Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Tüketilen Yiyeceklerden Kaynaklanan Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Günlük yaşantımızda tüketmiş olduğumuz yiyecekler ve içecekler ağız kokusuna yol açabilir. Bu nedenle tükettiğiniz yiyeceklerden kaynaklanan ağız kokuların nasıl giderileceği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Tarih14 Şubat 2024 13:55

Günlük hayatın koşuşturmacısında yediklerimize ve içtiklerimi dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü yediklerimiz ve içtiklerimiz sağlığımız için oldukça önemlidir. Ayrıca yediğimiz içtiğimiz gıdalar günlük yaşantıda bize çeşitli sorunlar oluşturabilir. Bu sorunlardan biride ağız kokusudur. Tüketmiş olduğumuz çeşitli yiyecekler ve içecekler ağzınızın kokmasına yol açabilir. Bu durumda hem sizi hem de gün içinde karşılaşacağınız kişileri rahatsız edebilir. Bu nedenle sizlere tüketilen yiyeceklerden kaynaklanan ağız kokusu nasıl giderilir? sorusu hakkında bilgi vereceğiz. Tükettiğiniz gıdalardan dolayı ortaya çıkan ağız kokusunu giderebilmek için uygulayacağınız bazı yöntemler şunlardır.

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Sakız Kullanılabilir

Herhangi bir şey yedikten ya da içtikten sonra ağzınızda koku oluştuysa ve sizin aniden dışarı çıkmanız gerektiyse nefesinizi tazelemek ve ağız kokusunu gidermek için çeşitli aromalı sakızları çiğneyebilirsiniz. Sakız çiğnediğinizde ortaya çıkan koku geçici olarak ortadan kalkacak ve temiz bir koku bırakacaktır. Ayrıca sakız çiğnemek tükürük bezlerinin hareketlenmesine neden olacaktır. Bu durumda ağız içinde salgılanan tükürüklerin yediğiniz yemeklerden kalan parçacıkların temizlenmesine ve kokunun yok olmasına yardımcı olacaktır.

Sizlere her zaman yanınızda sakız bulundurmanızı öneririz. Çünkü çeşitli zamanlarda çeşitli mekanlarda bir şeyler yiyebilir ve içebilirsiniz. Ancak çiğneyeceğiniz sakızların şekersiz olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz. Aksi taktirde dişlerinizin sağlığını tehlikeye atabilirsiniz.

Ağız Gargarası İle Ağız Kokusu Önlenebilir

Yediğiniz yiyecekler ağız kokusunu yol açtıysa ağız gargaralarıyla kokunun yok olmasına yardımcı olabilirsiniz. Çünkü yediğiniz yiyeceklerden kaynaklanan kokular belirli bir zaman geçmedikçe ya da ağız ve diş temizliği gerçekleştirilmedikçe gitmezler. Ağız gargarlarıyla gargara yaparak koku kendiliğinden geçene kadar kokuyu bastırabilirsiniz.

Ağız ve Diş Temizliği İle Ağız Kokusunu Ortadan Kaldırabilirsiniz

Ağız kokusuna neden olabilecek olan herhangi bir yemek yediğinizde ya da bir şeyler içtiğinizde ağız ve diş temizliğinizi gerçekleştirilerek bu konunun yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için dişlerinizi fırçalamalısınız, ağız gargara sularıyla ağzınızı iyice çalkalamalısınız. Bu şekilde ağız kokusu bastırılmış olur ve hatta tamamen ortadan kalkabilir. Ağız kokusu ortadan katlığında sizlerde günlük yaşantınızı devam edebilir, görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gün içinde farklı mekanlarda ya da ortamlarda bir şeyler yiyebilir ve içebilirsiniz. Bu durumda da oluşan ağız kokusunu giderebilmek için yanınızda yedek bir diş fırçası ve diş macunu bulundurmanız sizlere çok yardımcı olacaktır. Çantanızda, arabanızda ya da herhangi bir şekilde yanınızda diş fırçası ve diş macunu bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Süt İçmek Ağız Kokusunu Giderebilir

Sarımsak içeren bir gıdayı tükettikten sonra oluşan ağız kokusunun gidermek için süt içebilirsiniz. Yapılan araştırmalar sarımsağın içerdiği bileşenlerin oluşturduğu kokuyu süt gidermektedir. Tam yağlı sütlerin koku üzerinde etkili olduğu araştırmalarda elde edilen sonuçlardan biridir.

Maydanoz Yemek Ağız Kokusunu Önlemektedir

Yediğiniz herhangi bir şeyden sonra oluşan ağız kokularını giderebilmek için maydanoz tüketebilirsiniz. Maydanoz ağız kokusunu gidermekte oldukça etkilidir. Taze bir maydanoz yiyeyecek oluşan ağız kokusunu giderebilir ve tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bazı insanlar maydanoz yemekten hoşlanmayabilir. Bu yüzden maydanoz yerine, kereviz, brokoli, gibi birçok farklı gevrek sebzeleri tüketebilirsiniz. Bu sebzeler içerisinde yer alan maddeler ağız kokusunun bastırılmasına ve kokuya yal açan gıda parçacıklarının temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bu sebzelerin taze kokusu ağız kokusundan ağır basacağı için nefesinizin de temizlenmesine yardımcı olur.

5/5 - (1 vote)
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

    Bilgi Al

    Bilgi Alın

    Whatsapp

    Whatsapp