Pazartesi - Cumartesi09:00 - 21:00
AdresYakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul

Çene Büyütme İşlemi Nasıl Olur?

6 Nisan 20220

Çene büyütme işlemi, çene kemiğine yerleştirilecek olan implant için yer olmaması durumunda, çene estetiği açısından ya da zayıf çene yapısının güçlendirilmesi için uygulanmaktadır. Çene büyütme ameliyatı hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Yüzün daha estetik görünmesi, oransal bir görünüme sahip olabilmesi için ya da zayıf olan çene yapısını güçlendirmek için diş hekimlerine başvurarak çene ameliyatları için hizmet alabilirsiniz. Bu ameliyatlardan bir tanesi de Çene Büyütme ameliyatıdır. Bu ameliyat ile insanlar çene yapısında meydana gelen çeşitli sorunları tedavi ettirebilir ve estetik bir görünüme sahip olabilirler.

İnsanlar birçok farklı nedenden dolayı dişlerini kaybedebilirler. Dişlerini kaybettiklerinde diş diziliminde ortaya çıkan boşluklar hem diğer sağlıklı dişlerin sağlığını tehlikeye sokar hem de estetik açıdan olumsuz bir görüntü oluşturur. Bu nedenle bu boşlukların biran önce doldurulması gerekir. İnsanlar genellikle bu boşlukları doldurmak için diş hekimlerine başvurarak İmplant tedavisi için yardım alırlar. İmplant tedavisini yaptırmak isteyen insanların çene kemiği yapısının sağlam ve yeterli olması gerekir. Bu yüzden doğumla birlikte çene yapısında bozukluk olanlar, diş eti hastalıklarıyla karşı karşıya olanlar, çeşitli travmalar geçirenler ya da kemik erimesi problemi olanlar implant tedavilerinden yararlanamayabilir. Bu nedenle bu kişilerin implant tedavisinden yararlanabilmesi için çene büyütme işlemlerinden herhangi birine başvurmaları gerekir.

 

Çene Büyütme Nasıl Yapılır?

Çene büyütme işlemi birçok farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bu yöntem bireyin hastalık düzeyine göre, takılacak implantın işlevine ve şekline göre değişiklik gösterebilir. Bazı durumlarda kemik nakli de gerekebilir. Çene büyütme işleminden sonra diş boşluklarının oluşturduğu boşluğa implantın yerleştirilmesi için en az bir ay beklenmesi gerekmektedir.

Çene büyütme işlemi için genellikle kemik nakli gerekmektedir. Çeneye yerleştirilecek olan kemikler genellikle bireyin kendi kemiğinden alınmaktadır. Alınan kemikler genellikle çene yapısının ucundan ya da alt çenenin arka tarafından alınmaktadır. Ancak bu bölgelerdeki kemiklerde yeterli değilse kalça kemiğinden ya da uyluk kemiğinden alınabilir. Bazı insanlar bu durumla karşı karşıya kaldıklarında kendi kemiklerini kullanmak istemezler. Bu durumda kemik nakli yapabilmek için sentetik materyaller kullanılabilir. Fakat diş hekimleri uyum problemlerinden dolayı bireyin kendi kemiğinin kullanılması gerektiğini ifade etmektedirler.

Çene büyütme işleminde ilk olarak lokal anestezi uygulanır. Fakat nakil edilecek kemik bireyin çene haricinde bir yerden alınacaksa genel anestezi ve gece hastanede yatış gereklidir. Anestezi sonrasında diş hekimleri ilk olarak nakledilecek kemiği alarak hangi bölge nakledilecekse oraya yerleştirir. İşlem tamamlandıktan sonra diş hekimleri sizlere işlem sonrasında ortaya çıkabilecek olan ağrı, sızı ya da çeşitli konularla baş edebilmeniz için antibiyotik, ağrı kesici ve çeşitli gargaralar verebilir. Ayrıca işlem sonrasında nelere dikkat etmeniz, neler yapıp yapmayacağınız hakkında sizlere bilgiler verecektir.

 

Çene Büyütme İşleminin Başarı Oranı

Çene büyütme işleminde kemik nakli yapılıyorsa ve nakilde kullanılan kemik hasta bireyin kendine aitse başarı oranı çok yüksektir. Ancak kendi kemiğiniz kullanılsa bile yine de başarısız sonuç alınabilir. Kemik naklinde başarısız olunması nakledilen kemiğin reddedilmesinden kaynaklanmaz. Diğer nakil işlemleri genellikle bu nedenle başarısız olur. Ancak kemik naklinin başarısız olmasında enfeksiyon, kemiğin yerine tam olarak yerleştirilmemesi gibi durumlardan kaynaklanır. Ayrıca tütün ve tütün ürünlerini tüketen insanların ve tıbbi geçmişinde bazı rahatsızlıklar yer alan insanlarda da kemik naklinin başarısız olma olasılığı yüksektir. Bu durumda diş hekimlerinin bilgi ve tecrübesi oldukça önemli hal almaktadır. Akvadent Diş Polikliniği içerisinde hizmet vermekte olan diş hekimleri sizlere çene büyütme işlemi için çok yardımcı olabilir.

Yorum Yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/02/AkvaDent-Logo.svg

İstanbul’da kaliteli diş hekimliği hizmetini arayan hastalar için en doğru adrestesiniz.

Belge & Sponsorluk
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GHP.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/GCR.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/Miss-Turkey-Official-logo.png
https://www.akvadent.com/wp-content/uploads/2023/04/International-Health-Tourism.png
Sosyal Medya

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Site içeriği bilgi amaçlıdır. Hiç bir şekilde hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmemektedir.
2023© Copyright Akvadent | Tüm hakları saklıdır.

Bilgi Alın

×
Bilgi Al

Bilgi Alın

Whatsapp

Whatsapp