Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Yirmilik Diş Çekimi Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Tarih27 Temmuz 2021 13:56

Ancak bu durum sanıldığı kadar sıkıntılı değildir. Lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için yirmilik diş çekimi sırasında hiçbir şey hissetmezseniz. Ancak çekim işlemi tamamlandıktan ve sonrası da anestezinin etkisi geçtikten sonra ağrı ya da çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle sizlere Yirmilik Diş Çekimi sonrasında neler yapabileceğiniz hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Bakımı Nasıl Olmalı?

Yirmilik Diş Çekimi SonrasıYirmilik diş çekimi sonrasında kanama, şişlik, morluk, ağrı ve sızı gibi durumlar meydana gelebilir. Bunların haricinde kuru soketin olarak bilinen iyileşmeyen diş yuvası rahatsızlığı da ortaya çıkabilir. Soket içinde oluşan kan pıhtısı yerinden oynatıldığı taktirde dişlerde yer alan sinir ve kemik açığa çıkar. Bu duruma kuru soket adı verilir ve şiddetli ağrıya, ağız kokusuna, ağızda değişik tat oluşumuna, ağız ve yüzün çeşitleri bölgelerinde şişliklere yol açabilir. Bu rahatsızlıklarla karşılaşmamak ya da etkilerini düşürmek için şu önerileri uygulayabilirsiniz.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Şişlik

Yirmilik diş çekiminde sonra o dişlerin bulunduğu bölgelerde şişlikler meydana gelmesi, olası bir durumdur. Bu şişliklerin küçültmek için 20’lik dişlerin oluğu yerlere buz kompresi uygulayabilirsiniz. 20 yaş dişlerinin çekimi öncesinde o bölgede enfeksiyon oluşmuşsa bu yerine ılık ve nemli bir kompres yapabilirsiniz.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Kanama

Tüm dişler çekildikten sonra kanama oluşması normaldir. Bu durum yirmi yaş dişleri içinde geçerlidir. Diş çekimi sonrasında o bölgeye yerleştirilen gazlı bezi uzman hekiminizin size söylediği zamandan önce atmayınız. Kanamanın o süre zarfı boyunca durmadıysa biraz daha o bölgeye baskı uygulayın. Ayrıca bölgeye ıslak çay poşetini koyarsanız, çayın içerisinde yer alan tannik asit damarların daralmasına ve kanamanın durmasına yardımcı olabilir.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrası Ağız Bakımı

Diş Çekimi SonrasıYirmilik dişlerinizi çektirdikten sonraki iki saat içinde bir şeyler yememeye ve içmemeye dikkat edin. Ağız içinde oluşan kan pıhtısını tükürmek yerine yutun. Diş çekiminden sonraki birkaç gün içinde sıkı ve ağır egzersizler ya da sporlar yapmamaya dikkat edin. Ayrıca sigara ve alkol tüketmeyin. Ağız bakımı için dişlerinizi fırçalarken 20 yaş dişlerinin olduğu bölgeye fazla temas etmemeye çalışın. Buna ek olarak tuzlu su karışımıyla ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Diş çekiminden sonra kanamana durduysa vücudun ihtiyaç duyduğu sıvıyı alabilmek için yeterli miktarda ılık ya da soğuk içecekler tüketebilirsiniz. Yemek yiyeceğiniz zaman ısırmada zorluk çekmeyeceğiniz yumuşak gıdaları tüketmeye özen gösterin. Ağız içinde oluşan kan pıhtısını dağıtmamak için asit ve gazlı içecek ya da yiyecekleri tüketmeyin. Ayrıca ağız içinde parçacık bırakacak mısır, yer fıstığı, leblebi gibi kuruyemişleri tüketirken 20 yaş dişlerinin olduğu yerlere kaçırmamaya dikkat etmelisiniz.

20 yaş dişlerinizi çektirdiğiniz diş hekiminizin vermiş olduğu reçeteli ilaçları bahsedilen şekilde doğru ve vaktinde kullanmalısınız. Aksi takdirde diş ağrısı, şişlik ve iltihaplanma gibi çeşitli durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yirmilik Diş Çekimi Sonrasında Hangi Durumda Tekrar Diş Hekimine Başvurulmalı

Yirmilik diş çekimi sonrasında oluşan şişlik, ağrı gibi çeşitli rahatsızlıkların her geçen gün biraz daha azalması ve birkaç gün sonra kendiliğinden iyileşmesi gerekir. Ancak bazı durumlarda bu rahatsızlıklar azalmak yerine çoğalabilir. Örneğin diş ağrınız giderek daha şiddetlenebilir ya da oluşan şişlik daha da büyüyebilir. Ayrıca kanamanın durmaması ve daha da çoğalması gibi durumlarla karşı karşıya kaldığınızda diş hekimlerine tekrar başvurmanız gerekir.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp