Yakuplu Mah. Hürriyet Bulv. No:1D Skyport Gülyapı Binası – Beylikdüzü / İSTANBUL

Diş Dolgusu

Anasayfa » Diş Dolgusu

Konservatif ve Restoratif Diş Tedavisi

Konservatif Diş Tedavisi Nedir?

Konservatif ve restoratif diş tedavisi herhangi bir sebeple dişin sert dokusunda çürük ve benzeri form bozuklukları meydana gelmesi durumunda başvurulan tedavi yöntemidir. Tedavi süreci kısa ve kolay birkaç aşamadan meydana gelir. Diş hekimi bu tedavi türünün konservatif adını verdiğimiz kısmında; deforme olmuş çürük sert dokuyu temizleyerek işe başlar. Ardından dişin kalan sağlam kısımları göz önünde bulundurularak çürük diş dokusu temizlenerek diş dolgusu ile onarılır. Tedavi ne kadar erken müdahale edilirse o ölçüde başarılı sonuçlanır.

Restoratif Diş Tedavisi Nedir?

Restoratif diş tedavisi ise diş hekimi tarafından çürük diş sert doku temizlendikten sonra, kaybolan diş dokusu yerine diş dolgusu malzemesiyle onarım yapılması şeklinde gerçekleşir. Bu yöntem hem görünüşü estetik hale getirmek hem de dişin işlevini koruması için yapılmaktadır. Hastaya konservatif ve restoratif diş tedavisi uygulanabilmesi için, söz konusu dişin kurtarılabilir durumda olması şarttır. Adından da anlaşılabileceği üzere diş hekimi dişin kurtarılabileceğine dair ihtimal olması durumunda, kolaya kaçmak yerine dişi kurtarmayı tercih edecektir. Koruyucu diş hekimliğinde, dişleri koruyup onarıp sağlıklı bir şekilde ağızda kalmasını sağlamak birinci önceliğimiz olmaktadır.

Çürük Diş Nasıl Engellenebilir?

Çürük Diş oluşumunu engellemenin tüm diş hekimleri tarafından kabul edilen 4 altın kuralı vardır:

  • Dişleri doğru ve düzenli olarak günde en az 2 kere fırçalamaya özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • Bol su tüketimi ve yemeklerden sonra ağızların çalkalanması yemek birikintilerine engel olacaktır.
  • Asitli ve şekerli gıdalar yoğun miktarda tüketilmesi durumunda diş minesine zarar vererek çürük oluşumunun önünü açmaktadır.
  • Ve tabii ki 6 ayda bir düzenli diş hekimi kontrolleri yapılması oluşabilecek tüm sorunları önceden bilmemize olanak sağlayacağı için çok daha düşük tedavi maaliyetleri ile sağlıklı dişlere sahip olabiliriz.

Yemek öğünleri aralarındaki atıştırmaları azaltmakta fayda vardır. Bu diş plağının asit üretmesini önlemeye destek olacak ve dişlerin asit saldırılarına maruz kalma sıklığını azaltacaktır.

Özellikle ilaç kullanımı mevcut olduğu zaman, daha fazla su içmeye dikkat edin. Bazı ilaçlar, vücut tarafından salgılanan tükürük oranını azaltabilir. Bu durum da, diş çürüğünün meydana gelmesi açısından daha fazla tehlike arz eder.

Florür içerikli bir diş macunu veya ağız gargarası kullanın. Florür, diş yüzeyinin daha sert ve güçlü olmasına yardımcı olur.
Diş hekiminizi 6 ayda bir ziyaret etmeniz çok önemlidir.

Diş hekiminiz dişlerinizi temizleyerek, kavite bulunup bulunmadığını inceler.

Diş Dolgusu Çeşitleri

Günümüzde hala kullanılmakta olan iki temel dolgu türü bulunmaktadır. Bunlardan birincisi halk arasında gümüş dolgu olarak da bilinen amalgam dolgulardır. Diğeri ise beyaz dolgu olarak adlandırılan kompozit dolgulardır.

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Online Randevu Formu
Randevu için lütfen aşağıdaki alanları doldurunuz
Randevu Oluştur
Sizi arayıp detaylı bilgi vermemizi istermisiniz ?
GÖNDER
CONTACT
US
YOUR
NAME
YOUR
EMAIL
YOUR
PHONE
YOUR
MESSAGE
SEND MESSAGE

Akvadent İletişim Tel Hattı

Akvadent Whatsapp Hattı

Akvadent Randevu