Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Minesi Aşınması Nasıl Olur?

Ağız ve diş temizliği için gün içinde dişlerinizi fırçalamanız, diş ipi kullanmanız gerekmektedir. Ancak dişlerinizi fırçalarken, diş fırçalarını aşırı derecede bastırırsanız Diş Minesi Aşınması problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.  

Tarih11 Şubat 2021 12:39

Diş minesi, dişlerin sert bir şekilde fırçalanması, tırnak yeme, kabuklu yiyeceklerin kabuklarını dişlerinizle kırma, sert besinleri ısırma ve çiğneme gibi çeşitli nedenlerden dolayı aşınabilir. Diş minesinde meydana gelen aşınmalar diş hassasiyetlerine yol açabilirler. Diş hassasiyetleri ilerleyen süreçlerde diş çürüklerine yol açarak diş kayıplarına neden olabilir.

Diş minesi aşınmasıDiş minesinde meydana gelen aşınma, erozyon ve yıpranmalar arasındaki farkları bilmeniz diş minesini korumak ve hasarları tedavi edebilmek için oldukça önemlidir. Diş Minesi Aşınması, diş minesinin zarar görmesine ve diş minesinin kaybolmasına neden olan etken, dişlere dışarıdan gelen mekanik etkenlerdir. Diş erozyonu, tüketilen gıdalar ile vücuda alınan veya midenin kendi ürettiği asitlerin diş minesini eritmesine verilen isimdir. Dişlerde erozyon genellikle üst çene yapısında yer alan ön dişlerde meydana gelmektedir. Diş yıpranması, diş gıcırdatma ya da çene hizalarının eşit olmadığı için ağzın kapatılması durumunda dişlerin üst üste binmesi sonucunda dişlerin birbirine sürtmesi sonucunda ortaya çıkar.

Diş Minesi Aşınmasının Nedenleri

Diş minesinde meydana gelen aşınmaların nedenlerini şu şekilde açıklayabiliriz.

 • Diş minesindeki aşamalar biranda gerçekleşmez ve aşınmalar zamanla oluşur. Ağız ve diş temizliği için dişlerinizi fırçalarken kullandığınız fırçalar aşırı sert kıllara sahipse bu fırçalar zamanla diş minesinin aşınmasına neden olabilir.
 • Dişlerinizi fırçalarken aşırı kuvvet uyguluyorsanız zamanla dişlerinizde aşınmalar meydana gelecektir.
 • Diş minenize sürekli bir şekilde sürtünen şeyler, mine yapısına zamanla zarar vermeye başlayacaktır. Yani ağız içerisinde yer alan piercing, takı veya ağza kalem alma gibi durumlar diş minenizi zamanla aşındıracaktır.

Diş Minesi Aşınmasının Belirtileri Nelerdir?

Diş minesindeki aşınmalar genellikle, diş etleriyle dişlerin birleştiği çizgide oluşmaya başlar. Aşınmanın başladığı alanlar diğer bölgelere göre daha koyu renkte olurlar. Bunun sebebi, beyaz renkteki diş minelerinin aşınarak altındaki dentin tabakasına ulaşılmasıdır.

Dişlerde meydana gelen sıcağa ya da soğuğa karşı hassasiyetlerin artması ya da azalması diş minesinde aşınmalar meydana geldiğine işaret edebilir. Dentin tabakasının ortaya çıkması dişlerdeki hassasiyet duygusunu etkilemektedir ve sizlere sıkıntılar çıkarabilir.

Diş Minesi Aşınması Tedavisi

Diş minesi tedavisiDiş minelerinde meydana gelen aşınmalar tedavi edilmeği zamanlarlar diş çürüklerine yol açarak diş kayıpları yaşamanıza neden olabilir. Aşınma sonucunda ortaya çıkan dentin alanları, diş minesi kadara koruyucu yapıya ve özelliklere sahip olmadığından bakteri ve plak oluşumu bu bölgede daha kolay gerçekleşmektedir.

Plak ve bakteri oluşumu gibi sorunlar ilerlerse dişin pulpa bölgesi de zarar görebilir ve dişlerin çekilmesine dahi ilerleyebilir. Bu nedenle dişlerinizde ufak çaplı aşınmalar olduğunu düşünüyorsanız acilen bir diş hekimine başvurmanız gerekmektedir. Diş hekimleri ortaya çıkan dentin alanlarını korumak ve bu alanları kapatmak için size çeşitli tedavilerle yardımcı olacaklardır. Örneğin dentin bölgesini güçlendirmek için diş hekimleri florür verniği ile bu bölgeyi kaplayabilir.

Diş Minesi Aşınmasını Önleme Yolları

Dişlerinizde meydana gelen aşınmaların tersi çevirme gibi bir imkan yoktur. Yani aşınmalar sonucunda kaybettiğiniz diş minelerini geri yerine getirmezsiniz. Bunun için aşınmaları önlemeniz gerekmektedir. Diş Minesi Aşınmasını Önlemek için şu uygulamalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Dişlerinizi fırçaladığınız diş fırçasının telleri sert olmamalıdır.
 • Dişlerinizi fırçalarken aşırı kuvvet uygulamamanız gerekir.
 • Dişlerinizi fırçalarken diş fırçasını 45 derecelik bir açıyla tutmalısınız ve kısa hareketlerle dişlerinizi fırçalamasınız.
 • Diş minesini güçlendirmek ve aşınmalara engellemek için kalsiyum ve florür oranı yüksek diş macunları kullanmalısınız.
 • Tırnak yeme alışkanlığınız varsa ya da kabuklu yiyeceklerin kabuklarını dişlerinizde kırıyorsanız, bu davranışlardan kaçınmanız gerekmektedir.
5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp