Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Lekesi Oluşumuna Yol Olan Yiyecekler 

Yediğimiz ve içtiğimiz çeşitli gıdalardan bazıları dişlerimizde lekeler oluşmasına yol açarken bazıları da dişlerimizin beyazlaşmasına yardımcı olur. Hangi yiyeceklerin Diş Lekesi oluşturduğu ve hangi yiyeceklerin dişleri beyazlattığını öğrenmek isterseniz makalemizi inceleyebilirsiniz.

Tarih21 Eylül 2022 14:32

Dişlerde oluşan sarı ve mat görüntüler bizleri rahatsız edebilir. Dişlerde meydana gelen renk değişiklikleri, diş lekesi ve diğer sorunlar insan yüz estetiğini olumsuz yönde etkiler. Ayrıca insanların gülüşlerini de saklamalarına yol açabilir. Bu nedenle dişlerimizde lekeler oluşmaması için yediklerimize ve içtiklerimizi dikkat etmeliyiz. Çünkü gün için birçok farklı yiyecek ve içecek tüketmekteyiz. Bu yiyeceklerin bazıları diş lekesi oluştururken bazıları da dişlerimizin daha da beyaz görünmesine yardımcı olur. Bu yüzden sizlere diş lekesine neden olan ve diş lekesini önleyen yiyecekler hakkında bilgi vermek için bir yazı hazırladık.

Diş Lekesi Oluşmasına Yol Açan Yiyecekler

Diş lekesi neden oluşur Dişlerimizin sağlıklı ve beyaz görünmesi herkesin hayalidir. Bu nedenle insanlar ağız ve diş hijyenine dikkat ederler, ağız ve diş bakımlarını düzenli olarak gerçekleştirirler. Ancak bazı yiyecekleri ya da içecekleri sıklıkla tükettiğiniz de dişlerinizde lekelenmeler meydana gelebilir. Diş Lekesi Oluşmasına yol açacak yiyecekler şu şekilde özetlenebilir.

Makarna Sosları

Makarna sosları, makarnaya ne kadar lezzet katsa da dişlerimizde lekeler oluşmasına yol açabilir. Çünkü içlerinde yer alan asit seviyesi ve yapışkanlık özelliği gösteren renkler dişlerimizi kolayca nüfuz edebilir. Bu durumda dişlerde leke oluşmasına yol açabilir.

Köri Sosu

diş lekesi nasıl giderHint yemeklerinin vazgeçilmezlerinden biri olan Köri sosu artık bizim hayıtımızın da vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. Çok fazla tüketilmeye başlanan bu sos dişlerde sarı lekeler oluşmasına yol açmaktadır.

Balzamik Sikre

Salataların vazgeçilmezlerinden biri olan Balzamik sirkeler, diş rengi üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Bu sirkeler dişleriniz renginde koyulaşmalara yol açabilir. Dişlerinizde yerleşen bu sirkeler kısa süre içersinde temizlenmediği taktirde birikerek diş lekesi oluşumuna yol açar.

Böğürtlen, Ahududu, Yaban Mersini, Kızılcık Gibi Meyveler

Böğürtlen, Ahududu, Yaban Mersini, Kızılcık Gibi Meyveler içerdiği antioksidanlar yardımıyla dişlerde leke oluşumuna yol açmaktadır. Ayrıca bu meyvelerden yapılan reçellerde dişlerin lekelenmesine yol açabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz dişlerde leke oluşmasına yol açacak gıdalar tüketmeden önce dişlerinizde leke oluşmaması için ıspanak, lahana, brokoli ya da sala gibi yeşillikler tüketebilirsiniz. Bu gıdalar dişleriniz üzerinde bir film tabakası oluşturacaktır ve gıdaların dişlerinize ulaşmasına engelleyecektir. Ya da bu gıdaları tüketirseniz kesinlikle dişlerinizi fırçalayarak ağız ve diş hijyeninizi sağlamalısınız. Aksi taktirde sıklıkla bu gıdaları tüketirseniz dişlerinizde lekeler oluşması kaçınılmazdır.

diş lekesi giderme

Çay, Kahve ve Alkollü İçecekler Gibi Çeşitli Meşrubatlar

Dişlerde oluşan lekelenmelerin önemli nedenleri arasında tüketilen meşrubatlar yer almaktadır. Çay, kahve, şarap, gazlı içecekler, enerji içecekleri gibi sürekli ve sıklıkla tüketilmekte olan içecekler dişlerde mine erozyonuna ve lekelenmelere yol açabilir. İçecekleri tüketirken dişlerinizde lekeler oluşmamasını istiyorsanız pipet kullanmanızı öneririz. Bu şekilde içecekler dişlerinize temas etmeden direk midenize ilerler ve lekelenmeler ortaya çıkmaz.

Diş Lekelerini Giderilmesine Yardımcı Olan Yiyecekler

sarı diş lekesiDişlerde oluşan renk değişiklikleri, lekeleri ya da çeşitli sağlık problemlerini önlemenin en önemli yolu ağız ve diş hijyeninin düzenli ve doğru şekilde gerçekleştirilmesinden geçmektedir. Ayrıca diş hekimlerine rutin kontrollere gitmek tüm bu sorunların ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olur. Tüm bunlara ek olarak çeşitli gıdaların tüketilmesi de dişlerde oluşan ya da oluşacak olan lekelenmelerin giderilmesine yardımcı olabilir. Bu yiyecekler arasında elma, armut, kereviz, havuç, salatalık gibi sebze ve meyveler yer almaktadır. Diş lekesi oluşumuna yol açan gıdaları tükettiğinizde bu meyve ve sebzeleri tüketerek dişlerde leke oluşumunu engelleyebilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp