Pazartesi - Cumartesi09:00 - 21:00
AdresYakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul

5 Maddede Diş Apsesi Nedir ve Nasıl Geçer?

29 Mart 20190

1. Diş Apsesi Nedir?

Apse tıbbi bir terimdir ve anlamı “vücudun bir bölgesinde irin (cerahat) birikmesidir”. Yani vücudun herhangi bir yerinde bakterilerin istilası sonucunda oluşan iltihaplanma, hücrelerin ölmesine sebep olur. Bu ölü hücreler ve bakterilerle mücadele eden bozulmuş akyuvarlar vücuttan çıkamadıkları için belli bir bölgede birikerek şişlik meydana getirirler. Bu şişlik diş etinde veya diş kökünde meydana gelmişse buna diş apsesi adı verilir

2. Diş Apsesi Neden Olur?

Diş apsesi daha ortaya çıkmadan önlenebilir bir durumdur. Ancak vücudunuzu bu rahatsızlıktan korumak için öncelikle ona neyin sebep olduğunu bilmeniz gerekir. Apsenin en yaygın sebebi sık tüketilen şeker ve karbonhidrat ihtiva eden yiyecek ve içeceklerdir. Bu tür gıdaların tüketildikten sonra ağız bakterilerin üremesine elverişli bir hale gelir. Ve bu bakteriler dişlerdeki çürük ve kırıklardan derinlere inerek apselere sebep olur.

Dişlerde apse oluşumuna sebep olan diğer etkenler ise müdahale edilmeyen diş çürükleri, diş minesinin zarar görmüş kısımları, dişlerde yiyecek artıklarının birikmesine izin vermek ve genel olarak diş ve ağız hijyenine yeterli özeni göstermemek sayılabilir. Dişlerinize özen göstermek zor geldiğinde şunu hatırlamaya çalışın: apsenin boşaltılması çok daha zahmetli bir süreçtir.

3. Diş Apsesinin Belirtileri Nelerdir?

  • Dişte ve diş etinde kolay kolay geçmeyen ve zonklamayı andıran devamlı ağrılar.
  • Dişlerde sıcak ve soğuk besinlere karşı aşırı hassasiyet durumu.
  • Ağzı açıp kapatmada zorlanma.
  • İlerlemiş durumlarda çeneden boyuna doğru uzanan şişlik.
  • Ateş ve halsizlik.

4. Diş Apsesi Zararlı Mıdır?

Diş apsesi yapısı gereği, ölü hücrelerden ve iltihapla beraber değişime uğramış akyuvar hücrelerinden meydana gelmektedir. Bu zararlı maddenin cildin altında uzun süre kalması daha büyük problemlerin öncüsü olacağı anlamına gelebilir. O nedenle apse genel sağlığı tehdit eden zararlı bir sorun olarak başlamasa da kısa süre içerisinde müdahale edilmezse mikroorganizmaların yayılımı kontrol altına alınmadığı için tehlikeli bir boyuta ulaşabilir. Mevcut olan en büyük riskler ise kemiğe bulaşıp ostomiyelit adı verilen hastalığa dönüşmesi ve diş kökünde tümör oluşumuna zemin hazırlamasıdır.

5. Diş Apsesi Nasıl Geçer (Diş Apsesi Tedavisi)?

Diş apsesinin tedavisinde kullanılan 2 temel metot bulunmaktadır. Birincisi antibiyotiktir. Çoğu vakada diş apsesi antibiyotik ile tam olarak tedavi edilmez. Bunun yerine apse için antibiyotik temizleme ve rahatlatma görevi görür. Bazı apse vakalarında antibiyotik tam iyileşme ile sonuçlansa da apse drenajı aslında kanal tedavisi ve cerrahi operasyonlarla mümkündür. Tedavinin gidişatını belirleyen ise diş apsesinin yeri ve boyutudur.

Diş apsesi antibiyotikle geçmiyorsa ikinci adım kanal tedavisidir. Kanal tedavisi aracılığıyla dişin orta kısmında bir delik açılarak apsenin oluşumuna zemin hazırlayan kanallar temizlenir. Bu tedavi hastaların büyük çoğunluğunda tam iyileşme sağlar. Ancak bazı durumlarda apse drenajı sağlanamazsa cerrahi müdahaleler gerekli olabilir.

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/02/AkvaDent-Logo.svg

İstanbul’da kaliteli diş hekimliği hizmetini arayan hastalar için en doğru adrestesiniz.

Belge & Sponsorluk
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GHP.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GCR.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/Miss-Turkey-Official-logo.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/International-Health-Tourism.png
Sosyal Medya

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp