Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Hekimlerinin Görevleri Nelerdir?

Tarih29 Mayıs 2020 04:48

Ağız ve diş sağlığı ihmal edilmemesi ve üzerinde durulması gereken önemli konulardan birisidir. Ağız ve diş sağlığını önemli kılan başta beslenme ve sonraki aşamalarda ise konuşma gibi yetilerin sağlıklı bir şekilde yerine getiriliyor olmasıdır. Sindirimin ağızda başlaması sindirim sisteminin diğer organlarının işlevlerini çok daha kaliteli bir şekilde yerine getirebilmesi için oldukça büyük önem arz ediyor. Ağız ve diş sağlığı konusunda diş hekimlerinin önerileri sağlıklı dişlerin devamlılığını sağlaması açısından oldukça büyük önem taşıyor.

 

 Diş Hekimlerinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 Ağız ve diş hastalıklarının birçok çeşidi söz konusudur. Bu konuda rahatsızlığı olan birçok kişi ağız ve diş sağlığı merkezlerine giderek yaşamış oldukları sorunların giderilmesi için diş hekimi kontrolünde gerekli tedavi işlemlerine tabi oluyorlar. Ağız ve diş sağlığı konusunda kişilerin en çok yaşamış oldukları sorunların başında diş çürükleri ve buna bağlı olarak da diş ağrıları geliyor. Diş ağrıları belli bir süre sonra öyle bir noktaya geliyor ki hastanın dayanmasının zor ve imkansız olduğu anlar yaşanabiliyor. Bu nedenle diş ağrısı ve çürüğü nedeni ile ağız ve diş sağlığı merkezlerine müracaat eden birçok hasta, öncelikle diş hekimi tarafından genel bir muayene edilerek dişin ve şikayetin durumu tespit ediliyor.

 

Diş ağrısına neden olan etken eğer ki dış diş enfeksiyonu ise diş hekimi çürüyen bölgeyi gerekli tıbbi araçlar ile temizleyerek dişlerdeki çürüğün tam anlamı ile giderilmesini sağlıyor. Ancak diş çürüğü mine tabakasını aşıp sinirlere kadar inmiş ise bu noktada diş hekimi tarafından sinirlerdeki enfeksiyonların giderilmesi için gerekli işlemler yapılıyor. Diş sinirlerindeki enfeksiyonların oranı düşük çapta ise antibiyotik tedavisi ile tedaviye başlanıyor. Ancak sinirlerdeki enfeksiyon oranı yüksek ise kanal tedavisi yöntemleri uygulanarak dişlerin çekilmeden kurtarılması sağlanıyor.

 Ağız ve Diş Sağlığında İmplant Tedavi Yöntemleri

 Ağız ve diş sağlığında son yıllarda diş hekimleri tarafından kullanılan en yaygın yöntem hiç kuşku yok ki implant yöntemleridir. İmplant yöntemleri ağız içerisinde ve çene kemiğine doğal yollar ile bağlı olan dişlerin tüm işlerliğini kaybetmesi, çekilmesi durumunda boş olan diş alanına yapay dişlerin vidalama sistemi ile monte edilmesini ön gören bir yöntemdir. Bu uygulama ömürlük olarak kişilerin diş sorunları yaşamalarını engelleyen bir yöntem olarak biliniyor. Diş hekimleri implant yapımı için özel eğitimler alarak bu yöntemin hastalar üzerinde sağlıklı bir şekilde uygulanmasını sağlıyorlar.

 Diş hekimleri ağız ve diş sağlığı için kişilerin günlük olarak dişlerini fırçalamalarını tartar ve bakteri oluşumunu engelleyerek diş çürümelerine karşı etkin bir yöntem geliştirmelerini öneriyor. Diş sorunu yaşayan birçok kişinin yaşamış olduğu sorunları ana nedeni olarak diş hekimleri tarafından diş bakımlarının yetersiz olduğu belirtiliyor. Diş çürükleri meydana gelmeden önce ortaya çıkan diş etki kanamaları hastaların yaklaşan tehlikeyi görmeleri için önemli bir fırsat olarak gösteriliyor.

4/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp