fbpx
Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL
ende

Diş Estetiği Nasıl Yapılır

Diş Estetiği Nasıl Yapılır
16.03.2019

Diş Estetiği Nasıl Yapılır?

Diş estetiği: Ağız ve diş yapısında, doğuştan gelen veya sonradan oluşan etmenler sonucunda estetik görünüşün bozulması ve buna istinaden yapılan müdahaleleri içermektedir.  Bu bozulmalar arasında ortodontik problemler, çapraşık dişler, çene uyumsuzlukları ve çeşitli dişsel bozukluklar yer almaktadır.

Diş estetiği tıpkı ağız ve diş sağlığı gibi ciddi bir gerekliliktir. Zira kişinin kendine güveni ve dolaylı olarak yaptığı hemen her şey gülüşüyle doğrudan alakalıdır. Gülüşüne güvenemeyen bir kişinin kendine güvenmesi de haliyle mümkün değildir. Bu sebeple diş estetiği hastalara aslında sağlıklı bir gülüş ve sağlıklı bir gelecek sağlamayı hedefliyor. Peki bunu nasıl sağlıyor? Diş estetiği nasıl yapılır sorusunun yanıtını beraber inceleyelim.

 

Gülüş Tasarımı

Ağız ve diş yapısının genel görünüşünden veya gülüşünden memnun olmadığı için kliniğe gelen hastalara yapılan işlemler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Muayene ve tanılama süreci.

  Diş estetiği talebiyle kliniğe müracaat eden hastalar için ilk adım her zaman muayene ve tanılama olmalıdır. Hastanın ilk muayenesi diş hekimi tarafından yapılır. Klinik muayene olarak da adlandırılan bu süreçte diş hekimi hastanın diş ve ağız yapısını bizzat inceler ve bulguları gözlemler.

Klinik muayenenin ardından radyolojik muayene aşamasına geçilir. Bu aşamada diş hekimi hastanın tüm ağız röntgenini ister ve radyoloji sonuçları eşliğinde ikinci bir muayene yapılır. Bu incelemenin ardından hastanın üst ve alt çene profil ölçüleri alınır. Alınan ölçüler neticesinde hastanın genel ağız yapısına ilişkin var olan durum ve hedeflenen durum belirlenir.  Bu belirlemelerin ardından ikinci adıma geçilebilir.

 1. Problemli yapıların tedavisi için planlama süreci.

  Birinci aşamada elde edilen veriler doğrultusunda hasta ile beraber sorunlu bölgeler tek tek incelenir. Diş hekimi düzeltilmesi gerektiğini düşündüğü yapıları hasta ile paylaşır. Her bir sorun için tedavi önerileri dile getirilir. Bu süreçte gerekirse (hastanın ağız ve diş yapısı gerektirirse) farklı alanlardaki hekimlerden fikir alınabilir. Hastanın ve diş hekiminin ortak kararları doğrultusunda diş estetiği planı belirlenir ve tedavinin yol haritası çizilir.

 2. Lamine Diş BeylikdüzüTedavi aşaması.

  Tanılamanın yapılması ve tedavi planının hazırlanması ile hasta tedavi aşamasına hazır hale gelir. Hastanın yaşadığı problemler göz önünde bulundurularak diş hekimi pek çok tedaviden uygun olan birini veya birkaçını seçer ve diş estetiği tedavisi bu çerçevede ilerler. Diş hekimlerinin diş estetiği nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak sunduğu bazı yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Diş telleri ve braketler ile çapraşık dişlerin düzeltilmesi,
  2. Tamamen kaybedilmeyen fakat yapısal bozukluklar gözlenen (yarım kırıklar, dişler arasındaki aralıkların fazla olması vb.) dişler için dolgu yapılması,
  3. Çene ve damak yarıklarının cerrahi tedavisi,
  4. Eksik dişlerin çeşitli protez yöntemleri ile tamamlanması.
  5. Sararmış dişlerin beyazlatılması,
5/5 - (3 votes)

Dt. Muhyettin Yılmaz

Dt. Muhyettin Yılmaz, Diş Hekimi alanlarında faaliyet göstermektedir. Muhyettin Yılmaz, kariyerine hangi hastanede devam ediyor ve iletişim bilgilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Gönder
Sizi Arayıp Detaylı Bilgi
Vermemizi İstermisiniz?
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu