklığı durumunda en sık uygulanan bir yönteme dayanır. Metal diş tedavisinde hem çene hem de dişin fizyolojik yapısı düzeltilmeye çalışılır.

 

 Diş teli tedavisinde uygulanan diğer bir yöntem ise şeffaf diş telidir. Şeffaf diş telinin kullanılmasındaki asıl amaç ise telin dışarıdan bakıldığında belli olmamasıdır. Bu sayede görsel açıdan hastalar bir rahatsızlık hissetmez.

 

Lingual diş teli tedavisi ise dişe takılı olan dişin dış tarafa değil, iç tarafa takılmasıyla uygulanır. Bu uygulamada diğer ortodonti tedavilerine göre kişilerin uyumu daha zor olabilmektedir.

 

 DİŞ TELİ KULLANIMINDA AVANTAJLAR

 

Diş teli kullanımı ilk olarak amaca hizmet ederek dişlerin daha düzgün bir yapı kazanmasına yardımcı olur. Estetik açıdan da diş teli kullanan kişilerin diş görüntüsündeki görsellik artar. Çarpışık dişlere sahip olan kişilerin zamanla kendine güveni azalır.

 

Bu durumlarda ortodonti tedavisi uygulanan kişiler dişlerin daha nizami bir hal almasıyla özgüven duyarlar. Çarpık dişler zamanla dişlerde hassasiyet ve çürüklerin artmasına da neden olur. Ortodonti tedavisinden sonra diş bakımı daha doğru yapılarak, dişlerde oluşabilecek çürük ve hassasiyet durumları da ortadan kaldırılır.

 

 DİŞ TELİ KULLANMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

 Dişlerde görülen çarpıklık durumları için en etkili tedavi yöntemi diş teli uygulamalarıdır. Bu uygulama ve tedavi yönteminden önce mutlaka dişlerdeki çürükler giderilmiş olmalıdır. Ayrıca dişlerde kanal tedavisi isteyen durumlar varsa mutlaka gerekli tedavi şekilleri uygulanmalıdır.

Ortodonti uygulaması tüm dişler temizlendikten sonra başlar. Tedavi uygulamadan önce dişlerin çürük ya da tartar gibi problemlerden arındırılmış olması gerekir. Diş teli takıldıktan sonra ise mutlaka periyodik olarak diş hekimi tarafından diş temizliği yapılması gerekir.

5/5 - (6 votes)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp