Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Çocuk Ortodonti Beylikdüzü

Tarih14 Mayıs 2020 12:54

Çocuk Ortodontisi – Beylikdüzü

En genel tanımıyla ortodonti; dişlerin, çenelerin ve bunlara bağlı sert ve yumuşak kemiksi dokuların formasyonel bozukluklarının tedavisi ile ilgilenen bir diş hekimliği alt dalıdır. Çocuk Ortodonti tedavileri ile amaçlanan şey; dişlerin genel görünüşünü veya işleyişini sekteye uğratan problemlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu tedavilerde diş hekimlerinin en sık başvurduğu tedavi yöntemi; hastanın durumuna uygun olacak biçimde diş teli uygulamaları ve ortodontik çene ameliyatlarıdır.

Çocuk ortodontisi ise bir yetişkine kıyasla çok daha büyük önem arz etmektedir. Zira daimi dişler bu dönemde yeni yeni yerlerini almaktadır. Ayrıca kemiklerin yoğunluğu da bir yetişkininkine kıyasla çok daha azdır ve büyüme hala devam etmektedir. Bu iki faktör göz önünde bulundurulduğunda çocuklarda ortodonti tedavileri için yapılan uygulamaların özellikle Avrupa’dan gelen Avrupa diş hastaları üzerinde çok daha başarılı ve kalıcı etkiler ortaya koyduğu kanıtlanmıştır.

Çocuk Ortodontisi (İki Aşamalı Tedavi)

Ağız ve diş sağlığı problemleri, daha erken yaşlarda dikkat edilmediğinde kendini göstermeye başlar.

Bu nedenle çocukların Ortodontistle tanışması, 6-7 yaş aralıklarında olmalıdır.

Bu dönemlerde süt dişlerinin düşmesi başlar ve gerekli müdahale yapılmadığında sabit dişlerin çıkması aşaması kötü işleyebilir ve ilerleyen dönemlerde dişeti sağlığı, dişlerin sağlıksız ve işlevsiz olmasına neden olmakla birlikte estetik görünüm açısından da problemlerin yaşanmasına neden olur.

Ortodonti, genel olarak 12 yaşından sonra başlamaktadır. Ancak bazı durumlarda daha erken yaşlarda başlayabilmektedir. Süt dişlerinin erken sürede düşmesi başta olmak üzere farklı bazı problemlerden dolayı erken yaşta tedavi yapılabilmektedir.

Hangi durumlarda çocuk ortodontisi başlar?

 • Süt dişlerinin erken kaybedilmesi durumunda,

 • Ön açık kapanış durumlarında,

 • Üst çenenin alt çeneye göre daha dar olması durumlarında,

 • Dişlerin ve çenelerin ters kapanış yapması durumlarında,

 • Üst dişlerin fırlak olması durumlarında oluşan travma ve kırılmaya yol açması durumlarında ortodonti tedavisi başlar.

Erken dönemde başlayan çocuk ortodontisi, 12 yaşa kadar devam eder. Bu durum, ikinci azı dişinin ağızda yerini almasına kadar sürmektedir. Çocuk ortodontisi İstanbul hizmetleri ile hastalarımızın gerekli tedavisinin zamanında yapılmasını önermekteyiz. Süt dişlerinde anormal durumlarla karşılaşıldığında mutlaka diş hekimine görülmesi gerekmektedir.

Tedavi hangi aşamalarda olmalıdır?

Beylidüzü çocuk ortodontisi bölümünde, iki aşamalı olarak farklı tedaviler uygulamaktayız. Bunun amacı, sabit tedavi süresinde toplam geçirilen zamanı kısmaktır. Ortodontik problemlere bağlı olarak meydana gelebilecek çürüme ve ilerleyen yaşlarda görülebilecek estetik bozukluğu gibi durumlarla karşılaşmamak için tedaviyi bu şekilde gerçekleştirmekteyiz. Aşağıdaki yöntemlerden biri ile poliklinikliğimize ulaşarak çocuk ortodontisi hakkında detaylı bilgi alabilir, randevu oluşturabilirsiniz.

Çocuk Ortodonti Tedavileri Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Çocuk ortodonti tedavileri; sanılanın aksine bir problemle karşılaşılmasını beklemeden, çocuk yaklaşık 6 – 7 yaşlarındayken başlamalıdır. Çünkü bu yaşlar çocuğun süt dişlerini tamamen kaybedip, artık yeni ve daimi dişlere kavuştuğu dönemdir. Bu dönemde yapılacak detaylı bir kontrol, ileride oluşacak ciddi bir problemin erken teşhisini sağlar. Yıllar sonra ciddi ameliyatlarla çözülebilecek ortodontik sorunlar bu yaşlarda müdahale sağlandığında basit dokunuşlarla çözüme kavuşmaktadır.

Kemik yapıda saptanan problemlerin tedavi edilmesi için kemiklerin hala büyüyüp gelişmekte olduğu dönemde müdahale edilmesi şarttır. Bu dönem kızlarda ortalama 14, erkeklerde ise ortalama 16 yaş civarında sona erdiği için erken müdahale aralığı çok da geniş değildir. Beylikdüzü diş hastanesi olarak hizmet veren kliniğimizde kemik yapıdaki bozuklukların ortodontik tedavisi güvenle gerçekleştirilmektedir.

Dişlerde gözlemlenen bir yapısal bozukluğun tedavisi için ise yaş sınırı yoktur, dişler sağlamlığını koruduğu sürece hayat boyu tedavi gerçekleştirilebilir. Ancak diş teli tedavisinden örnek vermek gerekirse; Büyüyüp son halini almış bir diş sırasında değişiklik yapmak ile, hala gelişmekte olan bir diş sırasında değişiklik yapmak arasında ciddi farklılıklar olduğunu kabul etmek gerekir.

Çocuk Ortodonti Tedavileri Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaş küçüldükçe çocukların, çocuk ortodonti tedavileri konusunda tahammülleri de azalıyor. Ortodontik diş tedavi yöntemleri genellikle uzun süren ve sabır gerektiren tedaviler. Durum böyle olunca anne – babalara, çocuklara uygulanan ortodontik tedavinin güvenliğini sağlamak görevi düşüyor.

Kemik yapıda ciddi bir problem olmadığı sürece çocuklarda en sık kullanılan çocuk ortodonti tedavileri yöntemi diş telleridir. Diş tellerinin kullanımı ise değil çocuklar, yetişkinler için bile bazı zorluklar sunabiliyor. Ortodontik tedavilerde dikkat edilmesi gereken en önemli hususun bu olduğunu söyleyebiliriz.

AkvaDent Diş Kliniği olarak; çocuk ortodonti tedavilerini uzun yıllardır, uzman ve güler yüzlü diş hekimlerimizle sağlamaktayız. Dişlerin doğru gelişmesini sağlamanın, yanlış gelişen dişleri düzeltmekten daha kolay olduğunu unutmayın. Siz de çocuk ortodonti kliniğimizde muayene olmak için bizi ziyaret edebilir veya telefon numaralarımız ve Whatsapp yardım hattımız aracılığıyla bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

4.8/5 - (5 votes)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp