Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Teli Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Ağız ve diş sağlığınız açısından her gün düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalısınız. Dişlerinizi fırçalayarak hem ağız ve diş bakımınızı hem de hijyenini gerçekleştirmiş olursunuz. Dişlerinizi fırçalayarak ağız ve dişlerinizde oluşabilecek iltihaplanmaları, plakları, çürükleri, ağız kokusu gibi ağız ve diş problemlerini önlemiş olursunuz. Diş teli tedavi alan bireylerin ağız ve diş hijyeni için Diş Teli Bakımı düzenli ve doğru şekilde gerçekleştirmesi gerekir. Diş teli bakımına dikkat etmediğiniz durumda normal zamanlarda oluşabilecek iltihaplanmalar ve plaklar daha hızlı bir şekilde oluşacaktır.

Tarih3 Mart 2021 11:25

2024 Diş Teli Fiyatı Hesaplama
Net tedavi ücretleri için kliniklerden bilgi alınız.

Diş Teli Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Diş teli bakımı için aşağıda bahsedeceğimiz uygulamaları düzenli olarak yapmanız yeterli olacaktır.

1.     Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamanız gerekir.

Diş hekimlerinin önerisine göre düzenli olarak her gün sabah akşam olmak üzere iki kez fırçalamanız gerekmektedir. Ancak diş teli kullanıyorsanız diş teli bakımı için her yemek sonrasında dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Fırçalamadığınız taktirde besin parçacıkları diş tellerinin arasına yerleşebilir ve bunlar temizlenmediği taktirde ciddi ağız ve diş problemlerine sebep olabilir.

Diş teli kullananlar dişlerini fırçalarken kısa fırça darbeleriyle temizlik yapmalıdır. Her dişin yüzeyi sırayla temizlenmelidir. Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinizi hafif bir şekilde bastırmadan fırçalayabilirsiniz.

2.     Diş Macunu ve Fırça seçimini özenle ve doğru bir şekilde yapmalısınız.

diş teli temizliğiDişlerinizi fırçalarken ille de elektrikli fırça kullanmanıza gerek yoktur. Kullanacağınız diş fırçası elektrikli ise fırçanın uç kısmının yuvarlak olmasına dikkat etmelisiniz. Dişlerinizi fırçalayacağınız normal diş fırçasının uç kısmındaki kılların yumuşak yapılı olması ve şeklinin yuvarlak olması yeterlidir.

Dişlerinizi fırçalarken kullandığınız diş macunun florür seviyesinin bin ppm üstünde olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü florür diş minesinin güçlenmesine ve çürük oluşumunu engellemesi nedeniyle oldukça önemlidir. Ancak hassas bir diş ve diş eti yapısına sahipseniz daha az duyarsızlaştırıcı bir etki yaratacak diş macunu kullanabilirisiniz.

3.     Ağız ve diş hijyenini için gargara yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Florür içeren bir gargara yapmak diş teli bakımı ve hijyeni için oldukça önemlidir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra yaklaşık olarak 1 dakika boyunca florür içeren bir ağız bakım suyuyla çalkalamanız ağız hijyeninizin tamamen sağlanmasına yardımcı olacaktır. Gargara işlemini gece yatmadan önce yapmanız ağız ve diş hijyeni için yeterli olacaktır.

4.     Diş teli bakımı ve hijyeni için diş ipi kullanmanız gerekir.

Diş teli bakımı tam anlamıyla gerçekleştirebilmeniz için diş iplerinden yardım alabilirsiniz. Diş teli takılı diş ipi kullanamam diye düşünmenize gerek yoktur. Hatta diş teli kullananlar için özel olarak üretilmiş diş ipi çeşitleri vardır.

Dişlerinizde kalan besin parçacıkları temizlemek ve plak oluşumunu önlemek için günde bir sefer diş ipi kullanabilirsiniz. Ancak diş ipi kullanımı sırasında çok aşırı derece kuvvet uygulamamalısınız. Diş teli kullananlar için tavsiye edilen diş ipini satın aldıysanız kullanım talimatlarına göre diş iplerini kullanabilirsiniz.

5.     Diş teli kullananlar ağız ve diş bakımı için bazı yiyeceklerin tüketiminden uzak durması gerekir.

diş teli bakımıDiş teli bakımı ve hijyeninizi sağlamak istiyorsanız bazı yiyecekleri tüketmemeli ya da çok az tüketmelisiniz. Patlamış mısır, kabuklu yiyecekler, fındık ve sert gıdalar tüketirken çok fazla çiğneme hareketi yapılmaktadır. Bu hareketler diş tellerinin zedelenmesine yol açabilir.

Tüketeceğiniz yiyeceklerin yapışkan özelliği olmadığına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde bu gıdalar diş tellerine yapışabilir. Diş tellerinden bu besinleri temizlemek oldukça zor olacağı için ağız ve diş hijyeninizi tam anlamıyla gerçekleştirmenize engel olacaktır.

Meyve ve sebzeleri tüketirken diş tellerine bir zarar gelmemesi için küçük ısırıklarla bu besinleri tüketebilirsiniz. Bu şekilde parçacıkların diş tellerinde birikmesini önlersiniz ve  diş teli bakımınızı gerçekleştirmiş olursunuz.

 

 

 

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp