Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Florür Ağız ve Diş Sağlığı İçin Neden Önemli?

Florür, hem tatlı hem de tuzlu su kaynakları içerisinde yer alan doğal bir mineraldir. Ayrıca bazı gıdaların içerisinde de yer almaktadır. Bu yazımızda ağız ve diş sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan Florür hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tarih10 Kasım 2021 14:29

İnsanlar güzel bir gülümsemeyle çok şeyi anlatabilir, fakat gülümsemenin gizlenmesi karşınızdaki insanlara daha çok şeyi ifade edebilir. Ağız ve diş sağlığı açısından özgüveni eksik olan bireyler gülerken dişlerinin ya da diş etlerinin göstermemeye özen gösterirler. İnsanlar genellikle diş fırçalamanın ve diş ipi kullanımının öneminin farkına varmışlardır. Ancak florür kullanımın ağız ve diş sağlığı için ne derece önemli olduğunun farkında değillerdir. Bu nedenle sizlere florür kullanımının ağız ve diş sağlığı açısından ne derece önemli olduğunu anlatacağız.

Florür Nedir?

florür nedirFlorür, yeryüzünün neredeyse her yerinde yaygın olarak yer alan doğal bir mineraldir. Aslında yer kabuğunda yer alan bu mineral doğanın çeşitli bölgelerine yayılmıştır. İçerdiği özellikler sayesinde dişlerin çürümesini önlemeye ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle de insanların su ihtiyaçlarını karşıladıkları tatlı su kaynaklarına ilave edilir.

Yapılan araştırmalar da florürün ağız ve diş sağlığını koruduğunu kanıtlamaktadır. Yapılan araştırmalara göre florür içeren suları tüketerek gelişimini tamamlayan çocuklarla, florür içermeyen suları tüketerek gelişimini tamamlayan çocuklarının dişleri arasında farklar gözlemlemiştir. Florürlü suları tüketen çocukların dişlerinde daha az çürük oluştuğu gözlemlenmiştir.

1930’lu yıllarda beri yapılan araştırmalar bu durumu çoğu kez kanıtlamıştır. Bu nedenle tatlı su kaynaklarına florür ilavesi düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca ağız ve diş bakımı ya da hijyeni için kullanılan diş macunlarında da kullanılmaktadır.

Florür Ağız ve Diş Sağlığına Nasıl Etki Eder?

florür neden önemlidirAğız içerisinde doğal olarak oluşan demineralizasyon ve remineralizasyon sürecinde florür etkili olur. Demineralizasyon, dişlerde oluşan plakların içerisinde bakteriler tarafından gerçekleştirilir. Bu bakteriler, ağız içerisinde yer alan şeker ya da karbonhidratlardan beslenmektedirler. Bunun sonucunda diş minesinin zayıflamasına yol açacak asidi üretirler. Florür de bu durumda ortaya çıkan aside karşı dişleri ve diş minesini korumaya yardımcı olur.

Tükürüğünüzün içerisindeki asit miktarları bazen artar bazense düşer. Bu asidin düşük olduğu durumlarda florür, dişlerinizin daha sert bir yapıya sahi olmasına ve korumalı hale gelmesine yardımcı kalsiyum ve fosfat iyonlarının yenilenmesine yardımcı olur. Bu işlemede remineralizasyon adı verilmektedir. Bu iyonların yeterli miktarda yenilenmemesi durumunda dişlerde çürükler oluşabilir.

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Florürün Faydaları Nelerdir?

Florürün dişlerde oluşabilecek olan çürükleri önlediği için hem tatlı sularda hem de diş macunu ve gargaralarda kullanılmaktadır. Ayrıca florürün diğer faydaları şunlardır.

 • Çocukların ve genç yetişkinlerin diş minesinin daha da güçlenmesine yardımcı olarak, çeşitli gıdalardan ya da içeceklerden alınacak olan asitlerin dişlere vereceği zararı önler. Ayrıca dişleri aside karşı daha dirençli hale getirebilir.
 • Ağız içerisinde biriken bakterilerin çok fazla asit üretmesini engeller.
 • Çocuklarda ve gençlerde oluşabilecek diş çürüklerinin en az %20 – %40 oranında azaltır.

Florürü Yeterli Miktarda Alıp Almadığımızı Nasıl Bilebiliriz?

florür önemiTüketmiş olduğunuz su flörürlü ise, çocukların ve yetişkinlerin sağlıklı dişlere sahip olabilmeleri için, florürlü diş macunu kullanımı yeterli olacaktır. Ancak içtiğiniz suda florür yoksa florürlü diş macununa ek olarak tablet halindeki ya da damla halindeki florürler alınabilir. Ancak bu tablet ya da damlayı kullanmak için uzman diş hekimlerinden tavsiye almanız gerekmektedir.

İnsanların ihtiyaç duyduğu florür miktarı birçok farklı etkene göre değişiklik gösterebilir. Örneğin vücut kimyası, yaptığınız diyetler, günlük florür alımı gibi etkenler bu miktarı değiştirebilir.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp