Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL
ende

Protez Temizliği

Protez Temizliği
05.02.2019

Protez Diş Temizliği

Diş eksikliğini tamamlamak için kullanılan protez dişler, en az ana dişler kadar bakım gerektirmektedir. Genel olarak halk arasında her ne kadar protez dişlere gerekli hassasiyet gösterilmese de protez diş temizliği ve gerekli bakımlarının rutin olarak yapılması gerekmektedir.

Sabit veya hareketli protezlerde de diş bakımı ve ağız bakımı son derece önemlidir. Gerekli özen gösterilmediğinde ilerleyen dönemlerde ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Bakımın ihmal edilmesi durumunda, protez dişlerin arasındaki boşluklarda yemek artıkları birikir ve bu durum bakterilerin oluşmasına neden olur ki enfeksiyon başta olmak üzere birçok hastalığa neden olabilir. Protezlerin rutin bakımı ile birlikte 6 ayda bir kontrol edilmesinde de fayda vardır.

Ağız ve diş bakımı, ana dişlerde olduğu gibi protez dişlerde de önemlidir. Bu bakımı yaparken boş dişlerin yerine gelen gövde bölümlerinin temizlenmesi için çift başlıklı protez diş fırçası kullanmak, protezlerin ömrünü uzatacaktır.

Protez Diş temizliği için 5 önemli tavsiye

· Hareketli protez diş kullananların, yemeklerden sonra protezlerini çıkartarak uzman hekimin önerdiği şekilde temizlemesi gerekmektedir.

· Ağız kokusu veya dişeti problemlerinin yaşanmaması için her akşam uyumadan önce protezlerin çıkartılması gerekmektedir.

· Çamaşır suyu, deterjan veya buna benzer şeylerle diş protezlerinin temizlenmesi doğru değildir. Bununla birlikte protez cilasını bozacak veya dişleri aşındıracak temizlik malzemelerinden uzak kalmak, protezlerin ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır. Gün içinde tüketilen çay, sigara, kahve ve benzeri leke oluşturan durumlardan uzak kalınması, tüketim sonrasında lekelerin meydana gelmemesi için gerekli bakım ve temizliğinin yapılması gerekmektedir.

· Fırçalama esnasında protezlerin kırılmaması veya hasar görmemesi için protez kabının içerisinde veya havlu içerisinde temizlik işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

· Protez kullananların 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrolünden geçmeleri gerekmektedir.

Akvadent Özel Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, sağlıklı günler diler…

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu