Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Çocukların İlk Diş Muayenesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çocuklarınızın ilerleyen dönemlerde çeşitli diş problemleriyle karşılaşmamaları için, diş hekimlerinden ve diş muayenelerinden korkmamaları için çocukların ilk diş muayenesi oldukça önemlidir. Bu nedenle sizlere Çocukların İlk Diş Muayenesi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tarih19 Haziran 2022 17:27

Çocuklarınızın ilk dişleri çıkmaya başlamasıyla birlikte ağız ve diş bakımını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Buna ek olarak çocuklarınızın ilerleyen yaşlarda dizilim problemleri ya da diğer ağız ve diş rahatsızlıklarıyla karşı karşıya kalmamaları için düzenli olarak diş hekimlerine rutin kontrollere götürmelisiniz. Ancak çocukların ilk diş muayenesi oldukça önemli olduğu unutmamalıdır. Çünkü çocuklarınızın ilerleyen süreçlerde diş hekimi ya da diş muayenesi korkusuyla karşı karşıya kalması gerekir. Bunun için çocuklarınızın dişlerini muayene ettirirken başvuracağınız diş hekimlerini iyice araştırmalısınız. Akvadent Ağı ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak çocuklarınızı en iyi şekilde hizmet verebiliriz.

Çocuklar için diş muayenesi

Çocukların ilk dişleri sürmesiyle birlikte 1 yıl içerisinde diş hekimlerine başvurarak çocuklarınızın dişlerinin sağlığını kontrol ettirmeniz gerekir. Ancak ilerleyen yaşlarda diş hekimi korkusu oluşması için bazı konulara dikkat etmenizi öneririz. Bu konuları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Diş hekimine götüreceğini çocuğunuza diş muayenesi ile ilgili video, animasyon gibi şeyler izleterek ya da bu konu hakkında çocuklarınızı bilgilendirerek çocuklarınızı diş muayenesi için hazır hale getirebilirsiniz.
 • Çocuğunuz daha dinç ve keyifli olduğu bir vakit için diş hekiminden randevu almalısınız.
 • Diş hekimlerinde karşılaşılan olumsuz durumlar varsa çocuklarınıza bu durumlarla hakkında bir şeyler söylememelisiniz. Aksine diş hekimlerine başvurarak aldığınız tedavileri keyifli bir şekilde anlatabilirsiniz.
 • Çocuklarınızı korkutmak için “Seni diş hekimine götürürüm” ya da “İğne yaptıracağım sana” gibi cümleler kurmayın. Aksi taktirde sadece diş hekimlerine karşı değil diğer doktorlara karşı da korku oluşabilir.

Çocukların İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Çocukların İlk Diş Muayenesi

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çocukların ilk diş muayenesi ilk dişler sürülmeye başladıktan sonra olmalıdır. Yani çocuklarınız 6 aylık ile 1 yaş arasında diş hekimlerine götürerek ağız ve diş sağlıklarını kontrol ettirebilirsiniz.

Çocuklarınızın ilk diş muayenesi için 6 ay ile 1 yaş arası sizler için erken gibi gelebilir. Ancak Diş hekimleri çocuklarınızın ilk dişlerlerini muayene ederek ilerleyen yaşlarda ağız ve diş rahatsızlıklarıyla karşılaşmamaları için yardımcı olacaktır. Ayrıca bebeklik döneminde ortaya çıkan biberon çürüğü gibi çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasını da önleyebilirler. Buna ek olarak sizlere çocuklarınızın ağız ve diş bakımını nasıl yapacağınız hakkında da bilgiler vereceklerdir.

Çocukların İlk Diş Muayenesi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarınızı diş hekimine götürürken çocuklarınızın korkması ve sağlıklı bir şekilde muayene olabilmeleri için aşağıdaki maddelere dikkat edebilirsiniz.

 • Muayeneden önce çocuklarınızı “korkma, acımayacak, hemen bitecek” gibi cümleler kurmayınız. Çünkü bu cümleler sanki bir şey olacakta annem ya da babam beni bu yüzden teselli ediyor düşüncesine kapılmasına neden olabilir.
 • Diş hekimlerine götürmeden önce çocuklarınızı hediye ya da ödül vermeyin. Çünkü çocuklarınız diş hekiminde yapılacaklar zor olduğu için bana hediye aldı düşüncesine kapılabilir.
 • Çocuğunuz diş hekimine gitmek istemiyorsa, dişlerinin çürüyeceği, iğne yapıp dişini çekecekler gibi durumlardan bahsederek daha da korkutmayın. Çünkü ilerleyen dönemlerde gerçektende çocuklarınız diş çürükleriyle karşı karşıya kalabilir ve o zaman kendilerini daha kötü hissedebilirler.
 • Diş muayenesinde olacaklar hakkında çocuklarınıza sözler vermeyin. Bırakın çocuğunuz ve diş doktoru yapılacak işlemler hakkında birlikte karar versinler ve bir güven ortamı oluştursunlar.

Çocukların İlk Diş Muayenesinde Neler Yapılır?

Çocukların ilk diş muayenesinde diş hekimleri, ayna ve ışık gibi çeşitli aletler yardımıyla çocuğunuzun tüm dişlerini iyi bir şekilde incelerler ve herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol ederler. Bir sorun varsa sizleri bilgilendirerek en uygun tedavi süreciyle çocuğunuzu tedavi edecektir. Sizleri çocuğunuzun ağız ve diş bakımını nasıl yapacağınız konusunda bilgilendirecektir.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp