Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Tarih11 Şubat 2021 12:41

Diş eti çekilmesinin olma nedeni, biyolojik faktörlere bağlı olduğu gibi diş bakımının doğru yapılmamasından da kaynaklanabilmektedir. Diş eti çekilmesi nedeni şu faktörlerle açıklanabilmektedir:

 • Diş yapısına uygun olan diş fırçasının ya da diş macununun seçilmemesi durumunda diş köklerinde oluşan hasarlar diş eti çekilmelerine neden olabilmektedir.
 • Ağız içi bakımının günlük olarak yapılmaması, dişlerde oluşan çürüklerin ya da lekelerin tedavi edilmemesi durumunda da diş eti çekilmesi sorunu ile karşılaşılabilmektedir.
 • Diş yapısında çarpık dizilim olması, dişlerin üst üste gelmesi gibi durumlarda da diş etlerinde çekilme oluşabilmektedir.
 • Genetik faktörlere bağlı olarak aile üyelerinde diş eti çekilmesi olması durumunda diğer üyelerin de risk grubunda olduğu bilinmektedir.

Diş eti çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Anlaşılır?

Diş eti çekilmesinin anlaşılması diş köklerinde oluşan sarımsı görüntü ile sağlanmaktadır. Üst dişlerde ya da alt dişlerde dişlerin kök kısmında oluşan sarı veya siyaha yakın şeklinde bulunan lekelenmeler, o bölgede diş eti çekilmesinin olduğunu göstermektedir.

Diş eti çekilmesi bazen görüntüde değişiklik olmamasına rağmen, çekilme olma aşamasında da anlaşılabilmektedir. Dişlerde çürük yapı olmamasına rağmen sızlamalar başlaması ya da aşırı sıcak ve aşırı soğuk tüketiminde bu sızlamaların artması diş eti çekilmesinin anlaşılmasının en önemli yoludur.

Diş eti çekilmelerinin anlaşılabilmesi için herhangi bir belirti beklemeden de doğrudan diş hekimine başvurulabilmektedir. Bu sayede yeni bir diş eti çekilmesi oluşmadan müdahale edilebilmektedir.

Diş Eti Çekilmesinin Sonuçları Nelerdir?

Diş eti çekilmesinin sonuçları başta dişlerin genel sağlıklı halinin bozulması olarak bilinmekte olup bunun yanı sıra diş eti çekilmesi nedeni ile ortaya çıkabilecek sorunlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Diş eti çekilmesi sonucunda görünür bir duruma gelen köklerin çok çabuk çürümesi söz konusu olacağından ağız içerisindeki çürük diş sayısını arttırmaktadır.
 • Kökler diş yüzeyine göre daha hassas olduğu için günlük besin tüketimlerinde bile çok sık sızlama olabilmektedir.
 • Dişlerin estetik görüntüsü kaybedilmekte, daha kötü bir görüntü oluşmaktadır.
 • Ağız içerisinde koku oluşma riski daha yüksek olup, ağız içi bakımının uzun süreli sürdürülmesini engellemektedir.
 • Konuşma esnasında pek çok sıkıntıya neden olabilmekte, bazı durumlarda seslerin ve harflerin tam çıkarılmasını engellemektedir.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş estetiğiDiş eti çekilmesinin tedavisi hangi nedenlerle diş eti çekilmesinin olduğunun tespit edilmesinin akabinde planlanmaktadır. Diş eti çekilmesin neden olan durumlar tespit edildikten sonra ilk olarak çekilmenin önlenmesi için bu nedenin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Diş eti çekilmesine neden olan faktörler ortadan kaldırıldığında çekilme duruyorsa alternatif bir tedaviye gerek kalmayacaktır. Fakat ilerlemeye başlayan çekilmeler için yapılacak ilk tedavi, dolgu işlemidir.

Diş eti bölgesine yapılan dolguların da yeterli gelmemesi durumunda cerrahi bir operasyon yapılması gerekmekte ve bunun için de hastanın sağlık durumunun uygun olması önemli görülmektedir.

Diş Eti Çekilmesini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Diş eti çekilmesini önlemek için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Aile üyelerinde diş eti çekilmesi varsa mutlaka düzenli olarak diş hekimi kontrolünde bulunulmalı ve olası çekilmelere karşı ön tedaviler başlatılmalıdır.
 • Ağız bakımı yapılırken ağız içerisinde hasar oluşturmayacak orta yumuşaklıkta fırçalar tercih edilmelidir.
 • Dişlerde diş eti çekilmesine neden olacak çapraşık dizilimler olması durumunda tel tedavisi ile bu dişlerin düzelmesi sağlanmaktadır.
 • Dişlerde oluşan plakların da düzenli bir biçimde temizlenmesi, diş eti oluşumunu önleyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

Diş eti çekilmesi nedeni olarak bilinen tüm faktörlerin düzenlenmesi aslında diş eti çekilmelerinin de önlenmesi için önemli konulardır.

4/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp