Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Çocuklarda Diş Eti Kanaması

Çocukların diş gelişimi belirli bir süre gerektirdiği için bu dönemde ortaya çıkan ağız ve diş problemleri ebeveynleri oldukça endişelendirmektedir. Bu nedenle ebeveynler çocuklarında ortaya çıkabilecek olan birçok farklı ağız ve diş rahatsızlığı hakkında bilgi edinmek isteyebilirler. Bu nedenle sizlere çocuklarda diş eti kanaması hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tarih8 Ocak 2022 22:41

Yetişkinler ağız ve diş bakımı için dişlerini fırçalarken ya da dişler arasında kalan yemek parçacıklarını diş ipiyle temizlerken diş etlerinde kanamalar meydana gelebilir. Bu durum bazı durumlarda olağan karşılanabilirken bazı durumlarda ise diş eti iltihabının belirtisi olarak da kabul edilmektedir. Diş eti iltihabı yetişkinlerde sıklıkla karşılaşan ağız ve diş rahatsızlıklarından bir tanesi olmasına karşın çocuklarda da azımsanmayacak seviyede rastlanmaktadır. Çocuklarda diş eti kanaması ile karşı karşıya kalan ebeveynler diş hekimlerine başvurmalı ve çocuklarının ağız ve diş sağlığını kontrol ettirmelidir.

Çocuklarda Diş Eti Kanaması Nedenleri

Çocuklarda Diş Eti  Diş eti kanamalarının genel olarak en önemli nedeni diş eti iltihaplanmalarıdır. Ancak Çocuklarda diş eti kanaması nedenleri arasında birçok farklı etken yer almaktadır. Bu etkenleri şu şekilde özetleyebiliriz.

Ağız ve Diş Hijyeninin Doğru ve Düzenli Olarak Yapılmaması

Çocuklar dişlerini fırçalamanın ve ağız bakımının önemini tam anlamadıklarında ağız ve diş bakımına gereken özeni göstermeyebilirler. Bu durumda ağız ve diş rahatsızlıklarına davetiye çıkarır. Bu nedenle çocuklarınıza ağız ve diş bakımını gerçekleştirmenin ne kadar önemli olduğunu anlatmalı ve çocuklarınızı sıkmada ağız ve diş bakımını gerçekleştirip gerçekleştirmediklerini denetlemelisiniz. Ayrıca çocuklarınıza ağız ve diş bakımını nasıl yapacaklarını, nelere dikkat edeceklerini anlatmalısınız.

Dişleri Fırçalarken Sert Olmak

Çocuklarda DişÇocuklarınıza ağız ve diş bakımını nasıl yapacağını öğretmediğiniz taktirde çocuklar kendilerine göre bir diş fırçalama tekniği geliştirebilirler. Dişlerini gereğinde fazla sert şekilde ve diş fırçasını çok fazla bastırarak fırçalayabilirler. Bu nedenle diş etlerinde kanamalar meydana gelebilir.

Yanlış Diş İpi Kullanımı

Ağız ve diş bakımında diş ipi kullanmanın önemi oldukça yüksektir. Çünkü diş ipiyle diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde kalan yemek parçacıklarını temizleyerek bakterilerin ağız içine yerleşmesini, çoğalmasını ve diş eti iltihaplarına, plak oluşumuna yol açmasını engelleyebilirsiniz. Ancak diş ipiyle yemek parçacıklarını temizlerken oldukça dikkat edilmesi ve diş ipinin doğru kullanılması gerekmektedir. Çünkü diş ipini yanlış kullandığınız taktirde diş etlerinizi zarar verebilir ve çeşitli diş eti rahatsızlıklarına neden olabilirsiniz.

Uygun Olmayan Ağız ve Diş Bakım Ürünlerinin Kullanımı

Artık günümüzde diş fırçaları tercihi genellikle elektrikli diş fırçaları oluyor. Ancak bazı elektrikli diş fırçalarının kullanımı özen isteyebilir. Çocuklarınızın bu diş fırçalarını kullanmayı bilmiyorsa diş ve diş etlerine zarar verebilirler. Bu durumda çocuklarda diş eti kanaması için bir tehdit oluşturabilir.

Beslenme Düzeni

Çocuklarda Diş Eti KanamasıHem ağız ve diş sağlığı açısından hem de genel sağlığınız açısından düzenli, doğru ve sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde hem genel sağlığınızı hem de ağız ve diş sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz. Bu durum çocuklarda daha da önemlidir. Çünkü çocuklar gelişim çağında olmaları, beslenme konusunda çok fazla bilinçli olmamaları nedeniyle abur cubur, şeker, asitli içecekler gibi zararlı gıdaları tüketebilirler.

Çeşitli Ağız ve Diş Rahatsızlıkları

Çocuklarda diş eti kanaması nedenleri arasında birçok farklı etken yer almaktadır. Bu nedenler arasında ağız ve diş rahatsızlıkları da yer almaktadır. Herhangi bir ağız veya diş rahatsızlıklarından bir tanesiyle karşı karşıyaysanız ve diş etlerinizde kanamalar meydana geliyorsa diş hekimlerine başvurmalısınız. Diş hekimleri çocuklarınızı muayene ettikten sonra diş eti kanamasının nedenlerini belirleyerek uygun bir tedavi ile çocuklarınızı bu rahatsızlıktan kurtaracaktır.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp