Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası - Beylikdüzü /İstanbul
0850 303 74 74
endefr

Protez Temizliği

Tarih30 Haziran 2020 21:39

Protez Diş Temizliği

Diş eksikliğini tamamlamak için kullanılan protez dişler, en az ana dişler kadar bakım gerektirmektedir. Genel olarak halk arasında her ne kadar protez dişlere gerekli hassasiyet gösterilmese de protez diş temizliği ve gerekli bakımlarının rutin olarak yapılması gerekmektedir.

Sabit veya hareketli protezlerde de diş bakımı ve ağız bakımı son derece önemlidir. Gerekli özen gösterilmediğinde ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Bakımın ihmal edilmesi durumunda, protez dişlerin arasındaki boşluklarda yemek artıkları birikir ve bu durum bakterilerin oluşmasına neden olur ki enfeksiyon başta olmak üzere birçok hastalığa neden olabilir. Protezlerin rutin bakımı ile birlikte 6 ayda bir kontrol edilmesinde de fayda vardır.

Ağız ve diş bakımı, ana dişlerde olduğu gibi protez dişlerde de önemlidir. Bu bakımı yaparken boş dişlerin yerine gelen gövde bölümlerinin temizlenmesi için çift başlıklı protez diş fırçası kullanmak, protezlerin ömrünü uzatacaktır.

Protez Diş temizliği için 5 önemli tavsiye

· Hareketli protez diş kullananların, yemeklerden sonra protezlerini çıkartarak uzman hekimin önerdiği şekilde temizlemesi gerekmektedir.

· Ağız kokusu veya dişeti problemlerinin yaşanmaması için her akşam uyumadan önce protezlerin çıkartılması gerekmektedir.

· Çamaşır suyu, deterjan veya buna benzer şeylerle diş protezlerinin temizlenmesi doğru değildir. Bununla birlikte protez cilasını bozacak veya dişleri aşındıracak temizlik malzemelerinden uzak kalmak, protezlerin ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır. Gün içinde tüketilen çay, sigara, kahve ve benzeri leke oluşturan durumlardan uzak kalınması, tüketim sonrasında lekelerin meydana gelmemesi için gerekli bakım ve temizliğinin yapılması gerekmektedir.

· Fırçalama esnasında protezlerin kırılmaması veya hasar görmemesi için protez kabının içerisinde veya havlu içerisinde temizlik işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

· Protez kullananların 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrolünden geçmeleri gerekmektedir.

Akvadent Özel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, sağlıklı günler diler…

 

5/5 - (3 votes)
Ziyaretçi Yorumları - 2 Yorum
 1. Yalçın dedi ki:

  Merhaba. Bende troide bağlı diş eti iltihabı ve dişeti çekilmesi sonucu dişlerim sallandı veya döküldü. Alt üst total olarak yapılacak implant yada farklı bir uygulamayı sgk karşılıyormu? Yapmam gereken prosedür nedir? Teşekkür ederim.

  1. Dt. Muhyettin Yılmaz dedi ki:

   Selamlar Yalçın Bey,
   Öncelikle total protezi sgk kapsamında Ağız diş sağlığı merkezlerinde yaptırabilirsiniz. İmplant tedavisi düşünürseniz de planlamanıza istinaden detaylı bilgi verilebilir.

Bir Yorum Yazın

Hemen Arayın

0850 303 74 74

Bilgi Alın

×

  Bilgi Al

  Bilgi Alın

  Whatsapp

  Whatsapp